Wpis z mikrobloga

@dedronek: XML, a co za tym idzie również HTML, nie jest językiem regularnym.

Jest to język bezkontekstowy, którego nie da się zdefiniować za pomocą wyrażenia regularnego.
@-PPP-: Hej, może takie dziwne pytanie w tym miejscu, ale jak to formalnie udowodnić? Cośtam wiem o różnych lematach o pompowaniu, ale nie mam pojęcia jak tego użyć w takim 'życiowym' przypadku. Wiem np. że a^nb^n jest nieregularny, czy mogę html sprowadzić do podobnego problemu (każdy tag musi mieć swoje zamknięcie)?
@Porana123: To jest banalne i wynika wprost z definicji języków regularnych.

Język regularny to taki, dla którego istnieje deterministyczny automat o skończonej liczbie stanów. Powinieneś dobrze wiedzieć czym formalnie jest taki automat, więc pominę wyjaśnienia (przeczytaj sobie na Wikipedii jeśli nie wiesz).

Jeśli taki automat nie istnieje, język nie jest regularny. W przypadku XML do języka należą słowa o dowolnym zagnieżdżeniu znaczników, natomiast każdy znacznik musi mieć swoje zamknięcie. Nie skonstruujesz
Język ten jest jednak bezkontekstowy, ponieważ istnieje dla niego gramatyka bezkontekstowa.


@-PPP-: to, że istanieje dla jakiegoś języka gramatyka bezkontekstowa to nie jest warunek wystarczający, żeby jezyk nie był regularny. Tym bardziej, że gramatyka, która nie jest regularna może generować język regularny. ( Jeśli taki generuje, ma on też inną gramatykę, która jest regularna).
W swojej wcześniejszej wypowiedzi zawarłem w pełni poprawny dowód na to, że XML jest nieregularnym językiem bezkontekstowym.


@-PPP-: Jak najbardziej się zgadzam i nigdzie nie napisałem, że jest inaczej, albo ze twoj dowód jest niepoprawny.
Zaznaczyłem tylko, że masz błąd we wnioskowaniu:

Język ten jest jednak bezkontekstowy, ponieważ istnieje dla niego gramatyka bezkontekstowa.


bo to że dla jakiegoś języka istnieje gramatyka bezkontekstowa nie oznacza, że nie jest on regularny. I tyle.
@leoha: Gdzie tu błąd?

to że dla jakiegoś języka istnieje gramatyka bezkontekstowa nie oznacza, że nie jest on regularny


W którym miejscu tak twierdzę?

to, że istanieje dla jakiegoś języka gramatyka bezkontekstowa to nie jest warunek wystarczający, żeby jezyk nie był regularny


Istnienie gramatyki bezkontekstowej jest warunkiem koniecznym (ale niewystarczającym) do tego aby język był regularny. Poważnie powinieneś wrócić do książek kolego.
Pobierz -PPP- - @leoha: Gdzie tu błąd?

 to że dla jakiegoś języka istnieje gramatyka bezkon...
źródło: comment_ZzAMygeobBggsgG3hgIMI7QL6W0Rk8BA.jpg
Istnienie gramatyki bezkontekstowej jest warunkiem koniecznym (ale niewystarczającym) do tego aby język był regularny. Poważnie powinieneś wrócić do książek kolego.


@-PPP-: to dokładnie o to mi chodzi - nie jest warunkiem wystarczającym.

W którym miejscu tak twierdzę?


@-PPP-: tutaj:

Język ten jest jednak bezkontekstowy, ponieważ istnieje dla niego gramatyka bezkontekstowa.


To, że istnieje dla niego gramatyka bezkontekstowa nie jest warunkiem wystarczającym, aby język nie był regularny.
tutaj


@leoha: Tutaj to ja co najwyżej twierdzę, że język jest bezkontekstowy. W tym zdaniu nie ma słowa o jego regularności.

Może jednak powinieneś wrócić, ale do lekcji czytania ze zrozumieniem?