Wpis z mikrobloga

Tajemnicze prekolumbijskie budowle Sacsayhuaman i Ollantaytambo znajdujące się na terenie dzisiejszego Peru wskazują, że przy ich budowie użyto zaawansowanej technologii. Te niezwykłe fortece i kompleksy murów składają się z setek znakomicie dopasowanych do siebie kamieni o wadze nawet do 350 ton. Megality transportowano z kamieniołomów oddalonych o kilkanaście kilometrów, a następnie bez zaprawy i bez użycia zaawansowanych narzędzi obrabiano je w taki sposób, że kamienne mury wyglądają jak dopasowane puzzle. W enigmatycznych strukturach znajdziemy także symetryczne cięcia oraz bryły wycięte wprost ze skały. Spoglądając na fascynujące mury Sacsayhuaman i Ollantaytambo warto poszukać odpowiedzi na pytania kto, jak i dlaczego wzniósł niegdyś te budowle, a także czy indiańskie legendy o pomagającym przy budowie bogu Wirakoczy mają w sobie ziarno prawdy.

Sacsayhuaman znajduje się niedaleko na północ od Cuzco. Budowla składa się z trzech murów z megalitów, ustawionych jeden za drugim. Niezbędne do budowy kamienie transportowano z dalekich kamieniołomów, a wiele z nich waży nawet po 100-150 ton, w tym rekordowo duży kamień o wymiarach 9m x 5m x 4m waży aż 361 ton. Starannie obrobiony wielki kamień został umieszczony z widoczną łatwością w idealnie zaprojektowanej ścianie zbudowanej z podobnych megalitów. Szokuje precyzja z jaką łączono ze sobą kamienie, a przecież dokonano tego bez dzisiejszych maszyn czy nawet zaprawy. Kiedy hiszpańscy konkwistadorzy ujrzeli Sacsayhuaman na własne oczy, nie mogli zrozumieć w jaki sposób ludzie byli w stanie stworzyć te budowle, więc ich autorstwo przypisywali 'demonom'.

Forteca Ollantaytambo również znajduje się niedaleko od Cuzco i jest pełna ogromnych kamiennych murów oraz zdumiewających struktur wyrzeźbionych z andezytu. W Ollantaytambo, podobnie jak w Sacsayhuaman znajduje się kilka wielkich murów składających się z kamieni o wadze nawet do 100 ton. Kamienie zostały w tajemniczy sposób przetransportowane na wzgórze a następnie obrabiane. Oprócz murów w Ollantaytambo są także struktury na których widać symetryczne cięcia, a z pobliskiej wielkiej skały wycięto bryły w kształcie graniastosłupa - jedną od samej góry, a drugą w środku skały. Te niezwykłe struktury są śladami zaawansowanej technologii, którą dawno temu posiadali budowniczowie. Pytanie jednak kto i jak to wszystko zbudował?

Najczęściej przyjmuje się, że kamienne mury zbudowali Inkowie, jednak sami Inkowie twierdzili, że budowle wzniesiono jeszcze przed tym jak podbili te tereny i zaadaptowali na własny użytek. Inkowie nie znali koła, co sprawia, że daleki transport megalitów był mało prawdopodobny. Hiszpański kronikarz Garcilaso de la Vega przytacza ciekawą opowieść zgodnie z którą jeden z inkaskich królów zapragnął dorównać budowniczym Sacsayhuaman i postanowił przetransportować jeden ogromny głaz z odległych kamieniołomów. Jaki był tego efekt? Wedle relacji kamień ciągnęło 20 tysięcy Indian, którzy mieli do pokonania strome zbocza, aż nagle głaz ześliznął się w przepaść i zmiażdżył wiele osób. Być może więc warto wspomnieć kto i w jaki sposób wg Inków wzniósł te niezwykłe budowle.

Wg inkaskich przekazów Sacsayhuaman i Ollantaytambo wznieśli ich dawni przodkowie bądź też pokrewny lud, któremu pomagał słynny bóg Wirakocza. Ten opisywany przeze mnie ostatnio tajemniczy 'bóg' zstąpił z nieba w błyszczącym obiekcie i użyczał Indianom tajemniczy artefakt zwany złotym klinem, który podobno w magiczny sposób zmiękczał kamień. Ponadto Wirakocza użyczał urządzenie, które sprawiało, że wielkie megality poruszały się w powietrzu za pomocą dźwięcznych melodii. Co ciekawe, podobne relacje o kamiennych blokach poruszanych za pomocą dźwięku znajdziemy w dziesiątkach innych kultur na całym świecie. Czy budowniczowie Sacsayhuaman i Ollantaytambo faktycznie korzystali z urządzeń technologicznych podarowanych im przez istotę pozaziemską jak to wspominają Inkowie, czy też samodzielnie wznieśli te budowle przy pomocy dźwigni, ramp i tytanicznej pracy przy skomplikowanej obróbce kamienia? Patrząc na wyrafinowanie i rozmach budowli nietrudno pokusić się o stwierdzenie, że w opowieściach o boskiej technologii może się kryć ziarno prawdy.

Jeśli kogoś ciekawią takie historie to zapraszam do obserwowania tagu #kosmiczneopowiesci

#ciekawostki #kultura #architektura #budownictwo #swiat #kosmiczneopowiesci #ciekawostkihistoryczne #zainteresowania #historia
Pobierz Gorti - Tajemnicze prekolumbijskie budowle Sacsayhuaman i Ollantaytambo znajdujące si...
źródło: comment_ve5EwQrTn0xvnOJye4no8e2iALRTxFsJ.jpg
  • 191
@lavinka: po pierwsze, to na pewno byli "brygadziści" fachowcy, którzy bezpośrednio nadzorowali budujące podgrupy, po drugie przecież to robota niespecjalnie wymagająca stałego i ciągłego nadzoru nad każdym jednym ludkiem, to zwykłe ustawianie klocków jeden na drugim, kwestia ich dopasowania i zerkania od czasu do czasu czy ustawiają zgodnie z wytyczonym planem.
@TenebrosuS: To teraz zastanówmy się, ile osób potrzeba do organizacji tak dużej budowy i hierarchii oraz czy prymitywni rolnicy byli w stanie ją wytworzyć, skoro promil populacji umiał czytać znaki. Raczej bardzo wątpię. Takie rzeczy to się teraz robi, a nie kilkaset lat temu. Dla porównania, dużo wyżej w teorii cywilizacyjnie Europa - budowała prymitywne zamki z kamienia, które w większości nie dotrwały do dzisiejszych czasów. A tu kamień przylega do
@lavinka: przecież to było imperium posiadające skomplikowaną i rozrośniętą strukturę urzędniczą, a nie żadni rolnicy. 40.000 km utwardzonych dróg w górach, setki jeśli nie tysiące mostów, pocztę docierającą w każdy zakątek imperium. Europa w średniowieczu przy Inkach to było zadupie i trzeci świat, tak jak dla nas dzisiaj Afryka.
@TenebrosuS: Imperium zazwyczaj nie ma zbyt wielu robotników do pracy, bo musi się samo wykarmić. Musieli mieć niewolników, ale w tym wypadku potrzebni są wysoko wykwalifikowani kamieniarze. Jeśli myślisz, że obróbki kamienia można nauczyć się w tydzień, to jesteś w wielkim błędzie.
@TenebrosuS: Nie widzę tu kamienia ważącego kilkaset ton, który bardzo łatwo rozpęka się na trzy kawałki, jak się uderzy nie w to co trzeba (oglądałam ten film wcześniej, guzik dowodzi czegokolwiek). :)
@lavinka: To nie powiesz mi czemu nie znaleźliśmy żadnej z tych rzeczy jakie wymieniłem, a jakie powinna pozostawić Twoja fantastyczna cywilizacja? No szkoda, że nie potrafisz.
@Metzger3: nie potrafisz komunikować bez wulgaryzmów bądź przytyków seksistowskich? Choć w sumie przynajmniej od razu pokazujesz jak prymitywnym, płytkim i pozbawionym wyobraźni człowiekiem jesteś. Z takim osobnikiem jak ty nie ma sensu wchodzić w żadne dyskusje, gdyż logiczne myślenie i szerokie horyzonty myślowe nie są twoimi mocnymi stronami ( ͡° ͜ʖ ͡°). Wierz w sobie co tylko zechcesz nikt nie ma na celu cię przekonywać do czegokolwiek,
@TenebrosuS: Chciałabym zobaczyć jak sam przemieszczasz, którykolwiek z tych kamieni ze zdjęcia, które umieściłeś (ʘʘ) wiesz jaki jest problem z waszymi tezami na temat tego jak to powstało? Nikt nie pokazał metody, która opisuje powstanie tych kamieni, jak już kiedyś pisałam, wystarczy wziąć powiedzmy 100 tonowy kamień obrobić dłutem i kamieniem do takich fikuśnych kształtów i przemieścić kilkanaście kilometrów pod gore bez kola i zwierząt pociągowych (