Wpis z mikrobloga

Do Tomasza Maciejczuka!
Drogi Tomku, byłem w Rosji w 1988, 1992, 1996, 2002, 2007 i 2014. Za każdym razem powyżej tygodnia a czasami dwa, trzy tygodnie. To co mówisz o tym kraju, to powierzchowny stek bzdur. Mam tam wielu znajomych i dwoje bliższych osób - powiedzmy przyjaciół i jedną... Niech będzie - ją też określmy mianem przyjaciółki. Powielane przez ciebie stereotypy o wrogości Rosjan wobec Polaków mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Być może dotyczy to kilku osób zajmujących się zawodowo propagandą, które miałeś okazję spotkać w Moskwie. Ja spędziłem wiele czasu w głębokiej Rosji, rownież w niewielkich miastach i wszędzie byłem traktowany bardzo przyjaźnie. Czasem nawet za bardzo, co oznaczało konieczność wypicia morza wódki (której nie lubię). Zwykli Rosjanie mają niewiele wspólnego z tym co podaje rosyjska czy polska propaganda. Poznałem wielu Rosjan wręcz zakochanych w polskiej kulturze. Nie chcę namawiać tu nikogo do wpadania w objęcia Rosji, bo jako państwo jest to groźny i wrogi nam twór. Ale podobnie jak w czasach ZSRR, państwo to niewiele ma wspólnego ze swoimi obywatelami. Oczywiście "obywatele" głosują na Putina, ale głownie dlatego że po raz pierwszy o wielu pokoleń mają trochę poczucia stabilności oraz względny dobrobyt, oczywiście jak na rosyjskie stosunki. Mimo całej przygnębiającej otoczki rosyjskiego żywota, trzeba przyznać, że Rosjanom nigdy nie żyło się tak dobrze jak za obecnej kliki "umytych kagiebistow". Rosjanie głosują na nich ze strachu, ze strachu przed nieznanym przed niepewnością, przed tym że alternatywą może być jakiś popapraniec czy pijak. Poza tym wielu Rosjan dobrze wie czym jest ich kraj i w jakim są położeniu. Podobnie jak za CCCP istnieje ogromny rozdźwięk wręcz dwoistość życia oficjalnego i prywatnego. To bardzo złożone zagadnienie - Rosja i Rosjanie. Chcę ci powiedzieć, że swoim występem w rosyjskiej TV przysłużyłeś się wspaniale kremlowskiej propagandzie. Wsparłeś mocno wizerunek "poliaczyszki" pieniacza gardzącego Rosjanami, niezdolnego do dialogu - wizerunek wściekłej "zachodniej sobaki". Dałeś się sprowokować lub celowo odegrałeś tę rolę - nie wiem. Nikomu twoje działanie nie służy poza chłopcom z Kremla. Im bardzo zależy na obustronnej wrogości między "Ruskimi" a Polakami. Podobnie jak za czasów CCCP najgorsze dla nich są otwartość i dialog. Można ująć to tak - sowieccy bezpieczniacy bardzo nie lubili gdy Rosjanie czytali polskie książki i wiersze polskich poetów (a polska bezpieka vice versa); mimo deklarowanej ówcześnie przyjaźni "między bratnimi narodami", najgorsza była dla systemu przyjaźń między szarymi obywatelami z obu państw, wykraczająca poza ścieżki wytyczone przez oficjalnych "opiekunów". Teraz na szczęście bratniej przyjaźni już nie ma, ale zasada pozostała ta sama. Poszedłeś jak baranek do studia propagandowej telewizji, złapałeś diabełka za łapkę i dałeś się poprowadzić a potem szczekałeś jak na "polaczka" przystało a Woland się cieszył licząc ile perełek nienawiści urodzi się wskutek twojego zaangażowania po obu stronach. Mam tylko nadzieję, że nie robisz tego celowo. Dam ci radę - dobrze poznaj ten kraj i ludzi zanim zaczniesz brylować swoją wiedzą na internetowych salonach, jeśli nie chcesz uchodzić za pożytecznego... hm... krzykacza.
#rosja #polityka #maciejczuk
  • 13
Chcę ci powiedzieć, że swoim występem w rosyjskiej TV przysłużyłeś się wspaniale kremlowskiej propagandzie. Wsparłeś mocno wizerunek "poliaczyszki" pieniacza gardzącego Rosjanami, niezdolnego do dialogu - wizerunek wściekłej "zachodniej sobaki". Dałeś się sprowokować lub celowo odegrałeś tę rolę - nie wiem. Nikomu twoje działanie nie służy poza chłopcom z Kremla. Im bardzo zależy na obustronnej wrogości między "Ruskimi" a Polakami. Podobnie jak za czasów CCCP najgorsze dla nich są otwartość i dialog. Można
byłem w Rosji w 1988, 1992, 1996, 2002, 2007 i 2014 Powielane przez ciebie stereotypy o wrogości Rosjan wobec Polaków mają niewiele wspólnego z rzeczywistością.


@wybitny_analityk: .No własnie antypolska propaganda zaczeła sie w 2014 roku i od 2015 Polacy pojawili sie w zestawieniu najbardziej wrogich panstw.
W rosyjskich talk show temat Polski zaistniał mocniej dopiero w 2015 roku. Czyli tamte wizyty nieaktualne.
Poza tym nawet jezeli sie nie lubi jakiejs nacji
@wybitny_analityk: Ja pamiętam parę lat temu jak były incydenty z pobiciem polskich dyplomatów. Wtedy to Majewski żartował by naszych Strongmenów wysłać na placówkę dyplomatyczną. http://fakty.interia.pl/swiat/news-polski-protest-po-pobiciu-dyplomaty,nId,805848

To już trzeci przypadek napaści na pracownika polskiej ambasady w Moskwie w ciągu ostatnich dni. W niedzielę nieznani sprawcy ciężko pobili pracownika sekcji łączności placówki. Robił on wcześniej zakupy w tym samym sklepie co dziś Rzeszuta. Mężczyzna wciąż przebywa w szpitalu. Dzień wcześniej pobito kierowcę placówki,
@rageingrass: @szurszur:
A teraz to kopiejki się dostaje jak się oczernia Rosjan, czy ich wybiela? Ja już się pogubiłem.

Ja podobno swoją wypłatę dostaje za wybielanie, a postawa Maciejczuka jest uważana za wybitnie propolską - wszedł do studia, dostał w twarz, rozpętał małą histerię i wychodzi na to, że to była bardzo dobra inicjatywa dla stosunków polsko - rosyjskich.

Jak Rosjanie powinni okazywać swoją niechęć, żebyśmy już byli pewni, że
Jak Rosjanie powinni okazywać swoją niechęć, żebyśmy już byli pewni, że nas nienawidzą?


@polyakvpitere: Rosjanie prowadzą wojne z Ukriana niechęc jest ogromna a pomimo to nie ma powszechnej agresji wobec zwykłych Rosjan przyjeżdzajacych do tego kraju.
@wybitny_analityk: @polyakvpitere: Przecież sprawa się tyczy retoryki antypolskiej w rosyjskich mediach, a nie zwykłych ludzi, o tym rozdzieleniu mówił Michał Pater w swoich programach, a dlaczego Maciejczuk tak zareagował, to dlatego że w programach tego typu dehumanizowano niejednokrotnie Polaków, Bałtów i Ukraińców. Wyzywano od zwierząt, prostytutek.
No do #!$%@? staracie się być bardziej Rosyjscy niż same Ruskie, które po cichu szanują postawę Maciejczuka - w przeciwnym razie już dawno by