Wpis z mikrobloga

Tak się zastanawiałem dlaczego miecz samurajski stał się symbolem doskonałej broni skoro był tak naprawdę bardzo prymitywny. Wytwarzany w sposób, który w Europie i Bliskim Wschodzi porzucono ok. X-XI w. na rzecz doskonalszych metod. Robiony w większości z kiepskiej stali. Nie dorównywał pod żadnym względem późnym wynalazkom europejskim. A samuraje niby najlepsi z najlepszych, wojownicy doskonali - przecież, gdy "nowoczesny świat" mógł ich poznać to oni już byli cieniem dawnej świetności.Raczej policja czy gwardia honorowa niż wojsko. A do tego z naszego pkt widzenia byli rodzajem niewolników. No i tu dochodzimy do sedna. W czasach gdy Japonia otworzyła się na Zachód...a właściwie została zmuszona do tego, miecze samurajskie były rzeczywiście lepsze niż cokolwiek innego co znali zachodni żołnierze. Broń biała, która wtedy miała u nas już symboliczne znaczenie była kiepska. Nikt w zachodniej cywilizacji nie robił już doskonałych szabel, czy mieczy, bo po co? Więc gdy oficerowie brytyjscy czy francuscy porównywali swoje ceremonialne szable (których nawet nie ostrzono) z katanami to rzeczywiście byli pod wrażeniem. Proces produkcji także wydawał się niezwykle skomplikowany i zaawansowany technologicznie - u nas to już było prawie automatycznie robione:) Do tego to co samurajowie robili z mieczami budziło podziw także dlatego, że przecież nikt nie wiedział, że kilkaset lat wcześniej w Europie też takie cuda w machaniu mieczem potrafiliśmy robić. Ot i tym sposobem narodziła się legenda.
Na zdjęciu samurajowie z okresu wojny secesyjnej (albo nawet później)
#ciekawostki #japonia ##!$%@?
stahs - Tak się zastanawiałem dlaczego miecz samurajski stał się symbolem doskonałej ...

źródło: comment_webIa3uamdivHGipk4yrxkm8E74WBk77.jpg

Pobierz
  • 69
@Khaine: ubzdurałeś sobie, że wysławiam pod niebiosa samurajów i katany. Czy Ty w ogóle czytasz co napisałem? Nigdzie nie zaznaczam, że katana to najwspanialsza broń sieczna pod słońcem. To był porządny, dopracowany miecz. I tyle. No i na #!$%@? Ci ten wielki jelec na obrazku, jak trzymasz łapę przed nim?
@zkandal: @comrade:

A jak walczył miecz vs miecz? Takie sytuacje też się zdarzały, nawet jeśli zweihandery służyły głównie do rozgarniania pik. Poza tym bardzo błędne jest myślenie, że jelec służy tylko do ochrony palców. Taki jelec jak się złapie miecz za ostrze i użyje go jak młota (często stosowana taktyka), rozłupuje czachę aż miło. Nie wiem na ile zweihanderów tak używano, ale zwykłych długich mieczy powszechnie.
Khaine - @zkandal: @comrade: 

A jak walczył miecz vs miecz? Takie sytuacje też się...

źródło: comment_wsrEtozohIbD8F6B7iVzMV4P3hyMDbuz.jpg

Pobierz
Bez przesady, w XIX wieku szable jeszcze wciąż w Europie i USA były w pełni użytkowe, do IWŚ to była normalna broń kawaleryjska, jak dla piechocińca bagnet.


@jast: Oczywiście, że były używane i to nawet w czasie 2 w.ś. Jednak już w XVIIIw były produkowane "masowo" np. nasza kościuszkówka. I to nie były zbyt solidne produkty, jak na broń białą, Stąd np konieczność napraw, wymiany rękojeści itp. Do tego cena i
@stahs: Skąd ty te bajki wyciągasz? Szable sztabowych gryzipiórków faktycznie czasem były tylko na pokaz, ale żołnierskie to było normalne narzędzie które musiało spełniać regulaminowe wymagania:

Aby szabla wz. 1934 zakwalifikowana została do odbioru musiała:

przebić sztychem blachę grubości 2 mm przez spuszczenie głowni z wysokości 2 m;
pięciokrotnie przeciąć pręt stalowy o średnicy 5 mm na podkładzie ołowianym bez uszkodzenia ostrza;
przejść próbę uderzenia grzbietem i płazem głowni w obły
@Khaine: cały czas odnosisz się do porównywania technik i technologii europejskich do japońskich. Tak, tam zrobili świetną broń sieczną i zatrzymali się na tym etapie, podczas gdy w Europie zakuwano się w coraz cięższe zbroje, wymyślano kolczugi, muszkiety i armaty. Jestem pewien, że szarża husarii rozniosłaby w polu pięć razy więcej samurajów. Tak samo jak jestem pewien, że jeden navy seal wybije w nocy średniej wielkości wioskę w Papui Nowej Gwinei.
Co nie umniejsza faktu, że katana jest bardzo dopracowanym projektem, wzorowo wykonanym i efektywnym w lokalnych warunkach i czasach.


@zkandal: Może i jest, ale mam wrażenie, że oni robili co mogli aby za mocno się nie rozwinąć w tej materii, żeby czasem katana nie spadła z piedestału.