Wpis z mikrobloga

@wytrzzeszcz: Już nawet Pogromcy Mitów to sprawdzali. Problemów ze startem nie będzie, bo samolot przy starcie nie "odpycha się" od taśmociągu, tylko od powietrza (nie ma napędu na koła, tylko silniki odrzutowe) - w rezultacie poruszanie taśmociągiem ma wpływ jedynie na szybkość kręcenia się kół, ale nie pozwoli na wyzerowanie prędkości samolotu względem powietrza.
  • Odpowiedz
@fizyk20: Mogę prosić źródło? Samolot odpycha się od powietrza, ale porusza się względem nieruchomego powietrza i taśmociągu. Jeżeli będzie stał w miejscu, ze względu na to, że taśmociąg będzie tak szybki jak koła, to nie może wystartować.
  • Odpowiedz
@Wujek_Mietek: Ujmijmy to tak - jeśli pilot w samolocie będzie tak sterował silnikiem, żeby utrzymać samolot idealnie w miejscu, to samolot oczywiście nie wystartuje. Problem polega na tym, że to zależy bardziej od pilota, niż od taśmociągu - pilot może w każdej chwili dodać więcej gazu i wystartować bez problemu, bo prędkość obracania się kół nie ma żadnego wpływu na ruch samolotu.

Wyobraź sobie to tak: trzymasz ręką resoraka, który
  • Odpowiedz
Już nawet Pogromcy Mitów to sprawdzali. Problemów ze startem nie będzie, bo samolot przy starcie nie "odpycha się" od taśmociągu, tylko od powietrza (nie ma napędu na koła, tylko silniki odrzutowe) - w rezultacie poruszanie taśmociągiem ma wpływ jedynie na szybkość kręcenia się kół, ale nie pozwoli na wyzerowanie prędkości samolotu względem powietrza.

@fizyk20:
A czy ta zagadka obejmuje sytuację w której silniki odpowiedzialne za ciąg będą pracować? Gdzie to
  • Odpowiedz
@fizyk20: Tak jak napisał @WilkZWallStreet: jeżeli prędkość taśmociągu będzie taka, jak prędkość kół to oznacza, że ruch postępowy samolotu wyniesie okrąglutkie 0 (pomijając poślizg, ale ma on znaczenie marginalne). Na filmie koła samolotu obracały się szybciej.
  • Odpowiedz
Samolot odpycha się od powietrza


@Wujek_Mietek: co

Samolot "odpycha się" od gazów, które wyrzuca silnik (zasada zachowania pędu). Powietrze jest potrzebne tylko do tego, żeby dzięki skrzydłom podniósł się do góry. Przy nadawaniu prędkości poziomej powietrze wręcz przeszkadza.

Rakiety nie mają takich skrzydeł, więc powietrze nie jest im potrzebne, a wręcz zupełnie zbędne (zważywszy na to, że silnik rakietowy ma zbiornik z tlenem). Dlatego szybciej się mogą rozpędzać w przestrzeni
  • Odpowiedz
@Wujek_Mietek: Tak, tylko psikus polega na tym, że nie jesteś w stanie dopasować prędkości taśmociągu do prędkości kół, bo to nie od operatora taśmociągu zależy.

Powiedzmy więc tak - jeśli taśmociąg będzie się poruszał dokładnie z taką prędkością, jak koła samolotu, to znaczy, że samolot względem ziemi stoi w miejscu i nie wystartuje (chyba że akurat będzie bardzo silny wiatr...). To, co ja próbowałem powiedzieć, to że taka sytuacja nie
  • Odpowiedz
@fizyk20: Nie zgoda. Bo istnieje tarcie toczne, które ciągnie samolot do tyłu w takim wypadku i nie pozwoli mu się rozpędzić. Jakby taśmociąg miał nieograniczoną prędkość to w końcu w samolocie pękłyby opony albo zatarły łożyska a by nie wystartował, bo taśmociąg pozwalałby tylko na bardzo niewielkie przyrosty prędkości.

No chyba, że mówimy o jakimś lekkim samolocie na wietrze - one to potrafią pionowo startować :-) Ale nie 747.
  • Odpowiedz