Wpis z mikrobloga

Na niedzielny wieczór kilka linków.

Wywiad z profesorem Bernardem Yeungiem z Narodowego Uniwersytetu w Singapurze o negatywnych skutkach nadmiernej koncentracji rynkowej dla gospodarki.
Część pierwsza, druga i trzecia.

Rozważania na temat choroby kosztów, która dotyczy braku wzrostu produktywności przy jednoczesnym wzroście kosztów/wydatków na usługi w pewnych sektorach (w tym przypadku edukacji oraz służby zdrowia).

Czy wprowadzenie stalinizmu umożliwiło ZSRR osiągnięcie wzrostu gospodarczego, kóry nie byłby możliwy przy dalszym trwaniu carowskiego systemu gospodarczego? Tak twierdzi Robert Allen w książce "Farm to Factory: A Reinterpretation of the Soviet Industrial Revolution". Tutaj została przedstawiona dyskusja z jego tezą.

#ekonomia #gospodarka #finanse #komunizm #zsrr #llnadaje <----- zapraszam do obserwowania. Wrzucam tutaj artykuły, wywiady, ciekawostki dotyczące głównie szeroko rozumianej ekonomii i gospodarki
l_________________________________l - Na niedzielny wieczór kilka linków.

Wywiad z...

źródło: comment_RWn50Mglg4EQSRMCyu0igKXzAFxp3OtY.jpg

Pobierz
  • 3
@l_________________________________l: "Radziecka rewolucja przemysłowa", jak dosłownie zamieniasz własnych obywateli w surowce które sprzedajesz poniżej kosztów wolnorynkowej produkcji a w zamian kupujesz maszyny i wyposażenie przemysłu ciężkiego (do połowy lat 60 wysoką wartość dodaną w produkcji miał przemysł ciężki, przede wszystkim przemysł maszynowy który miał pierwszeństwo w dwóch pierwszych pięciolatkach) to będziesz notować potężny wzrost gospodarczy. Ciekawą tezą jest fakt że wolny rynek może się zakleszczyć w słabo rozwiniętych sektorach (dobry przykład