Wpis z mikrobloga

#kiciochpyta #pytanie #excel #microsoftoffice #wyzwanie #helpme

Hej Mirki, dzisiejszy odcinek sponsoruje pytanie z excela. Skupcie się ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Czy da się jakoś zmusić excela, żeby w komórce gdzie jest tekst i w tym tekście liczba cali, excel znalazł tą liczbę i automatycznie zamienił ją na cm. Problem polega na tym, że ta długość w calach jest w tekście, a nie w oddzielnej komórce.

Dołączam poglądowy przykład.
Jakby ktoś coś, to będę wdzięczny.
koraki - #kiciochpyta #pytanie #excel #microsoftoffice #wyzwanie #helpme

Hej Mirki...

źródło: comment_lDWkj1di2vZphBTRn2fKIEDGBzgt9Ofb.jpg

Pobierz
  • 21
  • Odpowiedz
@koraki: Jeżeli tekst przed liczbą jest zawsze taki sam (a konkretnie ilość znaków), to banał -- ="Każdy mirek...)&fragment.tekstu(...)*przelicznik&"cm".
  • Odpowiedz
@PanKapusta: jednostka jest bezpośrednio za liczbą bez spacji. Niestety w komórkach znajdują się czasami inne liczby, albo "czyste", albo mają bez spacji inne skróty.
  • Odpowiedz
@PanKapusta: dokładnie masakra. Nie mam pomysłu jak z automatu określić ile znaków z ewentualnymi przecinkami ma liczba.

@koraki: Czy są tam jakieś prawidłowości? np x tekstów ma liczbę ewentualnie jaki zakres lub format ma ta liczba?
  • Odpowiedz
@koraki: znajdz "in" w VBA przy uzyciu InStrRev. Potem Pierwsza spacje na lewo od powyzszego. Potem przypisz do zmiennej uzywajac mid. Przelicz, zlacz z reszta teksyu i juz. Moge to napisac za dyche.
  • Odpowiedz
@ShortyLookMean: Spoko jak @koraki: odkryje, że algorytm nie działa to nie przeleje mi tej dychy i już :) A jak jużbędzie po fakcie to mu przeleje z powrotem. Albo wtedy będę się głowił jak poprawić. Chętnie to zrobię bo to fajne ćwiczenie na stringach a ja lubię stringi.
  • Odpowiedz
@koraki: zrobiles?
Jesli nie, to zainteresuj sie regex (regular expressions) i replace z poziomu vba.
To chyba jedyne rozwiazanie, poza konstruowaniem koszmarnie dlugich formul.
  • Odpowiedz
@taju: działa, tylko źle ( ͡° ʖ̯ ͡°) bierze z tekstu tylko ostatnią wartość w calach i ja przelicza. Reszta pozostaje niezmieniona. Poza tym zapomniałem dodać istotny szczegół - cale są z kropkami np. 2.1", a nie 2,1". Dzięki za sugestię, jak będę miał chwilę, to spróbuję coś pomyśleć.
  • Odpowiedz
@koraki: nie wiem, jak twoj plik wyglada i co dokladnie robisz, ale vba z petla przechodzaca przez komorki i robiacy regexa powinien raczej dzialac. kwestia jakichs szczegolow zapewne. i niewazne, czy . czy , gdy wyrazenie jest poprawnie zbudowane.
  • Odpowiedz