Wpis z mikrobloga

Jeśli jadę tramwajem i upuszczę klucze to spadną prosto pod moje nogi. Nie rozumiem dlaczego?! Przecież tramwaj jedzie 15 km/h inaczej 25m/s, w trakcie lotu tramwaj przesuwa się co najmniej o metr i klucze powinny spaść dalej. Słyszałem coś, ze inny układ odniesienia coś tam coś tam ale jakoś nie mogę tego zrozumieć. Tłumaczę to sobie w ten sposób, że jadąc tramwajem przyśpieszam razem z nim, ja i klucze mamy pęd/prędkość(?) tramwaju, dlatego spadając lecą 15km/h do przodu goniąc uciekający tramwaj. Chciałbym w końcu poznać prawdę. #fizyka #nauka #kosmos #naukowybelkot #ufo
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@h4ckr44r: dobrze kombinujesz

wszystko co jest w tramwaju porusza się z prędkością tramwaju, ale "wewnątrz" jest tak jakby tramwaj stał w miejscu

inna sytuacja oczywiście gdy przyspiesza lub hamuje

  • Odpowiedz
@h4ckr44r: karamba, właśnie sobie zdałem sprawę, że wytłumaczenie tego zjawiska wiąże się z wprowadzeniem 15 pojęć, a każde z nich trzeba by osobno tłumaczyć i wyjaśniać - najprościej mówiąc, klucz porusza się z taką samą prędkością poziomą jak Twoja stopa na podłodze tramwaju, dlatego - gdy go upuścisz - spadnie dokładnie pod Twoje nogi
  • Odpowiedz
@h4ckr44r: jak tramwaj jedzie 15km/h to nie tylko on, ale też Ty i Twoje klucze jadą 15km/h w stunku do ziemi, ale 0km/h w stosunku do podłogi tramwaju.

Gdybyś je upuścił poza okno, to nie upadły by idealnie w miejscu w którym je upuściłeś, ale zachowały by się jakby były rzucone z prędkością tramwaju.

Co innego jakbyś otworzył z tyłu okno i rzucił klucze idealnie z prędkością tramwaju w tył.
  • Odpowiedz
Przecież tramwaj jedzie 15 km/h

@h4ckr44r: Łap lepszą zagadkę, ruch obrotowy ziemi to na równiku 1667 km/h co przekracza prędkość dźwięku. Klucze zastąp wypowiadanymi zdaniami ( ͡° ͜ʖ ͡°)


Dostałeś plusa bo Twoje pytanie NIE jest "głupie". Ten problem był poważnym problemem przez stulecia a odpowiedź nie jest wcale aż tak bardzo intuicyjna jak nam się wydaje.
Aż dziwne, że dzieciaki w szkołach tak szybko
  • Odpowiedz