Wpis z mikrobloga

#programowanie #programowaniefunkcyjne #fsharp #dotnet

Jakiś czas temu napisałem post, że nie lubię gdy metody w klasach mają side-effect i najlepiej jakby były "pure" (wiadomo - publiczne mogą zmieniać stan, ale najlepiej jakby jedna metoda zmieniał stan w możliwie-minimalnym stopniu).
Jakiś Mirek wtedy napisał o programowaniu funkcyjnym i dodam, że wcześniej kojarzyłem, że coś takiego istnieje, ale nie wiedziałem dokładnie z czym to się je, bo się tym nie interesowałem. No ale że niejako sam naturalnie doszedłem do jednego z założeń programowania funkcyjnego, to stwierdziłem, że coś w tym musi być i zacząłem uczyć się F#.
Przyznam, że mnie to wciągnęło i podoba mi się koncepcja programowania funkcyjnego jak i sam język F#.

Pytanie czy są tu osoby które znają F# i go używają? Wiadomo, że pewnie nie będzie nikogo kto pracuje w projekcie gdzie główny język to właśnie F#, ale czy pisze ktoś jakieś pojedyncze biblioteki w F# które są potem używane np w projekcie c#'owym? Albo może używacie F# do pisania jakiś skryptów/automatyzacji - czyli używacie go jako szybki tool do rzeczy około projektowych (zamiast pythona)?
Zastanawiam się czy ktoś faktycznie używa F# na codzień (od czasu do czasu) czy może nauka F# przydaję się tylko żeby przenieść pewne koncepcje/poprawić kodowanie w C# ( ͡° ͜ʖ ͡°) ?
  • 20
@LeopoldStuff: Przynajmniej jedna firma w Gdańsku eksperymentuje z F#, aczkolwiek nie wiem czy mają już jakiś produkcyjny kod. Ja z kolei piszę prawie wyłącznie w Scali i mam z tuzin produkcyjnych aplikacji w niej napisanych i jest bardzo dużo firm które jej używają. Także programowanie funkcyjne jak najbardziej istnieje również w praktyce :)
Także programowanie funkcyjne jak najbardziej istnieje również w praktyce :)


@Krever: co do tego nie ma wątpliwości, intel używa do projektowania procesorów, a facebuk haskella do analizy tego co wpisują userzy (jeśli się nie mylę), Whatsapp stoi na erlangu.
@interface: No w sumie racja że do skryptów to służą inne języki bliższe domenie problemu.
Przydatny obrazek - fajnie nakreśla tematy jakie powinno się zgłębiać żeby masterować programowanie funkcyjne, dzięki! Widzę, że sporo do przyswojenia przede mną.