Wpis z mikrobloga

Wczoraj odebrałem pierwsze w życiu okulary do chodzenia i do czytania -0,75 na obu i cylindry na jednym -0,75, na drugim -1. Lekarka mówiła, że początkowo mogę mieć odczucia jak przy chodzeniu po nierównym podłożu czy i ruszaniu się ścian i mam ich używać głównie przy pisaniu oraz komputerze, a dołożyć chodzenie za miesiąc. U mnie jest całkowicie odwrotnie - przy chodzeniu jest dobrze, a przy czytaniu znacznie gorzej (z daleka widzę tablice rejestracyjne aut, ale teksty na telefonie trzymam na podobnym przybliżeniu i odległości jak kiedyś). Czy to normalne i po prostu potrzeba czasu, czy jakaś pierwsza oznaka, że mam źle dobrane patrzałki?

#okulary #okulista #zdrowie #wzrok
  • 7
@GnejuszPompejusz88: Nooo możemy powiedzieć, że normalne (w Twoim przypadku, bo to pierwsze).
Kumpel miał podobne objawy przy astygmatyźmie gdzie nie mógł szybko skupić wzroku pomiędzy dalekim i bliskim obiektem. A po zdjęciu okularów musiał się przyzwyczaić przez ok. minutę. Wiecie co było? Okulary były krzywe. Jedna soczewka była wysunięta do przodu i w górę (czy w dół, już nie pamiętam) względem drugiej.
@GnejuszPompejusz88: Okulary służą zazwyczaj do korygowania konkretnej odległości (na przykład dali lub bliży). Oznacza to, że okulary które korygują nieprawidłowe widzenie do dali nie będą pomagały w widzeniu bliży - wręcz przeciwnie, będą widzenie bliży pogarszały. Dlatego, nawet pomimo niewielkich mocy dosyć dziwne że osoba, która Cię badała zaleciła coś takiego jak okulary "do chodzenia i do czytania". Oczywiście po dłuższym czasie korzystania przyzwyczaisz się ale jeżeli miałeś dotychczas problemy z