Wpis z mikrobloga

Księżyc jest teraz w nowiu więc to dobry czas na obserwację dalekiego nieba, ale teraz mam fazę na księżyc i studiowanie jego powierzchni, więc czekam z utęsknieniem aż zacznie się dopełniać. Zawsze fascynowało mnie to, że strona, która jest zwrócona ku Ziemi różni się pod względem wyglądu i faktury od drugiej „ciemnej” strony (chociaż to określenie nie jest do końca właściwe, ponieważ światło Słońca oświetla ją w tym samym stopniu, co tę widoczną z Ziemi). Skorupa na bliższej stronie jest dużo cieńsza, z rozległymi polami dawno zastygłego ciemnego bazaltu, zwanymi morzami. Niewidoczna z Ziemi strona Księżyca pokryta jest dużo grubszą skorupą z licznymi kraterami, za to ma niewiele mórz. Morza księżycowe stanowią jedynie 2% powierzchni ciemnej strony a widocznej 31,2%.

strona z wyjaśnieniem

Myślicie, ze ta teoria z ciepłem pochodzącym z gorącej jeszcze Ziemi, które spowodowało wolniejsze chłodzenie bliższej strony księżyca jest sensowna?

#ksiezyc #kosmos #eksploracjakomosu #ciekawostki #pytanie #pytaniedoeksperta #nauka #taksiezastanawiam
Pobierz
źródło: comment_iknuWW4DKZOnbv6qhGyod1X7lShbQLlD.jpg
  • 7