Wpis z mikrobloga

Tajemnicze prekolumbijskie budowle Sacsayhuaman i Ollantaytambo znajdujące się na terenie dzisiejszego Peru wskazują, że przy ich budowie użyto zaawansowanej technologii. Te niezwykłe fortece i kompleksy murów składają się z setek znakomicie dopasowanych do siebie kamieni o wadze nawet do 350 ton. Megality transportowano z kamieniołomów oddalonych o kilkanaście kilometrów, a następnie bez zaprawy i bez użycia zaawansowanych narzędzi obrabiano je w taki sposób, że kamienne mury wyglądają jak dopasowane puzzle. W enigmatycznych strukturach znajdziemy także symetryczne cięcia oraz bryły wycięte wprost ze skały. Spoglądając na fascynujące mury Sacsayhuaman i Ollantaytambo warto poszukać odpowiedzi na pytania kto, jak i dlaczego wzniósł niegdyś te budowle, a także czy indiańskie legendy o pomagającym przy budowie bogu Wirakoczy mają w sobie ziarno prawdy.

Sacsayhuaman znajduje się niedaleko na północ od Cuzco. Budowla składa się z trzech murów z megalitów, ustawionych jeden za drugim. Niezbędne do budowy kamienie transportowano z dalekich kamieniołomów, a wiele z nich waży nawet po 100-150 ton, w tym rekordowo duży kamień o wymiarach 9m x 5m x 4m waży aż 361 ton. Starannie obrobiony wielki kamień został umieszczony z widoczną łatwością w idealnie zaprojektowanej ścianie zbudowanej z podobnych megalitów. Szokuje precyzja z jaką łączono ze sobą kamienie, a przecież dokonano tego bez dzisiejszych maszyn czy nawet zaprawy. Kiedy hiszpańscy konkwistadorzy ujrzeli Sacsayhuaman na własne oczy, nie mogli zrozumieć w jaki sposób ludzie byli w stanie stworzyć te budowle, więc ich autorstwo przypisywali 'demonom'.

Forteca Ollantaytambo również znajduje się niedaleko od Cuzco i jest pełna ogromnych kamiennych murów oraz zdumiewających struktur wyrzeźbionych z andezytu. W Ollantaytambo, podobnie jak w Sacsayhuaman znajduje się kilka wielkich murów składających się z kamieni o wadze nawet do 100 ton. Kamienie zostały w tajemniczy sposób przetransportowane na wzgórze a następnie obrabiane. Oprócz murów w Ollantaytambo są także struktury na których widać symetryczne cięcia, a z pobliskiej wielkiej skały wycięto bryły w kształcie graniastosłupa - jedną od samej góry, a drugą w środku skały. Te niezwykłe struktury są śladami zaawansowanej technologii, którą dawno temu posiadali budowniczowie. Pytanie jednak kto i jak to wszystko zbudował?

Najczęściej przyjmuje się, że kamienne mury zbudowali Inkowie, jednak sami Inkowie twierdzili, że budowle wzniesiono jeszcze przed tym jak podbili te tereny i zaadaptowali na własny użytek. Inkowie nie znali koła, co sprawia, że daleki transport megalitów był mało prawdopodobny. Hiszpański kronikarz Garcilaso de la Vega przytacza ciekawą opowieść zgodnie z którą jeden z inkaskich królów zapragnął dorównać budowniczym Sacsayhuaman i postanowił przetransportować jeden ogromny głaz z odległych kamieniołomów. Jaki był tego efekt? Wedle relacji kamień ciągnęło 20 tysięcy Indian, którzy mieli do pokonania strome zbocza, aż nagle głaz ześliznął się w przepaść i zmiażdżył wiele osób. Być może więc warto wspomnieć kto i w jaki sposób wg Inków wzniósł te niezwykłe budowle.

Wg inkaskich przekazów Sacsayhuaman i Ollantaytambo wznieśli ich dawni przodkowie bądź też pokrewny lud, któremu pomagał słynny bóg Wirakocza. Ten opisywany przeze mnie ostatnio tajemniczy 'bóg' zstąpił z nieba w błyszczącym obiekcie i użyczał Indianom tajemniczy artefakt zwany złotym klinem, który podobno w magiczny sposób zmiękczał kamień. Ponadto Wirakocza użyczał urządzenie, które sprawiało, że wielkie megality poruszały się w powietrzu za pomocą dźwięcznych melodii. Co ciekawe, podobne relacje o kamiennych blokach poruszanych za pomocą dźwięku znajdziemy w dziesiątkach innych kultur na całym świecie. Czy budowniczowie Sacsayhuaman i Ollantaytambo faktycznie korzystali z urządzeń technologicznych podarowanych im przez istotę pozaziemską jak to wspominają Inkowie, czy też samodzielnie wznieśli te budowle przy pomocy dźwigni, ramp i tytanicznej pracy przy skomplikowanej obróbce kamienia? Patrząc na wyrafinowanie i rozmach budowli nietrudno pokusić się o stwierdzenie, że w opowieściach o boskiej technologii może się kryć ziarno prawdy.

Jeśli kogoś ciekawią takie historie to zapraszam do obserwowania tagu #kosmiczneopowiesci

#ciekawostki #kultura #architektura #budownictwo #swiat #kosmiczneopowiesci #ciekawostkihistoryczne #zainteresowania #historia
Pobierz Gorti - Tajemnicze prekolumbijskie budowle Sacsayhuaman i Ollantaytambo znajdujące si...
źródło: comment_ve5EwQrTn0xvnOJye4no8e2iALRTxFsJ.jpg
  • 191
@Gorti: Widzę, że poruszyłeś ciekawy temat. Niestety, z tego co słyszałem, jest on o wiele bardziej rozbudowany i zawiera jeszcze więcej tajemnic.

Nie wspomniałeś nic o teorii odlewania kamieni. Chodzi o metodę zmiękczania kamieni (podobno udowodnione naukowo, że można), odlewania (do czego miały służyć kamienie m.in. w Puma Punku obok Tiahuanaco oraz w Qorikanchy) i przywracania do twardości (tego jeszcze się nie udało uzyskać w obecnych czasach). To pierwsza sprawa.

Druga
Pobierz jet - @Gorti: Widzę, że poruszyłeś ciekawy temat. Niestety, z tego co słyszałem, jest...
źródło: comment_IORA4mSlUYXOv6Qv3RwpQx4ixbeh3tip.jpg
@karliTToO: No niby powtarza się w różnych źródłach dotyczących różnych cywilizacji, że za pomocą melodii sprawiali, że skały latały tam, gdzie chcieli.
Według mnie można też powiedzieć, że za pomocą gwizdków podczas IWŚ sprawiano, że nieprzyjaciel ginął (;
@lavinka: muj borze, jakie bzdury. Doskonale wiemy mniej więcej kiedy i kto. Przecież te budowle nie stoją tam oderwane od wszystkiego i dokładnie znamy techniki obróbki kamieni jakie stosowali Inkowie. Są kamieniołomy, pozostałości po bytności człowieka takie jak szczątki zwierząt i inne które można datować. Inkowie w cale nie byli ciemnymi barbarzyńcami jak przedstawiała ich propaganda hiszpańska tylko imperium mogące równać się z Rzymem. W dodatku Saksaywaman była budowana na oczach
@Gorti: Dlaczego zawsze przy takich ciekawostkach sugeruje sie ingerencje istot pozaziemskich? A moze najzwyczajniej w swiecie istniala kiedys taka cywilizacja ktora potrafila tak budowac, ale z np. z powodu jakiegos globalnego kataklizmu wyginela.
@TenebrosuS: Przyznam, ze temat niezwykle interesujacy podobnie jak wnetrza piramid w Egipcie. Jednak jestem mega sceptyczny nastawiony co do niektorych prob wyjasnienia okoliczosci powstawania tych konstrukcji. Dysponujesz moze jakimis profesjonanymi zrodlami na ten temat?
@Laliqu: wyżej masz chociażby dokument wrzucony przeze mnie. W internecie jak wpiszesz inka masonry też sporo znajdziesz.

The Inca used similar construction techniques in building Saksaywaman as they used on all their stonework, albeit on a far more massive scale.[10] The stones were rough-cut to the approximate shape in the quarries using river cobbles.[19] They were dragged by rope to the construction site, a feat that at times required hundreds of