Wpis z mikrobloga

Mirki, od czego zacząć naukę programowania? Totalnie od podstaw. Jestem scislowcem, umysł raczej analityczny. Nie zależy mi na tym aby po pół roku szukać pracy programisty, bardziej zależy mi na samorozwoju. Podejście raczej hobbystyczne z opcją możliwości wykorzystania umiejętności w przyszlosci. Jakiś polecany język? Czy są jakieś prawdy uniwersalne dla każdego języka? #programowanie #programista15k #naukaprogramowania
  • 28
  • Odpowiedz
  • 0
@Wextor
@koostosh fajnie byłoby potrafić zrobić sobie porządna stronkę internetowa, tworzenie aplikacji też wydaje się ciekawe, tworzenie gier zdecydowanie nie. Tak właśnie czytam w necie że C++ jest dobry na początku. A który z języków daje większe szanse na ewentualną pracę zdalną? :-) no i od czego ugryźć ten C++, lepiej zacząć od książek, czy może samouczek w necie?
  • Odpowiedz
@fireman2: zacznij od pythona, a potem jak już się trochę ogarniesz to wybierzesz sobie język który ci najbardziej odpowiada.

ale na początek Python.
  • Odpowiedz
@fireman2: Totalnie od podstaw? Obejrzyj kurs C++ Mirosława Zelenta z kanału Pasja Infomatyki i przekonasz się, czy to dla ciebie.
Najlepiej wytłumaczony polski kurs tylko tam.
  • Odpowiedz
@fireman2: Nie słuchaj tych wszystkich specjalistów wcześniej którzy krzyczą o C++, bo to #!$%@? nie rady.

Zastanów się CO chcesz programować. Strony internetowe? Aplikacje (jeśli tak to na co? mobilne, Windows, iOS, macOS?)? Mikrokontrolery? Systemy operacyjne?

I jak już będziesz wiedział CO chcesz robić, to wtedy poszukaj języka najbardziej odpowiedniego do tego. I jego się ucz.

I pamiętaj - ucz się z książek, nie internetowych tutoriali, bo one są #!$%@? warte
  • Odpowiedz
PS: C++ nie nadaje się do pracy zdalnej.


@Strus: #!$%@?ąc, że C++ to trudny język i w zasadzie nie polecałbym na początek 90% uczących się, to ciekawi mnie czemu Twoim zdaniem nie nadaje się do pracy zdalnej (znam co najmniej kilka osób pracujących zdalnie piszących w C++, ale może dowiem się czegoś ciekawego na ten temat?)
  • Odpowiedz
@Kaczus2B: C++ to obecnie praca głównie przy sprzęcie. Nie da się pracować przy embedded zdalnie.

Te osoby które znasz pracują w pełni zdalnie? Dla pracodawcy w innym kraju np.? Bo znam wiele takich osób, które mogą pracować z domu pisząc w C/C++, ale nie 100% czasu - bo sprzętu nie da się wziąć do domu.

Oczywiście są firmy piszące aplikacje w C++, ale osobiście w ciągu ostatniego roku widziałem jedną ofertę
  • Odpowiedz
@Strus: no patrz a jednak się pracuje - u nas część zespołu pracuje zdalnie, mają sprzęt do testów w domu/ biurze w innej części polski i programują. Inny kolega pracuje obecnie dla RedHata i też przy embeded i też nie ma z tym problemu, mieszka w Polsce, biuro ma w domu, ale tam bardziej C i skrypty niż C++. Sprzęt embeded łatwiej zabrać do domu niźli jakieś duże serwery, ale teraz,
  • Odpowiedz
@Kaczus2B: Sugerowałem się ofertami pracy, widocznie byłem w błędzie. Zakładam, że po prostu firmy się tym nie chwalą w branży i trzeba pytać o możliwości pracy zdalnej.

Ale i tak obstaję przy tym, że to są wyjątki i jednak w innych językach dużo prościej o pracę zdalną (choćby dlatego, że takie oferty znajdujesz od ręki).
  • Odpowiedz
@Strus: Bo żadna rozsądna firma nie zatrudni zdalnie nikogo, kogo nie zna (czyli albo pracował w tej firmie, albo jest osobą znaną w środowisku). Tak, to można zlecać poszczególne prace, ale zatrudnienie? Dlatego język nie ma znaczenia, raczej to, jak zatrudnia się osoby. W językach C/C++ próg wejścia jest większy, trzeba więcej umieć, niz przy tworzeniu formatek, dlatego mniej jest ofert na proste prace, to cała zagadka.
  • Odpowiedz
@Strus: Ja pracuje w pelni zdalnie przy embedded C++, sprzetu nie widzialem od sierpnia, wszystko jest testowane na sprzecie ktory jest w UK/USA zdalnie, mozesz zrobic wszystko. Tylko jest jedna wada, nie da sie testowac wydajnosci obrazu, bo obraz przez strone zawsze rwie.
  • Odpowiedz
@Kaczus2B: @PrawdziwyProgramista: Dzięki za te wypowiedzi o pracy zdalnej w C++. Chcę zacząć naukę programowania i właśnie się zastanawiałem nad C++,C# i JAVA. Najbardziej mnie ciągnęło do C++, bo kiedyś na studiach miałem i pamiętam, że wskaźniki sprawiały mi wiele frajdy, ale właśnie moim największym problemem z tym językiem były próg wejścia i praca zdalna. Do tej pory myślałem, że praca tylko na miejscu. Tak więc dziękuję jeszcze raz i
  • Odpowiedz