Wpis z mikrobloga

Właśnie dobieram dla nowego przewodu. Planuję puścić od trafo do rozdzielni oddziałowej 3F+N, a do niej podłączyć bednarkę od uziemienia by nie potrzebnie ciągnąc dodatkowy kabel.
@mateo__: aha. Czyli jakiś projekt. Rozdzielnia jest istniejąca? Bo jak tak, to jej uziemiać nie musisz, o odgromówce już nie wspomnę. Jak nie wiesz, czy jest projektowana, czy istniejąca, to możesz sobie plusa zdobyć u prowadzącego zadając mu takie pytanie. Oczywiście zakładając, iż prowadzący cokolwiek zaprojektował w swojej karierze Jest to ważne aby wiedzieć czy jaki status mają urządzenia, budynki.

ps. wtedy ta rozdzielnia musi mieć rezystancję R<=30 Ohm.
@some1: Tak, projekt. Nic nie ma, wszystko tworzę, mam kilka wytycznych jakie urządzenia muszą się znajdować w hali, kilka charakterystyk stacji oddziałowej itp. Muszę dobrać trafo, zasilić rozdzielnię, urządzenia, dobrać zabezpieczenia, przewody itp.
150m, nie istnieje, ale tam tylko mam trafo dobrać, kondensatory i zabezpieczenia.
@mateo__: To pamiętaj o uziemieniu urządzeń oraz trafo. Jak tego nie musisz robić bo nie masz w wytycznych do projektu, to zadaj prowadzącemu pytanie.

A co się stanie jak nie uziemimy stacji transformatorowej, szafy kablowej, rozdzielni, czy nawet małego złącza licznikowego?

To zagadnienie jest tak samo ważne jak zasilenie rozdzielni.

Kolejny protip: jakby odległość między trafo, a rozdzielnią była mniejsza od 30 m, to mógłbyś połączyć to bednarką i wtedy rezystancja
@some1: Stacja będzie uziemiona, tylko ze względu na odległość nie widzę uzasadnienia ciągnąc przewód PE do rozdzielni oddziałowej, gdy można osobno uziemić i stację i rozdzielnię.
Nie liczyłem tego jeszcze ale chyba to jest tańsze rozwiązanie.
@mateo__: Tańsze nie tańsze ale rejony energetyczne w swoich warunkach przyłączeniowych wymagają zasilanie w TN-C czyli faza+n oraz uziemienie w postaci bednarki.
@some1: ok, bo już przez chwilę myślałem że muszę mieć fizyczne połączenie PE od trafo do rozdzielni. Do rozdzielni dojdzie PEN a tak go rozdzielę i uziemię.
@mateo__: Ogólnie rozdział z PEN, na PE i N oraz uziemienie zacisku PE, robi się w rozdzielnicach głównych budynków, rozdzielniach. Np. rejon energetyczny z PGE sobie nie życzy od kilku lat, aby rozdział z PEN na PE i N następował w ich urządzeniu.

Pamiętaj, że zacisk główny PEN oraz zacisk PE należy podłączyć do głównej szyny uziemiającej.