Wpis z mikrobloga

Tajemnicze prekolumbijskie budowle Sacsayhuaman i Ollantaytambo znajdujące się na terenie dzisiejszego Peru wskazują, że przy ich budowie użyto zaawansowanej technologii. Te niezwykłe fortece i kompleksy murów składają się z setek znakomicie dopasowanych do siebie kamieni o wadze nawet do 350 ton. Megality transportowano z kamieniołomów oddalonych o kilkanaście kilometrów, a następnie bez zaprawy i bez użycia zaawansowanych narzędzi obrabiano je w taki sposób, że kamienne mury wyglądają jak dopasowane puzzle. W enigmatycznych strukturach znajdziemy także symetryczne cięcia oraz bryły wycięte wprost ze skały. Spoglądając na fascynujące mury Sacsayhuaman i Ollantaytambo warto poszukać odpowiedzi na pytania kto, jak i dlaczego wzniósł niegdyś te budowle, a także czy indiańskie legendy o pomagającym przy budowie bogu Wirakoczy mają w sobie ziarno prawdy.

Sacsayhuaman znajduje się niedaleko na północ od Cuzco. Budowla składa się z trzech murów z megalitów, ustawionych jeden za drugim. Niezbędne do budowy kamienie transportowano z dalekich kamieniołomów, a wiele z nich waży nawet po 100-150 ton, w tym rekordowo duży kamień o wymiarach 9m x 5m x 4m waży aż 361 ton. Starannie obrobiony wielki kamień został umieszczony z widoczną łatwością w idealnie zaprojektowanej ścianie zbudowanej z podobnych megalitów. Szokuje precyzja z jaką łączono ze sobą kamienie, a przecież dokonano tego bez dzisiejszych maszyn czy nawet zaprawy. Kiedy hiszpańscy konkwistadorzy ujrzeli Sacsayhuaman na własne oczy, nie mogli zrozumieć w jaki sposób ludzie byli w stanie stworzyć te budowle, więc ich autorstwo przypisywali 'demonom'.

Forteca Ollantaytambo również znajduje się niedaleko od Cuzco i jest pełna ogromnych kamiennych murów oraz zdumiewających struktur wyrzeźbionych z andezytu. W Ollantaytambo, podobnie jak w Sacsayhuaman znajduje się kilka wielkich murów składających się z kamieni o wadze nawet do 100 ton. Kamienie zostały w tajemniczy sposób przetransportowane na wzgórze a następnie obrabiane. Oprócz murów w Ollantaytambo są także struktury na których widać symetryczne cięcia, a z pobliskiej wielkiej skały wycięto bryły w kształcie graniastosłupa - jedną od samej góry, a drugą w środku skały. Te niezwykłe struktury są śladami zaawansowanej technologii, którą dawno temu posiadali budowniczowie. Pytanie jednak kto i jak to wszystko zbudował?

Najczęściej przyjmuje się, że kamienne mury zbudowali Inkowie, jednak sami Inkowie twierdzili, że budowle wzniesiono jeszcze przed tym jak podbili te tereny i zaadaptowali na własny użytek. Inkowie nie znali koła, co sprawia, że daleki transport megalitów był mało prawdopodobny. Hiszpański kronikarz Garcilaso de la Vega przytacza ciekawą opowieść zgodnie z którą jeden z inkaskich królów zapragnął dorównać budowniczym Sacsayhuaman i postanowił przetransportować jeden ogromny głaz z odległych kamieniołomów. Jaki był tego efekt? Wedle relacji kamień ciągnęło 20 tysięcy Indian, którzy mieli do pokonania strome zbocza, aż nagle głaz ześliznął się w przepaść i zmiażdżył wiele osób. Być może więc warto wspomnieć kto i w jaki sposób wg Inków wzniósł te niezwykłe budowle.

Wg inkaskich przekazów Sacsayhuaman i Ollantaytambo wznieśli ich dawni przodkowie bądź też pokrewny lud, któremu pomagał słynny bóg Wirakocza. Ten opisywany przeze mnie ostatnio tajemniczy 'bóg' zstąpił z nieba w błyszczącym obiekcie i użyczał Indianom tajemniczy artefakt zwany złotym klinem, który podobno w magiczny sposób zmiękczał kamień. Ponadto Wirakocza użyczał urządzenie, które sprawiało, że wielkie megality poruszały się w powietrzu za pomocą dźwięcznych melodii. Co ciekawe, podobne relacje o kamiennych blokach poruszanych za pomocą dźwięku znajdziemy w dziesiątkach innych kultur na całym świecie. Czy budowniczowie Sacsayhuaman i Ollantaytambo faktycznie korzystali z urządzeń technologicznych podarowanych im przez istotę pozaziemską jak to wspominają Inkowie, czy też samodzielnie wznieśli te budowle przy pomocy dźwigni, ramp i tytanicznej pracy przy skomplikowanej obróbce kamienia? Patrząc na wyrafinowanie i rozmach budowli nietrudno pokusić się o stwierdzenie, że w opowieściach o boskiej technologii może się kryć ziarno prawdy.

Jeśli kogoś ciekawią takie historie to zapraszam do obserwowania tagu #kosmiczneopowiesci

#ciekawostki #kultura #architektura #budownictwo #swiat #kosmiczneopowiesci #ciekawostkihistoryczne #zainteresowania #historia
Pobierz Gorti - Tajemnicze prekolumbijskie budowle Sacsayhuaman i Ollantaytambo znajdujące si...
źródło: comment_ve5EwQrTn0xvnOJye4no8e2iALRTxFsJ.jpg
  • 191
@worldmaster: Miała kilka i nie przekonywała nikogo do żadnej. Arturo Poznansky poświęcił 50 lat na badanie Tiahuanaco ale nie uzyskał ostatecznej odpowiedzi.

Z takich ciekawostek to interesujący jest sposób badania tych pozostałości. A mianowicie - jeśli pora deszczowa odkryje jakieś kamienie, teren jest ogradzany i badany a następnie udostępniany turystom. Jeśli nic się nie odkryje to wszystko zostaje po staremu.

Dla przykładu, ten kamień na dole zdjęcia, który tak ładnie pasuje
Pobierz jet - @worldmaster: Miała kilka i nie przekonywała nikogo do żadnej. Arturo Poznansky...
źródło: comment_CWQuqfSEOQl2mClcfmM8Qm9OVPYGsrHU.jpg
no i Saqsaywaman z kolejną zagadką - czym to było i jak powstało:


@worldmaster: @jet: na oko po zdjęciu to obstawiam, że pierwotnie planowali jeszcze podzielić ten kamień na mniejsze i zaczęli go rozkuwać, ale przyszedł majster i stwierdził, żeby wstawiać cały.

Jeśli chodzi o mury (z prawej "prymitywni Inkowie", z lewej "nowocześni Hiszpanie"):

Niby co w tym dziwnego? Hiszpanie używali zaprawy. Nie musieli dopasowywać kamieni, żeby się nie rozpadło.
muj borze, jakie bzdury.


@TenebrosuS: Stężenie bzdur i pseudonauki w postach gortiego i całej śmietanki paleoastronautyki jak się tu żebrała przekracza jakąkolwiek skale ( ͡° ͜ʖ ͡°)

a i gładki może być od erozji po prostu.


@TenebrosuS: nie to dzieło kosmicznych laserów i wibracji ego powodowanych przez przybyszy z innego wymiaru ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@lavinka: Dobra, dość tych bzdur o Atlantydzie. Czy Ty zdajesz sobie sprawę co pozostałoby po prehistorycznej cywilizacji? Nie, nie tylko kilka kamiennych budowli. Wymienię kilka:
Ślady rolnictwa. Samo to niszczy wszelkie fantazje. Początek agrokultury to 9-10 tys lat p.n.e. Wcześniej są tylko myśliwi i zbieracze, przykro mi.
A rolnictwo zmieniło ludzki szkielet. Kości stały się lżejsze, zęby ścierały się, a ludzie stali się niżsi. I znowu brak takich znalezisk przed rewolucją
@Gorti Graham Hancock twierdzi, ze takie np piramidy w Gizie sa duzo starsze niz nam sie wydaje, i ze ludzkosc byla bardziej rozwinieta do okolo 10,5 tys roku pne, kiedy to nastapil jakis kataklizm (potop, uderzenie meteorytu). Ciekawym przykladem ktory wpasowuje sie w ta teorie jest Gobekli Tepe - starozytna swiatynia, zbudowana mniej wiecej 9600 roku pne, czyli przed wynalezieniem pisma, kola, rolnictwa itp.
Sam Hancock ma opinie oszoloma, oszusta i pseudonaukowca.
@DaneQ:

Sama socjalizacja osobników i łączenie się w grupy nie jest wyjątkowa dla homo sapiens jako takiego.

Oczywiście, że nie, tak samo jak tworzenie hierarchii społecznej, podziału obowiązków, itp.
Ale w przypadku homo sapiens w/w rzeczy zawsze występują po przejściu w osiadły tryb życia, który je wymusza. (A osiadły tryb życia jest z kolei wymuszony uprawą ziemi).
Pierwotne grupy łowców-zbieraczy były bardzo egalitarne, prawdopodobnie praktykowały kulturę darów, kobiety były równe mężczyznom,
czyli przed wynalezieniem pisma, kola, rolnictwa itp.


@e4gle: To ciekawe na otaczającym ją terenie znaleziono ślady rolnictwa z przed 10 tysięcy lat a występujące na tym obszarze dzikie odmiany pszenicy są bardzo bliskie tym współcześnie uprawianym na całym świecie.

Graham Hancock


@e4gle: A a Pan Zdzisław twierdzi że piramidy mają 15 tysięcy lat i zbudowała je zębowa wróżka.
@Zuben: za wiki:

The surviving structures, then, not only predate pottery, metallurgy, and the invention of writing or the wheel, they were built before the so-called Neolithic Revolution, i.e., the beginning of agriculture and animal husbandry around 9000 BCE.
@e4gle: No i prawdopodobnie to było jedno z pierwszych miejsc gdzie owa ewolucja neolityczna się zaczęła. Choć nie wiadomo dokładnie czy pierwsze świątynia została wybudowana po czy przed przejść w tryb osiadły. Teoria że zbudowali to myśliwi zbieracze jest prawdopodobna z względu na wiek tych ruin, choć nigdzie indziej się nie zdarzyło by społeczność przed rolnica zbudowała tak sporą budowle. Najcięższe bloki z których powstały filary ważą około 20 ton więc
@ArkanisGath: Dlatego raczej nie "kosmici" tylko wyżej rozwinięta cywilizacja, która 1. Wymyśliła loty kosmiczne i po prostu sobie gdzieś poleciała, zostawiając resztę ludków samych, którzy schamieli 2. Zaczęła między sobą toczyć wojny nuklearne i się powybijała.


@lavinka: tylko że to nie pasuje do piramid, Inków itd. Gdyby za ich czasów istniała taka cywilizacja to by pozostawiła liczne ślady. Nie neguję, że np. 100tys. lat temu istnieli ludzie rozwinięci jak np.