Wpis z mikrobloga

Tajemnicze prekolumbijskie budowle Sacsayhuaman i Ollantaytambo znajdujące się na terenie dzisiejszego Peru wskazują, że przy ich budowie użyto zaawansowanej technologii. Te niezwykłe fortece i kompleksy murów składają się z setek znakomicie dopasowanych do siebie kamieni o wadze nawet do 350 ton. Megality transportowano z kamieniołomów oddalonych o kilkanaście kilometrów, a następnie bez zaprawy i bez użycia zaawansowanych narzędzi obrabiano je w taki sposób, że kamienne mury wyglądają jak dopasowane puzzle. W enigmatycznych strukturach znajdziemy także symetryczne cięcia oraz bryły wycięte wprost ze skały. Spoglądając na fascynujące mury Sacsayhuaman i Ollantaytambo warto poszukać odpowiedzi na pytania kto, jak i dlaczego wzniósł niegdyś te budowle, a także czy indiańskie legendy o pomagającym przy budowie bogu Wirakoczy mają w sobie ziarno prawdy.

Sacsayhuaman znajduje się niedaleko na północ od Cuzco. Budowla składa się z trzech murów z megalitów, ustawionych jeden za drugim. Niezbędne do budowy kamienie transportowano z dalekich kamieniołomów, a wiele z nich waży nawet po 100-150 ton, w tym rekordowo duży kamień o wymiarach 9m x 5m x 4m waży aż 361 ton. Starannie obrobiony wielki kamień został umieszczony z widoczną łatwością w idealnie zaprojektowanej ścianie zbudowanej z podobnych megalitów. Szokuje precyzja z jaką łączono ze sobą kamienie, a przecież dokonano tego bez dzisiejszych maszyn czy nawet zaprawy. Kiedy hiszpańscy konkwistadorzy ujrzeli Sacsayhuaman na własne oczy, nie mogli zrozumieć w jaki sposób ludzie byli w stanie stworzyć te budowle, więc ich autorstwo przypisywali 'demonom'.

Forteca Ollantaytambo również znajduje się niedaleko od Cuzco i jest pełna ogromnych kamiennych murów oraz zdumiewających struktur wyrzeźbionych z andezytu. W Ollantaytambo, podobnie jak w Sacsayhuaman znajduje się kilka wielkich murów składających się z kamieni o wadze nawet do 100 ton. Kamienie zostały w tajemniczy sposób przetransportowane na wzgórze a następnie obrabiane. Oprócz murów w Ollantaytambo są także struktury na których widać symetryczne cięcia, a z pobliskiej wielkiej skały wycięto bryły w kształcie graniastosłupa - jedną od samej góry, a drugą w środku skały. Te niezwykłe struktury są śladami zaawansowanej technologii, którą dawno temu posiadali budowniczowie. Pytanie jednak kto i jak to wszystko zbudował?

Najczęściej przyjmuje się, że kamienne mury zbudowali Inkowie, jednak sami Inkowie twierdzili, że budowle wzniesiono jeszcze przed tym jak podbili te tereny i zaadaptowali na własny użytek. Inkowie nie znali koła, co sprawia, że daleki transport megalitów był mało prawdopodobny. Hiszpański kronikarz Garcilaso de la Vega przytacza ciekawą opowieść zgodnie z którą jeden z inkaskich królów zapragnął dorównać budowniczym Sacsayhuaman i postanowił przetransportować jeden ogromny głaz z odległych kamieniołomów. Jaki był tego efekt? Wedle relacji kamień ciągnęło 20 tysięcy Indian, którzy mieli do pokonania strome zbocza, aż nagle głaz ześliznął się w przepaść i zmiażdżył wiele osób. Być może więc warto wspomnieć kto i w jaki sposób wg Inków wzniósł te niezwykłe budowle.

Wg inkaskich przekazów Sacsayhuaman i Ollantaytambo wznieśli ich dawni przodkowie bądź też pokrewny lud, któremu pomagał słynny bóg Wirakocza. Ten opisywany przeze mnie ostatnio tajemniczy 'bóg' zstąpił z nieba w błyszczącym obiekcie i użyczał Indianom tajemniczy artefakt zwany złotym klinem, który podobno w magiczny sposób zmiękczał kamień. Ponadto Wirakocza użyczał urządzenie, które sprawiało, że wielkie megality poruszały się w powietrzu za pomocą dźwięcznych melodii. Co ciekawe, podobne relacje o kamiennych blokach poruszanych za pomocą dźwięku znajdziemy w dziesiątkach innych kultur na całym świecie. Czy budowniczowie Sacsayhuaman i Ollantaytambo faktycznie korzystali z urządzeń technologicznych podarowanych im przez istotę pozaziemską jak to wspominają Inkowie, czy też samodzielnie wznieśli te budowle przy pomocy dźwigni, ramp i tytanicznej pracy przy skomplikowanej obróbce kamienia? Patrząc na wyrafinowanie i rozmach budowli nietrudno pokusić się o stwierdzenie, że w opowieściach o boskiej technologii może się kryć ziarno prawdy.

Jeśli kogoś ciekawią takie historie to zapraszam do obserwowania tagu #kosmiczneopowiesci

#ciekawostki #kultura #architektura #budownictwo #swiat #kosmiczneopowiesci #ciekawostkihistoryczne #zainteresowania #historia
Gorti - Tajemnicze prekolumbijskie budowle Sacsayhuaman i Ollantaytambo znajdujące si...

źródło: comment_ve5EwQrTn0xvnOJye4no8e2iALRTxFsJ.jpg

Pobierz
  • 191
  • Odpowiedz
@SpokojnyLudzik: Istnieje wiele książek na te tematy, choć akurat polskich autorów jest bardzo mało. Już kiedyś nad tym myślałem, być może spróbuję, choć to nie takie proste. Zobaczymy. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@SpokojnyLudzik: No tak, kolejno opisy relacji o starożytnych astronautach, opisy petroglifów, budowli, figurek i interpretacja tekstów religijnych. To akurat jest proste, bo materiału jest bez liku, ale problem tkwi bardziej z finansowaniem i promocją czegoś takiego. Pożyjemy, zobaczymy. :>
  • Odpowiedz
@Gorti: wszystko zależy na jakich zasadach chciałbyś wydać taką książkę, czy sam wszystko finansujesz i więcej zarabiasz czy oddajesz prawa autorskie zarabiając mniej, ale część książki lub całość finansuje wydawca.
  • Odpowiedz