Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Elo Mircy,
w niedzielę na TTV ma mieć premierę nowy program: "Dzień, w którym pojawiła się forsa", skłoniło mnie to do przemyśleń.
Zastanawia mnie, jak ludzie są nieprzyzwyczajeni do zarządzania pieniędzmi. Mam wielu znajomych w wieku ok 30. lat, każdy ma mieszkanie na kredyt, auto za ok. 50 tys i regularne wczasy. Pytanie, dlaczego ludzie nie oszczędzają, tylko wywalają kasę na zachcianki - nie mówię tu o bieżących potrzebach. Zakładają, że jakoś to będzie. Aktualnie tworzę grupę inwestycyjna, jako zaplecze finansowe dla spółki deweloperskiej w której pracuję, zaproponowałem paru znajomym skorzystanie z tego bo sami o to prosili (bezpieczna sprawa, grupa zabezpieczona jest na hipotece nieruchomości na której prowadzona jest inwestycja, zysk 12% w skali roku). Porozmawiałem szczerze z nimi i okazało się, ze oszczędności mają w przedziale 0-60 tys zł w wieku 27-34 lat. A przypominam, jak spotkacie takiego, to każdy udaje człowieka sukcesu. Zarabiają nieźle, ale pytanie, gdzie te pieniądze? Ja mam 29 lat, 600 tys zł w gotówce (odpowiednio zainwestowane), dwa mieszkania w Krakowie (kupione tak, że zawsze je sprzedam z zyskiem) i citroena za 23 tys zł. 65% dochodu rocznego mam z pracy a 35% z obracania pieniędzmi. Dlaczego mam wrażenie, ze jeśli by ktoś wszedł w moje buty, to pierwsze co by zrobił, to #!$%@?ł te pieniądze na głupoty?
Wyprzedzając pytania, po studiach ojciec pożyczył mi 200 tys zł i to tylko dlatego, że chciałem kupić zadłużone mieszkanie. Zarobiłem na tym w pół roku ok 70 tys. zł. po tym ojciec stwierdził, ze mogę zachować, to co mi dał, bo wiem co robię. Od tego momentu powiększyłem majątek o to co powyżej.
Wiem jedno i moja żona tez, że za 5 lat będziemy mogli sobie pozwolić, na duży dom bez kredytu, dobre auto i dodatkowo spore zaplecze finansowe, a nie kierować się powiedzenie: "Zastaw się, a postaw się"


#oswiadczenie #gorzkiezale #pieniadze #pracbaza #oszczedzanie

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Asterling
AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
Elo Mircy,
w niedzielę na TTV ma m...

źródło: comment_msDEWl4fMW4wgkRXwrFNfIFnSSEbI21i.jpg

Pobierz
  • 103
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania:

Średnia krajowa to powiedzmy 4,5k brutto
Po opłaceniu czynszy/raty kredytu/jedzenia/rachunków powiedzmy, że zostanie 2000zł
Gdyby wszystko odkładać, to 200k dostaniemy w ponad 8 lat.
Taką samą kwotę dostałeś od starego za nic.

Już rozumiesz, czy mam dalej tłumaczyć?
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: ! po studiach ojciec pożyczył mi 200 tys zł i to tylko dlatego, że chciałem kupić zadłużone mieszkanie. - #!$%@?łeś mnie na łopatki ;> To tak jak zarzucają Trumpowi dziedziczność majątkową. Ostatecznie ojciec pożyczył mu "Tylko" milion dolarów. Ponadto liczysz 60tyś oszczędności na parę czy na jednostkę ?
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: trochę to wygląda inaczej, dostajesz 200 tys. masz mieszkanie i jakąś pracę, inni w tym samym wieku wynajmują mieszkanie za min. 1000 zł plus opłaty pracując jednocześnie za minimalną krajową, biorą kredyt na małe mieszkanko, wychodzi taniej niż wynajem, no i spłacają ten kredyt, sporą część wypłaty przeznaczają właśnie na to, reszta idzie na życie, ich rozrywki w ciągu roku są raczej znikome, więc może odkładają przez lata na samochód,
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: ten wpis powiewa cebulactwem /chwale sie. tez znam osoby ktore dostaly od rodzicow 100k plus. kupily sobie mieszkanie, a nie przewalily na glupoty, tez wielkie halo. jakby mialy dwa razy tyle kupilyby i dwa mieszkania jedno tanie, odremontowaly i wynajely robiac sobie dodatkowa minipensje do smierci, ktore moga swobodnie inwestowac dalej. tylko nadal malo ludzi dostaje tyle darmowej ''pozyczki'' od rodzicow. Najczesciej szczyt mozliwosci to doplacenie dzieciakowi zeby mogl w
  • Odpowiedz
lokuje pieniądze w inwestycje budowlane, w zależności od inwestycji jest 25-50% zysku w skali roku.


@AnonimoweMirkoWyznania: 50% zysk w skali roku? Ta... jasne.

A was wszystkich z tymi 200 tysiącami też powaliło. Jak ich nie dostaliście to nie wiecie, czy byście ich nie przewalili na waszych super łatwych inwestycjach. OP nawet jak kłamie, to pisał, że porównuje się do jakichś ludzi ze swojego otoczenia, a nie do was. Tylko was to
  • Odpowiedz
@Tibiasz: Ależ ja nie neguję tego, że to fenomenalny wynik. Ja tylko mówię, że nie doszedł do tego sam - obracał pieniędzmi, które dostał, a nie które wypracował, startując z niczego.

Nie mówię, że sama osiągnęłabym taki zysk. Po prostu - nie uważam, żeby sprawiedliwe było porównywanie oszczędności ludzi, którzy muszą sami do wszystkiego dojść, z kimś, kto 200 tysięcy dostał. Oczywiście, OP - jeśli to wszystko prawda - ma wyjątkowy
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: 200k na start, a jak z mieszkaniem/domem. Dostałeś od rodziców, czy musiałeś kupić własne lub wynająć?

Większość ludzi na starcie nie ma takiej gotówki oraz ma koszty życia na głowie. Sensowną strategią w takiej sytuacji jest zbieranie pieniędzy na jakieś skromne lokum w celu pozbycia się największego kosztu życia w dużym mieście - wynajmu mieszkania. Do tego spora część ludzi ma na głowie spłatę kredytu studenckiego - zainwestowanie w edukację
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: moi rodzice nie dali mi niczego bo nie mieli. Założyłem firmę w 2006 r. I wszystko co zarobiłem inwestowałem. Teraz mam w samym towarze Ok 800 000 zł do tego miesięcznie sporą wypłatę, auto wypasione w leasingu i nowy dom. Nigdy nie wziąłem kredytu na firmę jedynie auto w leasingu bo się opłaca motzno ( ͡° ͜ʖ ͡°) .
  • Odpowiedz
@mirekmirkowski dokładnie.
Koleś ma 600k odlozone, 29 lat, powiedzmy pracuje od 5lat, no powiedzmy 7lat, #!$%@? 10lat, wychodzi mi, że przez 10lat trzeba odkładać 5k/mc ( ͡° ͜ʖ ͡°)
A co by powiedział, gdyby po skończeniu studiów na kredyt i miał tylko auto i wykształcenie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#!$%@?. Ja zaczynam odkładać, po jakimś czasie dopiero mogłem kupić auto, o mieszkaniu jeszcze nie
  • Odpowiedz