Wpis z mikrobloga

Tak się zastanawiałem dlaczego miecz samurajski stał się symbolem doskonałej broni skoro był tak naprawdę bardzo prymitywny. Wytwarzany w sposób, który w Europie i Bliskim Wschodzi porzucono ok. X-XI w. na rzecz doskonalszych metod. Robiony w większości z kiepskiej stali. Nie dorównywał pod żadnym względem późnym wynalazkom europejskim. A samuraje niby najlepsi z najlepszych, wojownicy doskonali - przecież, gdy "nowoczesny świat" mógł ich poznać to oni już byli cieniem dawnej świetności.Raczej policja czy gwardia honorowa niż wojsko. A do tego z naszego pkt widzenia byli rodzajem niewolników. No i tu dochodzimy do sedna. W czasach gdy Japonia otworzyła się na Zachód...a właściwie została zmuszona do tego, miecze samurajskie były rzeczywiście lepsze niż cokolwiek innego co znali zachodni żołnierze. Broń biała, która wtedy miała u nas już symboliczne znaczenie była kiepska. Nikt w zachodniej cywilizacji nie robił już doskonałych szabel, czy mieczy, bo po co? Więc gdy oficerowie brytyjscy czy francuscy porównywali swoje ceremonialne szable (których nawet nie ostrzono) z katanami to rzeczywiście byli pod wrażeniem. Proces produkcji także wydawał się niezwykle skomplikowany i zaawansowany technologicznie - u nas to już było prawie automatycznie robione:) Do tego to co samurajowie robili z mieczami budziło podziw także dlatego, że przecież nikt nie wiedział, że kilkaset lat wcześniej w Europie też takie cuda w machaniu mieczem potrafiliśmy robić. Ot i tym sposobem narodziła się legenda.
Na zdjęciu samurajowie z okresu wojny secesyjnej (albo nawet później)
#ciekawostki #japonia ##!$%@?
stahs - Tak się zastanawiałem dlaczego miecz samurajski stał się symbolem doskonałej ...

źródło: comment_webIa3uamdivHGipk4yrxkm8E74WBk77.jpg

Pobierz
  • 69
Dlatego też pojawiają się filmiki o japońskich rzemieślnikach którzy samodzielnie tworzą różne przedmioty, gdy w europie już dawno ktoś wpadł na pomysł, że taki sam efekt można uzyskać dużo mniejszym nakładem środków, tworząc np. manufakturę.


@stahs @survival: Jest też pozamerytoryczny element kulturowy. Katana była elementem w zasadzie religijnym i w myśl zasady "miecz jest duszą samuraja" towarzyszył i towarzyszy przy wielu wydarzeniach społecznych i kulturalnych.

Do tego w Japonii bardzo mocno