Wpis z mikrobloga

Tajemnicze prekolumbijskie budowle Sacsayhuaman i Ollantaytambo znajdujące się na terenie dzisiejszego Peru wskazują, że przy ich budowie użyto zaawansowanej technologii. Te niezwykłe fortece i kompleksy murów składają się z setek znakomicie dopasowanych do siebie kamieni o wadze nawet do 350 ton. Megality transportowano z kamieniołomów oddalonych o kilkanaście kilometrów, a następnie bez zaprawy i bez użycia zaawansowanych narzędzi obrabiano je w taki sposób, że kamienne mury wyglądają jak dopasowane puzzle. W enigmatycznych strukturach znajdziemy także symetryczne cięcia oraz bryły wycięte wprost ze skały. Spoglądając na fascynujące mury Sacsayhuaman i Ollantaytambo warto poszukać odpowiedzi na pytania kto, jak i dlaczego wzniósł niegdyś te budowle, a także czy indiańskie legendy o pomagającym przy budowie bogu Wirakoczy mają w sobie ziarno prawdy.

Sacsayhuaman znajduje się niedaleko na północ od Cuzco. Budowla składa się z trzech murów z megalitów, ustawionych jeden za drugim. Niezbędne do budowy kamienie transportowano z dalekich kamieniołomów, a wiele z nich waży nawet po 100-150 ton, w tym rekordowo duży kamień o wymiarach 9m x 5m x 4m waży aż 361 ton. Starannie obrobiony wielki kamień został umieszczony z widoczną łatwością w idealnie zaprojektowanej ścianie zbudowanej z podobnych megalitów. Szokuje precyzja z jaką łączono ze sobą kamienie, a przecież dokonano tego bez dzisiejszych maszyn czy nawet zaprawy. Kiedy hiszpańscy konkwistadorzy ujrzeli Sacsayhuaman na własne oczy, nie mogli zrozumieć w jaki sposób ludzie byli w stanie stworzyć te budowle, więc ich autorstwo przypisywali 'demonom'.

Forteca Ollantaytambo również znajduje się niedaleko od Cuzco i jest pełna ogromnych kamiennych murów oraz zdumiewających struktur wyrzeźbionych z andezytu. W Ollantaytambo, podobnie jak w Sacsayhuaman znajduje się kilka wielkich murów składających się z kamieni o wadze nawet do 100 ton. Kamienie zostały w tajemniczy sposób przetransportowane na wzgórze a następnie obrabiane. Oprócz murów w Ollantaytambo są także struktury na których widać symetryczne cięcia, a z pobliskiej wielkiej skały wycięto bryły w kształcie graniastosłupa - jedną od samej góry, a drugą w środku skały. Te niezwykłe struktury są śladami zaawansowanej technologii, którą dawno temu posiadali budowniczowie. Pytanie jednak kto i jak to wszystko zbudował?

Najczęściej przyjmuje się, że kamienne mury zbudowali Inkowie, jednak sami Inkowie twierdzili, że budowle wzniesiono jeszcze przed tym jak podbili te tereny i zaadaptowali na własny użytek. Inkowie nie znali koła, co sprawia, że daleki transport megalitów był mało prawdopodobny. Hiszpański kronikarz Garcilaso de la Vega przytacza ciekawą opowieść zgodnie z którą jeden z inkaskich królów zapragnął dorównać budowniczym Sacsayhuaman i postanowił przetransportować jeden ogromny głaz z odległych kamieniołomów. Jaki był tego efekt? Wedle relacji kamień ciągnęło 20 tysięcy Indian, którzy mieli do pokonania strome zbocza, aż nagle głaz ześliznął się w przepaść i zmiażdżył wiele osób. Być może więc warto wspomnieć kto i w jaki sposób wg Inków wzniósł te niezwykłe budowle.

Wg inkaskich przekazów Sacsayhuaman i Ollantaytambo wznieśli ich dawni przodkowie bądź też pokrewny lud, któremu pomagał słynny bóg Wirakocza. Ten opisywany przeze mnie ostatnio tajemniczy 'bóg' zstąpił z nieba w błyszczącym obiekcie i użyczał Indianom tajemniczy artefakt zwany złotym klinem, który podobno w magiczny sposób zmiękczał kamień. Ponadto Wirakocza użyczał urządzenie, które sprawiało, że wielkie megality poruszały się w powietrzu za pomocą dźwięcznych melodii. Co ciekawe, podobne relacje o kamiennych blokach poruszanych za pomocą dźwięku znajdziemy w dziesiątkach innych kultur na całym świecie. Czy budowniczowie Sacsayhuaman i Ollantaytambo faktycznie korzystali z urządzeń technologicznych podarowanych im przez istotę pozaziemską jak to wspominają Inkowie, czy też samodzielnie wznieśli te budowle przy pomocy dźwigni, ramp i tytanicznej pracy przy skomplikowanej obróbce kamienia? Patrząc na wyrafinowanie i rozmach budowli nietrudno pokusić się o stwierdzenie, że w opowieściach o boskiej technologii może się kryć ziarno prawdy.

Jeśli kogoś ciekawią takie historie to zapraszam do obserwowania tagu #kosmiczneopowiesci

#ciekawostki #kultura #architektura #budownictwo #swiat #kosmiczneopowiesci #ciekawostkihistoryczne #zainteresowania #historia
Pobierz Gorti - Tajemnicze prekolumbijskie budowle Sacsayhuaman i Ollantaytambo znajdujące si...
źródło: comment_ve5EwQrTn0xvnOJye4no8e2iALRTxFsJ.jpg
  • 191
a jak wytłumaczysz łączenia głazów po kilka ton tak,że wyglądają jak puzzle?Jak stopiona skala uformowana w kawałki puzzli.


@Rain_: Proste jako że swoimi prymitywnymi narzędziami nie byli wstanie łatwo wydobywać identycznych bloków kamienia z kamieniołomu. Przetransportowane kamienie różnej wielkości dopasowywali, obrabiali i formowali na bieżąco na palcu budowy by do siebie pasowały i tak wyszły takie puzzle.
@DaneQ ależ oczywiście ze nieszablonowe myślenie przynosi postęp. Lecz by móc myśleć nieszablonowo, trzeba mieć wiedzę o szablonowym myśleniu. A tego moim oponentom, nie można niestety zarzucić.

Nieszablonowe myślenie, jakie próbujesz tutaj obronić polega na wyjaśnianiu wszystkiego poprzez siły nadnauralne. Nie jest to postęp w zakresie wiedzy o starożytnych kulturach, nie sądzisz?

A może postępem będzie nieszablonowe twierdzenie, ze mrówki stworzyły piramidy?

W sumie na te twierdzenie jest tyle samo dowodow, jak
@Errad: @Gorti: Jakiś czas temu (może 10-15 lat ;) ) oglądałem na Discovery bardzo ciekawy materiał na temat składowiska odpadów radioaktywnych z elektrowni atomowych. Otóż inżynierowie zmagali się z zaprojektowaniem miejsca które po pierwsze będzie szczelne. Po drugie ich zadaniem było zaprojektowanie miejsca w sposób jednoznacznie sugerujący, że samo zbliżanie się do tego miejsca jest niebezpieczne dla życia. Projektanci musieli wziąć pod uwagę, że składowisko musi przetrwać nie 100 lat,
órej najwyższym osiągnięciem w przypadku uzbrojenia jest drewniana maczuga nabijana kamieniami, łuk i krzemienny nóż


@DaneQ: Najwyższym osiągnięciem ich uzbrojenia były ich proce.

właśnie w zakresie militarnym.


@DaneQ: przecież twierdzisz że do walki używali kamieni więc korzystali z tej wiedzy w walce? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

raczej nie pasuje do zaawansowanej inżynierii materiałowej


@DaneQ: Potrafili zbudować statki splatają trzcinę który z około 20 osobową załogą
Na samych piramidach w Egipcie jest szkliwo, które może powstać tylko przy temperaturze 1500 stopni Celsjusza.


@lavinka: Źródło?(Oczywiście inne niż strona SpiskowySpisek.ru gdzie nie ma żadnych źródeł ( ͡° ͜ʖ ͡°) )

Ich projekt (nie)zaskakująco jak dla mnie przypominał co poniektóre megality, w tym Stonehenge...


@jack-lumberjack: To jeszcze trzeba znaleźć te odpady przed którymi to ma nas ostrzegać xD
zgadzam się co samego homo sapiens (choć niektóre źródła podaja nawet 400k lat ale to nie jest sednem tematu). Nie zmienia to faktu, że cywilizacja (Inkowie) której najwyższym osiągnięciem w przypadku uzbrojenia jest drewniana maczuga nabijana kamieniami, łuk i krzemienny nóż,


@DaneQ: zobacz sobie jak skuteczna jest taka maczuga...
TenebrosuS - > zgadzam się co samego homo sapiens (choć niektóre źródła podaja nawet ...
Nie o drogę jest pytanie tylko o napęd. Ilu ludzi, koni, wołów czy słoni (zapomnijmy na moment, że w Ameryce Pd nie ma słoni) doczepisz do lin (i z czego te liny), żeby pociągnąć przez kilkadziesiąt kilometrów górskich dróg, 350-tonowy blok skalny?


@solo_ta: wiem, że to się tak liniowo nie skaluje, ale tu jeden człowiek bez zaawansowanych technologii przerzuca 10-tonowe kamyki. Jak była cała cywilizacja i kupa ludzi do pomocy to
@niedajsiedymac: https://pl.wikipedia.org/wiki/Yeha

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kr%C3%B3lestwo_Kerma

Nie wspominając późniejszych.


@TenebrosuS: Te przykłady potwierdzają moją wcześniejszą wypowiedź, że cywilizacje powstawały w niektórych, wybranych miejscach. Jedne cywilizacje się rozrosły na większy teren a inne zanikły zupełnie jak te w Afryce czy Amerykach. Pytanie, dlaczego? Może jedne były wspomagane bardziej od innych np. poprzez genetyczny "zastrzyk"?
Może obcy "zasiali" wiele różnych ziaren i obserwowali wyniki ich rozwoju?
Ciekawych pytań jest więcej niż dostępnych odpowiedzi.
Usyp rampę w inkaskich górach, wszystko na kilku tysiącach metrów. Garstką ludzi, bo tamtejsze tereny nigdy nie miały setek tysięcy mieszkańców.

@lavinka: państwo inków zamieszkiwało 12mln ludzi. Faktycznie garstka, no i rampy w górach nie da się usypać przecież ( ͡º ͜ʖ͡º) To jest niemożliwe!
Do przybycia europejczyków problemem był brak zwierząt pociągowych i ograniczony zasób dostępnych do uprawy zbóż.


@Zuben: No właśnie. Nic nie oswoili, żadnych zwierząt nie sprowadzili, bo nie prowadzili wypraw. Nie krzyżowali roślin itd. Co im przeszkadzało w rozwoju i stworzeniu cywilizacji? Brak genu poznawczego albo umiejętności łączenia faktów i wyciągania wniosków?
@TenebrosuS: Te przykłady potwierdzają moją wcześniejszą wypowiedź, że cywilizacje powstawały w niektórych, wybranych miejscach. Jedne cywilizacje się rozrosły na większy teren a inne zanikły zupełnie jak te w Afryce czy Amerykach. Pytanie, dlaczego? Może jedne były wspomagane bardziej od innych np. poprzez genetyczny "zastrzyk"?


@niedajsiedymac: z prostego powodu. Cywilizacje poza Afryką powstawały z niewystarczającego pożywienia w trybie zbieracko-łowieckim, a co za tym idzie z rozwoju rolnictwa i stałego osadnictwa. Jak
@niedajsiedymac:

Te przykłady potwierdzają moją wcześniejszą wypowiedź, że cywilizacje powstawały w niektórych, wybranych miejscach. Jedne cywilizacje się rozrosły na większy teren a inne zanikły zupełnie jak te w Afryce czy Amerykach. Pytanie, dlaczego? Może jedne były wspomagane bardziej od innych np. poprzez genetyczny "zastrzyk"? Może obcy "zasiali" wiele różnych ziaren i obserwowali wyniki ich rozwoju?

Ciekawych pytań jest więcej niż dostępnych odpowiedzi.

Odpowiadając jeszcze do tego poprzedniego. Po prostu niektóre cywilizacje
@niedajsiedymac: z prostego powodu. Cywilizacje poza Afryką powstawały z niewystarczającego pożywienia w trybie zbieracko-łowieckim, a co za tym idzie z rozwoju rolnictwa i stałego osadnictwa. W Afryce najzwyczajniej w świecie nie ma takiej potrzeby, bo ludzi jest tak mało i jednocześnie pożywienia tak dużo, że wystarczy wioskę ulepioną z patyków i gówna/gliny przenieść kilkanaście kilometrów dalej, żeby mieć co jeść.


@TenebrosuS: I do dzisiaj się nic nie zmieniło w ich
A wracając do tematu to jak masz pełny brzuch to zaczynasz kombinować co zrobić z wolnym czasem. "A może sprawdzę co się znajduje na tej górze? Albo co zrobić aby się szybko dostać na drugi brzeg rzeki itd."


@niedajsiedymac: ale to nie jest tak, że oni mają tam pełny brzuch. Polowania i zbieractwo zajmują cały dzień i wynik nie zawsze jest pewny. To właśnie w stałych osadach rolniczych ma się za
@TenebrosuS:

z prostego powodu. Cywilizacje poza Afryką powstawały z niewystarczającego pożywienia w trybie zbieracko-łowieckim, a co za tym idzie z rozwoju rolnictwa i stałego osadnictwa. Jak tworzą się stałe nieprzenoszące się osady złożone z klanów, to powstaje wokół nich system polityczny.

W Afryce najzwyczajniej w świecie nie ma takiej potrzeby, bo ludzi jest tak mało i jednocześnie pożywienia tak dużo, że wystarczy wioskę ulepioną z patyków i gówna/gliny przenieść kilkanaście kilometrów
@niedajsiedymac:

Gorszych warunków nie mieli, ale jakoś nie chciało im się wymieniać idei i technologii z innymi kulturami. Basen morza śródziemnego rozwinął się głównie dzięki handlowi, czyli wymianie dóbr i myśli.

Ale gdzie nie mieli? W większosci Afryki mieli gorsze warunki. Może np w Afryce płd. gdzie też jest klimat śródziemnomorski nie, ale tam z kolei nie miano z kim prowadzic handlu i wymieniac sie technologiami.