Wpis z mikrobloga

Pierwszy pszenny chleb na zakwasie z automatu i nawet sie udał, #bojowkapiekarska może byc ze mnie dumna xD. Jedynie mam zastrzeżenia do tego, ze urósł głównie na środku, bo na końcach jest dosc niski. Za mało/za duzo zakwasu, generalnie za mały chleb żeby fajnie urósł na całej długości?
No i strasznie popękał, ale następnym razem go ponacinam.

Dałam 290ml wody, 120g zakwasu żytniego, 520g maki pszennej typ 550, 1,5 łyżeczki soli, łyżkę cukru i oleju.

#gotujzwykopem #pieczzwykopem #chleb
Toniezarzutka - Pierwszy pszenny chleb na zakwasie z automatu i nawet sie udał, #bojo...

źródło: comment_wHWywoHUY3TbnWV2M8RzPD5QirH81rKW.jpg

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
@Toniezarzutka: czy mogło być tak, że mieszadło nie rozprowadziło zakwasu po całym cieście?
Jest pięknie. Ewentualnie może być bez cukru i trochę więcej czasu potem na wyrośnięcie. Że wszystkich swoich chlebów usunąłem cukier i nie zauważyłem, żeby czegoś brakowało.
Jak wygląda proces robienia takiego chleba? Nigdy nie widziałem maszyny do chleba w użyciu.
  • Odpowiedz
@tptak: @Adass:
Maszyna Moulinex OW 6118, jestem z niej bardzo zadowolona. Przez dwa lata piekłam rożne chleby ale tylko na drożdżach. Ostatnio teściowa zrobiła zakwas No i próbujemy :)
Ładujesz składniki do formy z mieszadlami w odpowiedniej kolejności (mokre ->suche), wybierasz program i, w przypadku drożdżowego, robi sie samo. Najpierw miesza i wyrabia ciasto, robi to dosc dokładnie. Potem ciasto odpoczywa, po czym mieszadła kręcą sie pare razy
  • Odpowiedz
@tptak: chyba juz wiem w czym rzecz. Po wyjęciu mieszadel nie ułożyłam ciasta równo w formie, najwiecej było go właśnie na środku. Jeżeli rozprowadze je równa warstwa na dnie to teoretycznie powinno byc dobrze. Na pewno nie jest to problem nierozprowadzonego zakwasu, bo maszyna wyrabia ciasto bardzo dokładnie. No i spróbuje tez bez cukru :)
  • Odpowiedz
@Toniezarzutka: wg mnie jak na maszynę co całkiem udane. Nigdy nie wyjdzie jak normalnie przygotowane i z piekarnika.
Wyrzuciłbym z przepisu olej i cukier. Drożdży nie ma co się bać, pomogą urosnąć i spulchnić ciasto.

Też zaczynałem od maszyny, łezka w oku się kręci.
Skończyło się wraz z zagubionym mieszadłem, także pilnuj ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@skyluker: dzięki :) drugi i trzeci wyszły lepsze, bo dałam im więcej czasu na wyrastanie. Wiadomo, ze nie jest takie jak z piekarnika, ale duża zaleta jest bezobsługowosc procesu :)
A mieszadel mam juz drugi komplet, z pierwszych zdarł sie teflon ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@Toniezarzutka: Akurat szukałam wskazówek, jak zabrać się za chleb na zakwasie przy użyciu automatu. Od jakiegoś czasu piekę ale ciągle na drożdżach, chciałabym spróbować coś wyprodukować na zakwasie. Myślisz, że wystarczy jakiś program z wyrabianiem i wyrastaniem a potem piec normalnie wg wagi chleba?
  • Odpowiedz
@zwiazek_naturalny:
Spokojnie zrobisz chleb na zakwasie w maszynce. Możesz wykorzystać proporcje z tego wpisu, chleb wychodzi bardzo smaczny i o dobrej konsystencji. Najpierw ustawiasz program na mieszanie i wyrastanie (u mnie program dedykowany do ciasta na pizzę). Jak skończy mieszać to wyciągnij mieszadła i rozprowadź ciasto w miarę równo w foremce (zwilż dłonie, bo może sie kleić :) ), inaczej urośnie głównie tam gdzie było najgrubiej. Zostaw maszynę na 5-7
  • Odpowiedz
@Toniezarzutka: Super, myślisz, że z mieszanej mąki pszennej z żytnią i nasionami (zawsze robimy taki) też wyjdzie? Na pewno będę próbować, tylko muszę ogarnąć logistykę (takie pieczenie to jednak więcej niż wrzucenie składników, wciśnięcie guzika i wyjęcie udanego wypieku po 3h :D )
  • Odpowiedz