Wpis z mikrobloga

Często widzę w internecie załączony obrazek z komentarzem, jakoby przedstawiał on rzeczywisty kształt Ziemi po usunięciu całej wody. Zbyt często. Dziś zauważyłam, że prześmiewczo posługują się nim również wyznawcy płaskiej Ziemi i przelała się czara goryczy.

Jednym zdaniem: poniższy obraz przedstawia mocno przeskalowaną geoidę, a właściwie: undulację geoidy względem elipsoidy obrotowej. Ale po kolei.

Czym jest geoida? Nie jest to geometryczny opis kształtu Ziemi, jak niektórzy sądzą.
Jak zapewne wiecie, rozkład masy w globie ziemskim nie jest równomierny, a więc pole siły ciążenia również nie jest zupełnie symetryczne. Istnieją nieregularne powierzchnie, wzdłuż których potencjał siły ciężkości przyjmuje jedną, określoną wartość. Takich powierzchni jest nieskończenie wiele: jak warstwy cebuli, każda coraz bardziej oddalona od planety, a im dalsza tym niższej wartości potencjału odpowiada. Są to tzw. powierzchnie ekwipotencjalne.

Wzdłuż jednej z takich powierzchni sytuuje się średni poziom wód oceanu światowego. Dopasowuje się on po prostu do globalnego rozkładu siły ciężkości na Ziemi. Powierzchnię ekwipotencjalną występującą na tej dokładnie wysokości nazywamy właśnie geoidą. (Nie bierzemy tu pod uwagę pływów morskich wywołanych siłami luni-solarnymi, jedynie siłę ciążenia, a więc siłę newtonowskiego przyciągania + siłę odśrodkową.) Tam, gdzie ocean nie występuje - powierzchnię tę wyznacza się analitycznie.

Stąd możemy zdefiniować geoidę jako powierzchnię ekwipotencjalną siły ciążenia na wysokości średniego poziomu wód oceanu światowego. Tak, ma ona kształt ziemniaka, ale poniższa ilustracja jest mocno przeskalowana :)

Domyślacie się pewnie, że geoida nie jest zbyt wygodnym kształtem geometrycznym. Poziomuje się względem niej urządzenia geodezyjne (znacie zapewne zasadę działania poziomicy i wiecie, że pion wyznacza się grawitacyjnie), ale cholera, niepraktyczne to strasznie w obliczeniach. Dlatego odnosi się ją do innego, regularnego kształtu: globalnej elipsoidy odniesienia, będącą bardzo umownym przybliżeniem kształtu Ziemi. Stosuje się różne elipsoidy, ale przyjmijmy, że wszystkie są mniej więcej takie same.

Geoida przecina się z globalną elipsoidą, no i jak to ziemniak: ma te swoje "górki i dołki", dlatego czasem znajduje się wyżej, a czasem niżej powierzchni elipsoidy. Skala barwna na ilustracji ma odzwierciedlać odległość jednej powierzchni od drugiej. Zazwyczaj legendy brak, tak jak i w tym przypadku, ale zdradzę Wam, że różnice dochodzą do ok. 70 m.

Po tej lekturze - błagam, niech nikt z Was nigdy już nie powie, że Ziemia w rzeczywistości ma kształt sflaczałej piłki.

#ciekawostki #geologia #geofizyka
misja_ratunkowa - Często widzę w internecie załączony obrazek z komentarzem, jakoby p...

źródło: comment_h1RH9t6XMYAQy3Jx5mHLJm8e20lMbH7d.jpg

Pobierz
  • 100
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Znam kilku takich. Mówią, że Ziemia ma kształt misy


@misja_ratunkowa: to chyba jacyś przedstawiciele odizolowanego plemienia z amazońskeij dżungli. Nie znam ani jednego Polaka, który by miał więcej, niż 10 lat i wierzył, że Ziemie jest płaska, albo ma kształt miski.
  • Odpowiedz
@vostok: Jestem w kilku zamkniętych grupach, w których ludzie próbują uzasadnić doświadczalnie takie rzeczy ( ͡° ͜ʖ ͡°) Oczywiście wierzą, że NASA jest satanistyczną organizacją manipulującą ludźmi. W większości kierują nimi motywy religijne. Ja wiem, że większość ludzi w tych grupach to trolle, ale są i zupełnie poważni.
  • Odpowiedz
Po tej lekturze - błagam, niech nikt z Was nigdy już nie powie, że Ziemia w rzeczywistości ma kształt sflaczałej piłki.


@misja_ratunkowa: to nie rozumiem- przecież ma taki kształt ale nie aż tak "wyolbrzymiony" jak na tym obrazku. Czy się mylę?
  • Odpowiedz
@a665321: Ściśle rzecz biorąc mylisz się. To jest poziom wód oceanu światowego, nie kształt powierzchni Ziemi. Oczywiście w tak małej skali jak na obrazu to nie ma znaczenia, bo różnice i tak są niezauważalne gołym okiem, ale w skali 1:1 już nijak to się nie pokrywa z topografią terenu. Na przykład geoida przebiega wyżej, niż dna oceanów, a niżej, niż szczyty gór.
  • Odpowiedz
@misja_ratunkowa: Nie no błagam. Nigdy mi do głowy nie przyszło, że ktoś mógłby sądzić, że to jest rzeczywisty kształt Ziemi. Spytałem nawet żony, która jest z wykształcenia historyczką i powiedziała, że chyba sam jestem idiotą skoro mam ją za idiotkę i pytam ją o tak oczywiste rzeczy ( ͡° ͜ʖ ͡°).
  • Odpowiedz