Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Elo Mircy,
w niedzielę na TTV ma mieć premierę nowy program: "Dzień, w którym pojawiła się forsa", skłoniło mnie to do przemyśleń.
Zastanawia mnie, jak ludzie są nieprzyzwyczajeni do zarządzania pieniędzmi. Mam wielu znajomych w wieku ok 30. lat, każdy ma mieszkanie na kredyt, auto za ok. 50 tys i regularne wczasy. Pytanie, dlaczego ludzie nie oszczędzają, tylko wywalają kasę na zachcianki - nie mówię tu o bieżących potrzebach. Zakładają, że jakoś to będzie. Aktualnie tworzę grupę inwestycyjna, jako zaplecze finansowe dla spółki deweloperskiej w której pracuję, zaproponowałem paru znajomym skorzystanie z tego bo sami o to prosili (bezpieczna sprawa, grupa zabezpieczona jest na hipotece nieruchomości na której prowadzona jest inwestycja, zysk 12% w skali roku). Porozmawiałem szczerze z nimi i okazało się, ze oszczędności mają w przedziale 0-60 tys zł w wieku 27-34 lat. A przypominam, jak spotkacie takiego, to każdy udaje człowieka sukcesu. Zarabiają nieźle, ale pytanie, gdzie te pieniądze? Ja mam 29 lat, 600 tys zł w gotówce (odpowiednio zainwestowane), dwa mieszkania w Krakowie (kupione tak, że zawsze je sprzedam z zyskiem) i citroena za 23 tys zł. 65% dochodu rocznego mam z pracy a 35% z obracania pieniędzmi. Dlaczego mam wrażenie, ze jeśli by ktoś wszedł w moje buty, to pierwsze co by zrobił, to #!$%@?ł te pieniądze na głupoty?
Wyprzedzając pytania, po studiach ojciec pożyczył mi 200 tys zł i to tylko dlatego, że chciałem kupić zadłużone mieszkanie. Zarobiłem na tym w pół roku ok 70 tys. zł. po tym ojciec stwierdził, ze mogę zachować, to co mi dał, bo wiem co robię. Od tego momentu powiększyłem majątek o to co powyżej.
Wiem jedno i moja żona tez, że za 5 lat będziemy mogli sobie pozwolić, na duży dom bez kredytu, dobre auto i dodatkowo spore zaplecze finansowe, a nie kierować się powiedzenie: "Zastaw się, a postaw się"


#oswiadczenie #gorzkiezale #pieniadze #pracbaza #oszczedzanie

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Asterling
AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
Elo Mircy,
w niedzielę na TTV ma m...

źródło: comment_msDEWl4fMW4wgkRXwrFNfIFnSSEbI21i.jpg

Pobierz
  • 103
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: ciułaj ciułaj, za rok czy dwa coś #!$%@? na rynku finansowym i zabiorą Ci tą kasę w ramach ratowania jakiegoś banku, jak to miało miejsce na Zachodzie czy w przypadku OFE. Te Twoje miliony w baku to tylko cyferki na czyimś komputerze.

Nie potępiam oszczędzania, bo sam lubię oszczędzać i mam zapasy pozwalające na przeżycie bez pracy ok. 2 lat bez zmiany standardu życia. Ale z drugiej strony nie
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: Dostałeś 200k - case closed. Jeden by zrobił tak samo a drugi by #!$%@?ł na głupoty. Ale tak czy inaczej dostałeś więc porównywać się możesz tylko do tych co też dostali i co z tym zrobili. To głupie wchodzić w realia ludzi, którzy mieli inaczej - nie dostali nic tylko od 0. Chyba sobie nie zdajesz sprawy jakiego boosta daje 200k na początek za free. Pomnożyć coś takiego wcale
  • Odpowiedz
@max1983: to jest dokladnie jak niedawny cytat z pratcheta o uczeniu sie magii cale zycie by w podeszlym wieku nauczyc sie czaru ktory sprowadza ci dziewice do sypialni ale ty juz nie pamietasz po co ci one byly...

na co mi miliony na koncie gdy bede stary? dam dzieciom, jasne, ale kurde niech one tez troche kombinuja a nie dostana wszystko na starcie...
  • Odpowiedz
Pytanie, dlaczego ludzie nie oszczędzają, tylko wywalają kasę na zachcianki


@AnonimoweMirkoWyznania: ja tak robię, bo wydawanie kasy na zachcianki sprawia mi przyjemność. Ciągłe liczenie pieniędzy zatruwa życie. Nie mam zamiaru oszczędzać na przyszłość, bo przyszłość nie istnieje. Jako istoty uwięzione w czasie żyjemy tylko w teraźniejszości i tylko na teraźniejszości się skupiam.
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: a gdzie mieszkasz? tzn gdzie mieszkasz od czasu po studiach. gdzie mieszkales na studiach? kto płacił za twoje studia? czy twoje pierwsze zarobione duze pieniadze to wlasnie 70tys na 200tys otrzymanych od ojca?
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: Aktualnie mam odłożone 8tys zł, mam 19 lat mieszkam sam. Pracuje i uczę się. Zazdroszczę takiego zaplecza na starcie. Próbuję inwestować czasami się udaje. Różne spekulacje czasami są trafne,
Pożyczam tez pieniądze z oprocentowaniem. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Życzę progresu w dalszym życiu.
  • Odpowiedz
OP: @szcz33pan lokuje pieniądze w inwestycje budowlane, w zależności od inwestycji jest 25-50% zysku w skali roku. Mieszkania dostawałem w rozliczeniu, są to mieszkania w centrum Krakowa, Jak cena za m2 była 9-10 tys zł, ja miałem to rozliczanie po cenie budowy i kupna, czyli ok 5 tys zl za m2.

Ten komentarz został dodany przez osobę dodającą wpis (OP)
Zaakceptował: sokytsinolop

  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: Serio to jest dla ciebie takie interesujące, że "ktoś ma duży drogi samochód, a przy dupie lump, a ty masz też drogi samochód, a przy dupie jednak coś więcej niż lump"? Chyba jednak grasz w tą samą grę co ci od "zastaw się i postaw się"
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: Nie to, żebym jakoś mocno krytykował, żyj sobie jak chcesz. Zresztą masz dużo racji. Ale jednak Twoje wpisy dały mi solidnego raka.

Dostałeś na starcie 200 tys. zł? To w sumie od razu zamilknij. Startowałeś z poziomu, którego wielu nie osiągnie przez całe życie. 200 k, jeśli byś chciał zaoszczędzić chociaż w 10 lat, to jest 1666 zł miesięcznie do odłożenia. Zakładając, że średnia krajowa w Polsce to obecnie ok. 3300 zł na rękę, to spokojnie możemy przyjąć, że większość obywateli tego kraju przez pierwsze 10 lat na rynku pracy zarobi pomiędzy 2 a 3 tys. zł. Musiałbyś odkładać z tego większość. Nie da się.

A druga sprawa. Koleś, masz kilkaset tysięcy oszczędności, mieszkania itd., a mówisz, że jeździłeś autem za 3 tys. Mówisz, że nie kupisz sobie makbuka, chociaż Cię stać. To powiedz mi, po co żyjesz? Dla brandzlowania się stanem
  • Odpowiedz
Jak cena za m2 była 9-10 tys zł, ja miałem to rozliczanie po cenie budowy i kupna, czyli ok 5 tys zl za m2.


@AnonimoweMirkoWyznania: ładnie. A na stronach typu bankier czy pudelek biznesu wszędzie piszą, że nie ma miejsca na spadki cen nieruchomości, bo developerzy mają już minimalne marże ( ͡° ͜ʖ ͡°). Jak widać sporo miejsca na spadki jeszcze zostało.
Fajny sposób masz. Mam
  • Odpowiedz
pomnożyć majątek jak się go ma nie jest aż tak ciezko


@wykopowy_brukselek: Skoro pomnożyć nie jest ciężko to weź kredyt i pomnóż. Bardzo łatwo wydawać tego typu opinie nie mając o tym zielonego pojęcia.

Dlaczego ludzie nie oszczędzają? Jedna przyczyna jest prosta – nie stać ich na to ze względu na słabe finanse, brak zamożnej rodziny i tak długo można
  • Odpowiedz
@wykopowy_brukselek: Żebym 100zł więcej na korki z matmy dostał do alimentów to taką aferę zrobił. Dopiero jak matka mu wytknęła to, że nie #!$%@? hajsu na głupoty, chce studiować i mam zaklepaną pracę po szkole to mu się głupio zrobiło.
  • Odpowiedz