Wpis z mikrobloga

@Agrinez: nie oceniają wcale, istotne jest natomiast w jaki sposób uprawiacie seks z mężem, jeżeli z zabezpieczeniem to krytycznie, jeżeli na kalendarzyk się zabezpieczacie i nie macie dzieci to znaczy że Bóg wam oszczędził cierpienia
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@69inch też mi się tak wydaje, tym bardziej że w świetle badań od tego, czy dziecko będzie mialo schizofrenie zależy wiele czynników m.in. środowiskowy, niekoniecznie czynnik genetyczny musi się uaktywnic. Więc tworzy się szczęśliwe małżeństwo i pozostawia wszystko "woli bożej"?
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@HPLC tylko świadome, przedłużające sie unikanie współzycia w okresie plodnym też chyba nie jest moralnie w porządku. Moje pytanie, czy w przypadku zagrożenia potencjalnego potomstwa zaburzeniem psychicznym, stałe unikanie poczęcia pozostaje w nauczaniu kk moralnie dobre
  • Odpowiedz
@Agrinez: rozumiem dylemat ale jednak w tym wypadku polecam udać się do duchownego, ale takiego co będzie miał lepsze pojęcie o prawie kanonicznym i o dylematach moralnych niż wioskowy proboszcz
  • Odpowiedz
@Agrinez postaram odpowiedzieć zgodnie ze swoim sumieniem.
Kwestia potencjalnego wystąpienia choroby psychicznej u dziecka i unikanie poczęcia - podchodzi to pod antykoncepcję. W sumie jakąś metodę przy zabezpieczaniu należy zastosować a więc Kościół jest przeciw antykoncepecji. Możemy argumentować oczywiście stosowanie antykoncepcji, jako przypadek wyjątkowy, gdyż zagraża zdrowiu lub życiu dziecka lub kobiety. Myślę, że choroba psychiczna znajdzie tu poparcie aczkolwiek jak duże istnieje ryzyko na chorobę? Czy moralnie dobrze? Ja zostawiłbym to
  • Odpowiedz
@Agrinez: Co to znaczy nie decydują się na posiadanie dzieci? Nawet stosując antykoncepcję hormonalną masz szansę na ciążę. NPR (naturalne planowanie rodziny) ma podobną skuteczność (metoda termiczno-objawowa). Znam historię małżeństw gdzie żona po wypadku kategorycznie nie mogła zajść w ciążę, gdyż groziło to nawet śmiercią. Ogromny szacunek dla mężów, którzy czekali kilka lat na wyzdrowienie małżonki i nie ryzykowali jej życia.

Jeśli oboje dobrowolnie zdecydują się na białe małżeństwo to dlaczego
  • Odpowiedz
@HPLC: @WooCash93: warto pamietać, ze kalendarzyk jest de facto metoda historyczną i obarczoną sporym ryzykiem blędu, natomiast obecnie Kosciol zaleca npr bazujace na metodach objawowo-termicznych umożliwiających wyznaczyć fazy nieplodne w cyklu kobiety.

jeżeli na kalendarzyk się zabezpieczacie i nie macie dzieci to znaczy że Bóg wam oszczędził cierpienia

@HPLC: kalendarzyk to ruletka i przy jego stosowaniu brak dzieci faktycznie może być "losowy". Ale przy prawidłowo stosowanym npr o losie
  • Odpowiedz
@agaja: Naprawdę aż się smutno czyta, czy ty rozumiesz w ogóle co to jest kalendarzy i co się kryję pod tym pojęciem

http://www.mjakmama24.pl/ciaza/jak-zajsc-w-ciaze/metoda-kalendarzykowa-na-czym-polega-i-czy-naprawde-dziala,534_7310.html

http://www.poradopedia.pl/seks/kalendarzyk-dni-plodnych-naturalna-antykoncepcja,3047.html

przecież to jest to samo co twoje tajemnicze "npr" i dokładnie to poleca kościół katolicki, a zmiana nazewnictwa to nie jest przejaw postępowości tylko demagogia
  • Odpowiedz
@HPLC: Przede wszystkim opiera się to na dobrym rozumieniu biologi cyklu menstruacyjnego i odrzuceniem sztywnego obliczania okresu faz. Do obliczenia aktualnej pozycji w cyklu można wykorzystać kilka metod objawowo-termicznych.

Do tego dochodzi nauka poprawnej metodologi prowadzenia obserwacji.

Kalendarzyk został odrzucony przez KK jako skuteczny w 1930r . Wcześniej kobiety prowadziły znacznie bardziej regularny tryb życia i kalendarzyk był dobry.

http://npr.pl/index.php/content/view/320/43 a najlepiej jakiś dobry kurs przedmałżeński albo poradnia NPR w Twoim
dolus_deliberatus - @HPLC: Przede wszystkim opiera się to na dobrym rozumieniu biolog...

źródło: comment_BvIehwVQ4bPtJw5DqV7HjoFQiyYtDqLa.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@dolus_deliberatus: Podtrzymuje swoje zdanie że obecnie przez metodę kalendarzykową rozumie się dokładnie to co na siłę próbujesz nazywać npr co zresztą jest widoczne w linkach które wkleiłem a brałem je dość losowo
  • Odpowiedz