Wpis z mikrobloga

Ludzie często pytają mnie: "MissCthulhu, co mam czytać? Nie wiem co wyb..." - a nie, wróć, nie to konto. #pdk #heheszki ;)

Moje ukochane mole książkowe z tagu #ksiazki - czytujecie strony i blogi poświęcone literaturze? A może książki o książkach - bo takie też istnieją! Nawet o tych nieistniejących*. Jeśli tak, to jakie? Porozmawiajmy o nich i podzielmy się linkami. Jeśli ktoś z Was pisze, to mała reklama również nie zaszkodzi. :) Z chęcią zerknę i pomogę w rozwoju komentując czy podpowiadając, co z perspektywy czytelnika jest nie tak. Postanowiłam popełnić trochę dłuższy wpis w nadziei, że przyda się choć jednej osobie.

Mogą być to blogi specjalizujące się np. tylko w literaturze faktu bądź - skrajnie - tylko w fantastyce, zarówno naukowej, jak i tej "zwykłej". Może być nerdowsko. Może być jak tylko chcecie, tak długo, jak blog traktuje o okołoczytelniczych zagadnieniach i nie jest "słitaśnym" wymysłem (z kradzionym, oczywiście, szablonem) piętnastoletniej dziewczyny podkreślającej na każdym kroku, jak to ona umiera i usycha bez książek, za ulubionego autora ma Johna Greena i inne young adulty oraz wystawiającej ocenę 6/6 każdej książce otrzymanej za darmo (!) od wydawnictwa, które zechciało nawiązać z nią współprace... Ale rozumiem, że i taki target mają. Tyle, że ze mnie już za stara d--a na takie ckliwe opowiastki. ͡° ͜ʖ ͡ -

Ale: do rzeczy. Odkąd Fenrir zdecydował się zamknąć dość znany ZaginionyAlmanach (niezrozumiała dla mnie decyzja; nie trzeba palić za sobą mostów, było tam pełno profesjonalnych decyzji będących dla mnie źródłem inspiracji przy wyszukiwaniu nowych książek do przeczytania...) to mam w swoim sercu pustkę, którą próbuję wypełnić. Tułam się więc po następujących miejscach (kolejność przypadkowa):

KulturalneRamy - nie ma ZA, ale są ramy. Warto przejrzeć, stronę tę również prowadzi Fenrir.
HPLovecraft - to nie wymaga wyjaśnień!
CzytamRecenzuję - bardzo miła dla oka strona z szeroką gamą omawianych książek. Jak najbardziej polecam! Można poczytać tu chociażby o najnowszym Springerze czy faworytach do nagrody Nike. Profeska.
RybieUdka - ascetyczna szata graficzna nieodciągająca wzroku od treści; prawdę mówiąc, jest to jeden z podstawowych szablonów. Jednak nie należy oceniać bloga po "okładce". ;) Charakterystyczna nazwa i masa naprawdę intrygujących recenzji sprawia, że regularnie tam goszczę.
LekturaObowiazkowa - naprawdę obowiązkowa! Kultura, książki, komiksy, filmy. A to wszystko w bardzo smakowitej, minimalistycznej szacie graficznej. Jestem wierną fanką od praktycznie samego początku.
GlędzenieShadowa - lubię jego ględzenie; blog głównie fantastyczny z nieco ciężkawym szablonem, jednak nie ma się co zniechęcać. Warto śledzić nowe wpisy.
ZielonąCzcionką - moja cyberpunkowa perełka; tematyczny blog, a jak powszechnie wiadomo, na punkcie cyberpunku mam p-------a. Mam też zaszczyt gościć autora na prowadzonej przeze mnie na FB sekcji cyberpunkowej. :) Jeśli ktoś chce dołączyć, zapraszam na priv.
oDystopiach - ...i nie tylko. Dużo ambitnych książek z dobrymi, zachęcającymi do sięgnięcia po nie recenzjami.
zpamiętnikaksiążkoholika - różnorodne książki, każdy wybierze coś dla siebie.
WielkiBuk - jeden z najbardziej przemyślanych blogów książkowych, z jakimi się spotkałam. Spójny, dobrze zaprojektowany i dobrze prowadzony. Nie ma do czego się przyczepić i pozostaje tylko zaprosić.
DzieńPóżniej - warto przemęczyć się z niewygodnym szablonem i dokopać się do treści.
Kreatywa - blog, który zainteresuje raczej różowe, ale nie ma się co ograniczać! Przy okazji autorka postarała się choć trochę scustomizować szablon, co bardzo cenię. Jest przejrzyście i interesująco, nawet jeśli nie wszystkie książki są w moim guście.
MiastoKsiążek - dość archaiczna szata graficzna rekompensowana przez bardzo szeroki i intrygujący wybór omawianych książek.
KronikiNomady - dość znany blog poświęcony fantastyce; dużo nowości.
ŚwiatBibliofila - omówienie zarówno nowości, jak i recenzje doskonale znanej klasyki, a samego autora bezwstydnie podglądam na LC i jestem pod wrażeniem gustu. :)

+ BONUS - forum ZaginionejBiblioteki; siedzi tam sporo osób z DrugiegoObieguFantastyki, osobiście jedynie lurkuję, jednak gdyby nie ZA, to nigdy nie sięgnęłabym po np. Marka Huberatha. Po prostu nigdy wcześniej o nim nie słyszałam. PS - nie piszcie tam, że lubicie Piekarę... ;)

Goodreads i LC (linki do swoich mam w profilu) pomijam, bo są oczywiste, poza tym recenzje na LC pozostawiają wiele do życzenia w większości przypadków... Jeśli wśród mirków jest ktoś odpowiedzialny za jakikolwiek z powyższych blogów - dajcie znać! Pogratuluję, wyplusuję i dam wirtualnego buziaka za zapełnianie internetu dobrym contentem i szerzenie pasji czytania. :)

To TOP, które przyszło mi od razu na myśl. Często odwiedzam też losowe strony ze spisu blogów książkowych jeśli coś mnie zainteresuje, niestety dość często można natknąć się tam na strony omawiane na początku wpisu... Ale łatwo je poznać i się ewakuować.

@Hannahalla, jako rasowy mól książkowy - może w ten sposób odwdzięczę się za content?
Troszkę nad tym posiedziałam, zależało mi na dobrej selekcji.

I przypominam, że czekam na WASZE propozycje. Tak, tak, Twoje. Jak masz swoją ulubioną stronę, albo chociaż stronę na którą często zaglądasz zanim pójdziesz do Empiku, to też napisz w komentarzu. ( )

_* Borges się kłania. :) Wspaniały, choć zdecydowanie "ciężki" pisarz. Mimo wszystko polecam spróbować._

#ksiazki #zainteresowania #cyberpunk #fantastyka #sciencefiction #literatura #reportaz
M.....u - Ludzie często pytają mnie: "MissCthulhu, co mam czytać? Nie wiem co wyb..."...

źródło: comment_EG3mleYsa9V84pd3JNREldo8fnHB0elr.jpg

Pobierz
  • 22
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@MissCthulhu: Dzięki za zestawienie! Myślę, że propozycja @ryhu jest bardzo dobrym pomysłem :). Też nie mam czasu filtrować treści na wielu stronach i już od dawna nawet nie zaglądam do mojego readera rss. Choć po lekturze "Małego życia" Yanagihary muszę trochę poprzeglądać intenety, bo mam problem ze znalezieniem nowej inspiracji :).

Ze swej strony mogę polecić:
MojeKsiążki - widzę, że ostatnio dominują kryminały, ale warto też zapoznać się z wcześniejszymi wpisami.
PanDziejaszek - rozstrzał tematyczny jeśli chodzi o kulturę dosyć spory - tytułem uzupełnieniea warto podejrzeć profil
  • Odpowiedz