Wpis z mikrobloga

Ludzie często pytają mnie: "MissCthulhu, co mam czytać? Nie wiem co wyb..." - a nie, wróć, nie to konto. #pdk #heheszki ;)

Moje ukochane mole książkowe z tagu #ksiazki - czytujecie strony i blogi poświęcone literaturze? A może książki o książkach - bo takie też istnieją! Nawet o tych nieistniejących*. Jeśli tak, to jakie? Porozmawiajmy o nich i podzielmy się linkami. Jeśli ktoś z Was pisze, to mała reklama również nie zaszkodzi. :) Z chęcią zerknę i pomogę w rozwoju komentując czy podpowiadając, co z perspektywy czytelnika jest nie tak. Postanowiłam popełnić trochę dłuższy wpis w nadziei, że przyda się choć jednej osobie.

Mogą być to blogi specjalizujące się np. tylko w literaturze faktu bądź - skrajnie - tylko w fantastyce, zarówno naukowej, jak i tej "zwykłej". Może być nerdowsko. Może być jak tylko chcecie, tak długo, jak blog traktuje o okołoczytelniczych zagadnieniach i nie jest "słitaśnym" wymysłem (z kradzionym, oczywiście, szablonem) piętnastoletniej dziewczyny podkreślającej na każdym kroku, jak to ona umiera i usycha bez książek, za ulubionego autora ma Johna Greena i inne young adulty oraz wystawiającej ocenę 6/6 każdej książce otrzymanej za darmo (!) od wydawnictwa, które zechciało nawiązać z nią współprace... Ale rozumiem, że i taki target mają. Tyle, że ze mnie już za stara dupa na takie ckliwe opowiastki. ͡° ͜ʖ ͡ -

Ale: do rzeczy. Odkąd Fenrir zdecydował się zamknąć dość znany ZaginionyAlmanach (niezrozumiała dla mnie decyzja; nie trzeba palić za sobą mostów, było tam pełno profesjonalnych decyzji będących dla mnie źródłem inspiracji przy wyszukiwaniu nowych książek do przeczytania...) to mam w swoim sercu pustkę, którą próbuję wypełnić. Tułam się więc po następujących miejscach (kolejność przypadkowa):

KulturalneRamy - nie ma ZA, ale są ramy. Warto przejrzeć, stronę tę również prowadzi Fenrir.
HPLovecraft - to nie wymaga wyjaśnień!
CzytamRecenzuję - bardzo miła dla oka strona z szeroką gamą omawianych książek. Jak najbardziej polecam! Można poczytać tu chociażby o najnowszym Springerze czy faworytach do nagrody Nike. Profeska.
RybieUdka - ascetyczna szata graficzna nieodciągająca wzroku od treści; prawdę mówiąc, jest to jeden z podstawowych szablonów. Jednak nie należy oceniać bloga po "okładce". ;) Charakterystyczna nazwa i masa naprawdę intrygujących recenzji sprawia, że regularnie tam goszczę.
LekturaObowiazkowa - naprawdę obowiązkowa! Kultura, książki, komiksy, filmy. A to wszystko w bardzo smakowitej, minimalistycznej szacie graficznej. Jestem wierną fanką od praktycznie samego początku.
GlędzenieShadowa - lubię jego ględzenie; blog głównie fantastyczny z nieco ciężkawym szablonem, jednak nie ma się co zniechęcać. Warto śledzić nowe wpisy.
ZielonąCzcionką - moja cyberpunkowa perełka; tematyczny blog, a jak powszechnie wiadomo, na punkcie cyberpunku mam #!$%@?. Mam też zaszczyt gościć autora na prowadzonej przeze mnie na FB sekcji cyberpunkowej. :) Jeśli ktoś chce dołączyć, zapraszam na priv.
oDystopiach - ...i nie tylko. Dużo ambitnych książek z dobrymi, zachęcającymi do sięgnięcia po nie recenzjami.
zpamiętnikaksiążkoholika - różnorodne książki, każdy wybierze coś dla siebie.
WielkiBuk - jeden z najbardziej przemyślanych blogów książkowych, z jakimi się spotkałam. Spójny, dobrze zaprojektowany i dobrze prowadzony. Nie ma do czego się przyczepić i pozostaje tylko zaprosić.
DzieńPóżniej - warto przemęczyć się z niewygodnym szablonem i dokopać się do treści.
Kreatywa - blog, który zainteresuje raczej różowe, ale nie ma się co ograniczać! Przy okazji autorka postarała się choć trochę scustomizować szablon, co bardzo cenię. Jest przejrzyście i interesująco, nawet jeśli nie wszystkie książki są w moim guście.
MiastoKsiążek - dość archaiczna szata graficzna rekompensowana przez bardzo szeroki i intrygujący wybór omawianych książek.
KronikiNomady - dość znany blog poświęcony fantastyce; dużo nowości.
ŚwiatBibliofila - omówienie zarówno nowości, jak i recenzje doskonale znanej klasyki, a samego autora bezwstydnie podglądam na LC i jestem pod wrażeniem gustu. :)

+ BONUS - forum ZaginionejBiblioteki; siedzi tam sporo osób z DrugiegoObieguFantastyki, osobiście jedynie lurkuję, jednak gdyby nie ZA, to nigdy nie sięgnęłabym po np. Marka Huberatha. Po prostu nigdy wcześniej o nim nie słyszałam. PS - nie piszcie tam, że lubicie Piekarę... ;)

Goodreads i LC (linki do swoich mam w profilu) pomijam, bo są oczywiste, poza tym recenzje na LC pozostawiają wiele do życzenia w większości przypadków... Jeśli wśród mirków jest ktoś odpowiedzialny za jakikolwiek z powyższych blogów - dajcie znać! Pogratuluję, wyplusuję i dam wirtualnego buziaka za zapełnianie internetu dobrym contentem i szerzenie pasji czytania. :)

To TOP, które przyszło mi od razu na myśl. Często odwiedzam też losowe strony ze spisu blogów książkowych jeśli coś mnie zainteresuje, niestety dość często można natknąć się tam na strony omawiane na początku wpisu... Ale łatwo je poznać i się ewakuować.

@Hannahalla, jako rasowy mól książkowy - może w ten sposób odwdzięczę się za content?
Troszkę nad tym posiedziałam, zależało mi na dobrej selekcji.

I przypominam, że czekam na WASZE propozycje. Tak, tak, Twoje. Jak masz swoją ulubioną stronę, albo chociaż stronę na którą często zaglądasz zanim pójdziesz do Empiku, to też napisz w komentarzu. ( )

_* Borges się kłania. :) Wspaniały, choć zdecydowanie "ciężki" pisarz. Mimo wszystko polecam spróbować._

#ksiazki #zainteresowania #cyberpunk #fantastyka #sciencefiction #literatura #reportaz
M.....u - Ludzie często pytają mnie: "MissCthulhu, co mam czytać? Nie wiem co wyb..."...

źródło: comment_EG3mleYsa9V84pd3JNREldo8fnHB0elr.jpg

Pobierz
  • 22
  • Odpowiedz
@MissCthulhu: Ja wrzucam recenzję tylko na LC, ostatnio zacząłem pisać też na historia.org.pl, ale moje wypociny wciąż czekają na publikacje. Z racji literatury przez jaką się przebijam takie blogi raczej do mnie nie trafiają, stąd sam jestem sobie sterem i okrętem.
  • Odpowiedz
@Balcar: W takim razie życzę, żeby jak najszybciej zostały opublikowane i ciepło przyjęte. :) Na ten portal także zaglądam; na inne poświęcone starożytności i średniowieczu także. To takie moje dwa "koniki" historyczne.

Intrygujące podejście odnośnie książek - moja lista tych, do przeczytania jest na tyle długa, że mogłabym odpuścić sobie czytanie takich właśnie blogów, natomiast lubię czytać o nowinkach. Zwłaszcza z serii "Uczta Wyobraźni", "Artefakty" czy innych MAGowych, bo stoją naprawdę
M.....u - @Balcar: W takim razie życzę, żeby jak najszybciej zostały opublikowane i c...

źródło: comment_vZOkIGRJfSy5lOEO8EA9UysUIQZurL08.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@MissCthulhu: mi się nigdy nie chciało szukać dobrych blogów, jak mnie jakaś książka zainteresuje to najpierw szukam opinii z #bookmeter, potem w google "tytuł recenzja" i czytam to co się trafi. :P Ale przejrzę te, które wrzuciłaś, może któryś mnie do siebie przekona.
  • Odpowiedz
@MissCthulhu: Proszę bardzo-nick na LC, taki sam jak tutaj, mniej więcej co parę dni wrzucam coś nowego. Co do nowości to dla mnie dostarczycielem informacji na ten temat jest forum historycy.org.
Ja szczególnie czekam na polskie wydanie pamiętników Burnesa z podróży do Buchary, strasznie lubię orientalną tematykę, więc interesuje się wszystkim co wychodzi w tej tematyce.
  • Odpowiedz
@MissCthulhu: Mnie odrzucają blogi książkowe, kanały na youtube, "profesjonalnie" pisane recenzje. Nie widzę w nich treści i pasji, opisywania odczuć czy przemyśleń, a jedynie przedłużone produkowanie się na pokaz, puste, wyświechtane. O wiele bardziej wolę zwięzłe krótkie komentarze do książek, ewentualnie jakieś dyskusję między ludźmi(np. reddit). Czytając takie zwyczajne formy wypowiedzi, nawet skrajne przeciwstawne można moim zdaniem zdobyć o wiele lepszy pogląd czym jest dana książka, niż po przeczytaniu recenzji, która
  • Odpowiedz
@MissCthulhu: a może zrób sobie jakiś swój tag i linkuj w nim do konkretnych wpisów wartych uwagi? Bo nie mam cierpliwości ani chęci, żeby codziennie przeglądać to wszystko co tutaj podałaś:/ Jakieś codzienne, tygodniowe czy jakiekolwiek cykliczne podsumowanie tego, co uda Ci się wyłowić?
  • Odpowiedz
@rudy2007: no ja właśnie nie chce wszystkich wpisów, bo nie będę miał czasu i chęci się przez to przebijać - leniwy jestem i bym chciał, żeby to ktoś za mnie odfiltrował( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Balcar: Zaprosiłam, keskese z dziwnym avatarem to ja. ;)

@Postronny: Również wolę dyskusje, ideałem są dla mnie spotkania na wzór "klubów książki" - nie aż tak oficjalne, ale na przykład organizowane w kilka znajomych osób (przy kilkunastu robi się już problem) w jakimś miłym, klimatycznym miejscu pachnącym kawą i starymi książkami. :) Na reddicie była prowadzona wersja online; nie wiem czy dalej jest żywa, chyba tak. Na pewno można jakoś
  • Odpowiedz
@MissCthulhu: Dzięki ; )
Tak odnosząc się jeszcze do całości wpisów. Kiedyś na LC w jakimś wątku, żaliłem się, że nie ma możliwości jakiejkolwiek polemiki o książkach. Forum tam kuleje jednak, a w normalnym wypadku kontakt z autorem recenzji to tylko prywatna wiadomość. Być może ta forma z reddita, o której pisał kolega byłaby lepsza.
No i tak na chłodno o poranku, jedna rzecz, która drażni mnie w recenzjach, blogach itp.
  • Odpowiedz
@wiecejnizjednozwierze: dobrze ci się zdaje, bo to ja prowadziłem ZA. ;)

@MissCthulhu: powiedzmy, że decyzja o zamknięciu bloga była podyktowana dość specyficznymi wydarzeniami, chociaż początkowo miałem tylko przestać pisać. Ale jak to w życiu bywa, pojawiły się czynniki "nakazujące" wyrzucenie strony z sieci. Jak zauważyłaś, prowadzę Kulturalne ramy, ale to chyba zbyt duże słowo - przerosła mnie ilość czasu niezbędna na taki projekt, a moje studia inżynierskie i nawał pracy
  • Odpowiedz
@MissCthulhu
Jedyny blog, jaki okazjonalnie czytam to https://pierogipruskie.blogspot.com więc nie mogę stwierdzić, że przewyższa poziomem ogół blogów o literaturze, ale podoba mi się, że autorka faktycznie pisze o książkach i są to wpisy pokazujące rozeznanie w temacie, a nie wyrzuca z siebie denne recenzje. To znaczy recenzje też tam się pojawiają, ale te (jeśli już zdecyduję się je przeczytać) nie potrzebują mojego zainteresowania daną książką, żeby okazało się, że warto je było
  • Odpowiedz
@ MissCthulu Znam "kroniki nomady" dziewczyna procz nowosci pisze cxasem o klasyce sci fi.Samą autorke znam od kuchni i od sypialni xD polecam jej ostatni tekst o Lemie utraconym!
  • Odpowiedz
@MissCthulhu: nie wiem jak wyglądał od google, ten mi się spodobał bo ma działającą wyszukiwarkę, działa w miarę sprawnie i ma tryb nocny. I już wiem, że na pewno Świat bibliofila spoko, bo miłośnik Steinbecka.
  • Odpowiedz