Wpis z mikrobloga

Chciałem się pochwalić dalszym rozwojem mojego małego projektu #arduino, mającego służyć obsłudze zawodów łucznictwa konnego. Na razie przygotowałem mały pilocik, który ma służyć do wysyłania wyników przez sędziów pilnujących tarczy. Nie ma w nim raczej niczego odkrywczego:
- Arduino oraz układ radiowy (HC-12) śpią, zużywając minimalną ilość prądu
- przycisk "start" wybudza Arduino i układ radiowy, czerwona dioda zaczyna migać
- należy podać wynik przy użyciu jednego z 6 przycisków (tarcze są punktowane 0-5) po czym nacisnąć "wyślij"
- zielona dioda zaczyna migać, próba wysłania wyników oraz ewentualne rentransmisję
- gdy układ dostanie potwierdzenie, czerwona dioda gaśnie, zielona się świeci przez 3 sekundy po czym układ zasypia

Pojawia się parę problemów. Przede wszystkim... jak najłatwiej zrobić około 10 takich układów? Zapas części mam, ale okazuje się, że strasznie długo schodzi mi na lutowanie takiego jednego. Przy takiej ilości jest sens bawić się w domowe trawienie płytek lub gdzieś zamówić gotowe #pcb? Może ktoś mi coś poleci? Nie zależy mi na czasie i cenie. Bo wersji z przylutowanymi przyciskami i diodami to nie można zamówić?

Planuję to zasilać akumulatorkiem 18650, który bez problemu starczy mi na całe weekendowe zawody. Podłączam go oczywiście do "raw" Pro Mini 3.3V. Układ radiowy HC-12 lepiej zasilać bezpośrednie z 18650 czy z ustabilizowanego 3.3V z Arduino czy nie ma to znaczenia? Specyfikacja radia pozwala na użycie napięcia z zakresu 3.2V-5.5V, bo jest ono i tak później obniżane przez LDO. Ale jeśli Arduino i HC-12 będą miały różne napięcia to nie spowoduje to żadnych problemów w komunikacji, jeśli GND będzie wspólne? Producent sugeruje użyć dodatkowego kondensatora - ale rozumiem, że przy transmisji małej ilości danych i akumulatorze 18650, który ma wysoką wydajność prądową, kondensatory są zbędne?

Jeśli ktoś jest zainteresowany i chce śledzić moje postępy, to będę zapraszam do obserwowania tagu #radekradarduino .
radekrad - Chciałem się pochwalić dalszym rozwojem mojego małego projektu #arduino, m...

źródło: comment_GD0dM0FBLsTzIXTm1EnYEpvs9c4jSSaQ.jpg

Pobierz
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@radekrad: PCB da się mieć dobrze i tanio od majfrendów. Ja mam pozytywne doświadczenia z pcbway. Problemem jest trochę przesyłka - jak chce się mieć coś na już to kosztuje więcej od PCB. Jak ma być tania to czekasz miesiąc. Ale jakościowo jest znacznie lepiej niż u rodzimych producentów (np. zamawiasz 10szt , cena 20x taka jak u Chińczyka. Dostajesz 12 - wtf? Po 2 dniach dzwonienia przejść na padach
  • Odpowiedz
@radekrad: przyciski i arduino możesz zintegrować na jednym PCB, ale z układem radiowym może być problem przez małe komponenty (podroża to koszt montażu) i delikatne "RF"

jeżeli urządzenie ma pracować "w polu" to warto dodać jakieś zabezpieczenia reverse polarity, esd, obudowa i konektor z prawdziwego zdarzenia
  • Odpowiedz
@keton22: Dzięki za informację :)

Popatrzę sobie, jak wygląda projektowanie PCB i pewnie coś zamówię. Co to pcbway to... nie mają dziwnych cen? Wybierając 50x70 mm (bo taki rozmiar ma powyższa płytka) wychodzi 10 sztuk (2 warstwy) za 10+11 (najtańsza wysyłka), 20 sztuk za 27+13 (czyli cena w przeliczeniu na sztukę rośnie)? Tak jak mówiłem, nie spieszy mi się - byle doszło do końca marca. Jak zamawiałeś u nich po
  • Odpowiedz
@przech: A Arduino samo z siebie nie jest zabezpieczone przed reverse polarity? Oczywiście, jeśli się zasilanie podłącza do "raw" a nie bezpośrednio do "vcc"? Zabezpieczenie przed ESD to po prostu uniemożliwienie bezpośredniego dotknięcia Arduino i HC-12? Obudowa... jakieś pomysły jak taką obudowę najłatwiej i najszybciej zrobić? Jakieś pudełko z wyciętymi miejscami na przyciski? Jako konektor mam koszyk na 18650 od którego kabelek pewnie przylutuję do PCB - czy jest lepsze
  • Odpowiedz
@radekrad: oni mają taką politykę że dają niższą cenę na małą ilość i potem cena rośnie do 30-40 sztuk po czym gwałtownie spada. Wynika to z procesu produkcyjnego (masa roboty i dodatkowych materiałów robionych pod daną płytkę). Nie wiem tego na pewno ale wydaje mi się że do pewnego momentu oni łączą płytki z różnych zamówień na jednej matrycy a potem przestaje im się to opłacać i cena rośnie.

Co
  • Odpowiedz
@keton22: tak, tak, wiem że Chiński rok. I chyba rzeczywiście zamówię jedną sztukę w Polsce, by zobaczyć, czy wszystko będzie poprawne i trochę potestować. A jak będzie, to kolejne 10 sztuk zamówię z Chin. A w Polsce polecasz jakąś dobrą firmę, która tanio robi pojedyncze sztuki? Muszę sobie trochę o tym wszystkim doczytać.

Mógłbyś mi podesłać screenshot ustawień (http://www.pcbway.com/orderonline.aspx), jakie zwykle zaznaczasz na pcbway? Bo jest tam wiele opcji
  • Odpowiedz
@przech: @keton22: a jeszcze jedno pytanie, jeśli chodzi o wspomniane connectory, to jaka jest jakaś taka standardowa, dobra praktyka w kwestiach zasilania? Chciałem użyć pojedynczy koszyk z akumulatorem 18650. Kabelki od niego mogę przylutować bezpośrednio do płytki? Umieścić koszyk gdzieś pod płytką, obok (dobierając odpowiednio większe pudełko) czy powinienem zostawić dla niego miejsce i umieścić koszyk nad płytką? Domyślam się, że są to rzeczy oczywiste - tylko niestety
  • Odpowiedz
@radekrad: najlepiej koszyk przymocować gdzieś do obudowy i poprowadzić dwa przewody - najlepiej odpinane, żeby można było rozdzielić PCB i baterie/obudowę

na pcb też można koszyk przymocować (przykręcić lub przykleić), ale wadą takiego rozwiązania jest to że taki koszyk może być ciężki i pcb się będzie wyginało. no i oczywiście pcb będzie większe (droższe)
  • Odpowiedz
@przech: Dzięki za informacje. To jeszcze tylko jedno, zapewne głupie pytanie. Jak najlepiej zrobić odpinane przewody? Jak się nazywa wtyczka lub czego szukać na Ali, by do płytki dolutować jakieś gniazdo a do koszyka wtyczkę? Domyślam się, że jest coś wygodniejszego niż zwykłe DC 5.5mm?
  • Odpowiedz
@radekrad: W Polsce miałem same mało dobre (i drogie) doświadczenia. Do tego zwykle minimalny projekt to kilkanaście sztuk. Każą sobie też słono płacić za 'kłapnięcie drzwiami' - maski, klisze i całe to badziewie które jest potrzebne do produkcji konkretnego wzoru PCB. Ogólnie nie polecam. Już wolałbym zaczekać na Chińczyków.

Z ustawień PCBway zmieniam tylko kolor (nie zielony = dłuższa realizacja), spacingi (czy trzeba to ci powie program CAD przy analizie
  • Odpowiedz
na pcb też można koszyk przymocować (przykręcić lub przykleić), ale wadą takiego rozwiązania jest to że taki koszyk może być ciężki i pcb się będzie wyginało. no i oczywiście pcb będzie większe (droższe)

@przech: Tak się jeszcze zastanawiałem. To ma być zasilane jednym akumulatorkiem 18650, czyli zasilanie nie powinno zajmować dużo miejsca ani być zbyt ciężkie. A skoro chcę uniemożliwić dotknięcie Arduino czy HC-12, to może koszyk przykleić dokładnie na
  • Odpowiedz