Wpis z mikrobloga

Ciekawa sprawa...

Pamiętacie znalezisko: Czy w polskich szkołach uczyć cyfr... arabskich? Kilka dni temu film ten wzbudził na Wykopie ogromne zainteresowanie, ale też i oburzenie, a w komentarzach pojawiły się obraźliwe opinie na temat osób, które pokazane zostały w nagraniu.

Ale czy słusznie? Przypominam o znalezisku ponieważ pojawił się w nim komentarz osoby, która brała udział w nagraniu. Informacje przedstawione w tym komentarzu są na tyle ciekawe, że warto jest je tutaj nagłośnić.

Zauważcie, że w nagraniu pierwsza osoba rzeczywiście powtarza pytanie o cyfrach arabskich. W przypadku kolejnych osób trudno jednoznacznie stwierdzić na jakie pytanie udzielają oni odpowiedzi. Z kolei pan z 1:04 w swojej odpowiedzi nawiązuje do nauki języków (!!!), a nie cyfr. Czy zatem wszyscy odpowiadający otrzymali to samo pytanie? A może autor filmu rzeczywiście dopuścił się tutaj manipulacji?

Jestem ciekawa co autor nagrania ma do powiedzenia w tej sprawie.

_________________

Edit1:
09.08.2016: Autor nagrania publikuje cały materiał, który rozwiewa wszelkie wątpliwości

Edit2:
09.08.2016: Odpowiedź uczestnika nagrania na publikację dzisiejszego filmu

#afera #manipulacje #polskiyoutube #wykopjuzwie #aswykopu
  • 78
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@support: Możliwe, że znalezisko trafiło do newslettera, ale zauważ, że newsletter wysłany został w zeszłym tygodniu, w środę. Komentarz, na który się powołuję w tym wpisie (wyjaśnienie) pojawił się dopiero w piątek. Ja na niego trafiłam dziś. Więc to nie hipokryzja, a po prostu brak informacji. Myślę, że gdyby wcześniej pojawiła się informacja o tym w jaki sposób zmanipulowano nagranie, to znalezisko nie zostałoby wykopane na główną i na pewno
  • Odpowiedz
@a__s: przecież tylko dzieci nie zdają sobie sprawyz tego że te sondy uliczne są przeprowadzane na liczbie kilka razy większej niż jest ukazane na filmie. Całe matura to bzdura tak działa (czy działało nie wiem czy istnieją jeszcze)
  • Odpowiedz
W prawdzie już było też poruszane że w szkołach nie uczymy się cyfr arabskich tylko jest to nazwa potoczna

@PanRatel: Przecież to fachowa nazwa używana w materiałach MEN.
  • Odpowiedz
@void1984: Nie bronię żadnej z tez, acz rzeczywiście po obejrzeniu filmu odnoszę wrażenie (zwłaszcza biorąc pod uwagę odpowiedzi pod koniec), że przynajmniej część osób odpowiadała na inne pytanie, a wersja z językiem arabskim wydaje się logicznie spójna. Generalnie dlatego sąd ulicznych nie traktuje się poważnie, raz, że próbka mała, filmy często pocięte i fragmenty dobrane tak, żeby przedstawić wybraną tezę i możliwe, że tak było też tutaj. Mam wrażenie, że
  • Odpowiedz
To ciekawe czym sie kierują moderatorzy, którzy wpychają, niektóre znaleziska na główną


@zaq-zaq-9081: Moderatorzy serwisu nie mają możliwości wpływania na to co pojawi się na stronie głównej Wykopu. Ich uprawnienia w tym zakresie są identyczne jak uprawnienia każdego innego użytkownika - mogą wykopać bądź zakopać treść. Dodatkowo mogą oznaczyć znalezisko lub je usunąć - choć możliwość usuwania dostają dopiero po kilku miesiącach moderowania. Te teorie na temat wszystkomogących moderatorów są
  • Odpowiedz
@Ssssssssindriiiiiiiiiiiiiii: To oczywiste że w materiale pozostawiono te osoby, które powodują swoją niewiedzą że jest on ciekawy. Próbka nie ma nic do rzeczy, bo oni nie badali jaka część osób tak myśli, ale jak łatwo ludzie nakręcić hasłami "unia" i "arabskie".
Jeśli nie wierzysz w nieuctwo z matematyki, to co powiesz o historycznym nieuctwie w wykonaniu naszych przedstawicieli narodu?
http://pokazywarka.pl/zkckug/
Lista z imienia i nazwiska.
  • Odpowiedz
@-PPP-:

No to jest o tyle ciekawe że dla mnie np. to oczywiste że są cyfry arabskie i cyfry rzymskie, uczono mnie o tym już w podstawówce o ile nie w zerówce jeszcze

Dla Ciebie to jest oczywiste, dla mnie to jest oczywiste - choć nie wiem czy by takie było, gdyby mnie jakiś lolek zagadnął w biegu na ulicy między jednym spotkaniem z klientem a drugim - ale nie dla każdego być musi. To jest z jednej strony wiedza szkolna i podstawowa, z drugiej strony kompletnie nieprzydatna w życiu, więc nie jest szczególnym grzechem kilka lat po zakończeniu edukacji zwyczajnie o tym zapomnieć.

A już na pewno nie jest nim nie skojarzyć od razu odpowiedzi. Życie to nie 1z10. A koleś z premedytacją dobrał tzw. pytanie tendencyjne aka tricky kłeszczyn. Z jednej strony nie żadna tajemna wiedza, z drugiej strony wiedza czysto
  • Odpowiedz
@void1984: Ja nie twierdzę, że nieuctwa w takiej, czy innej dziedzinie nie ma, generalnie większość ludzi na świecie to nieuki, ale nie podoba mi się motyw robienia z ludzi idiotów oraz pokazywanie ich twarzy, jeżeli faktycznie do manipulacji doszło (wygląda to na całkiem prawdopodobne). Gdyby ciebie na ulicy jakiś reporter zapytał np. 'Co sądzisz o nazizmie', a ty odpowiedział coś w stylu 'pogląd idiotów', następnie koleś wycina moment zadawania pytania
  • Odpowiedz
@Ssssssssindriiiiiiiiiiiiiii: Skąd pomysł że coś takiego zrobił? Dlatego że odpowiedzi nie pasują Ci do z góry założonej tezy?
Najlepiej byłoby gdyby autor wstawił dodatkowo długi, nudny film z padającymi pytaniami.

Posłuchaj drugiej dziewczyny. Pierwsza powtarza wprost pytanie o cyfry arabskiue, natomiast druga, stojąc obok tej pierwszej, wyjeżdża z odpowiedzią o kulturze. "Skoro oni nie akceptują naszej kultury".
Dlaczego tak zrobiła? Było pytanie, pierwsza powtórzyła pytanie, a druga odpowiada jak jakiś
  • Odpowiedz
@a__s:

Postawcie się w sytuacji osób odpowiadających - otrzymaliście kontrowersyjne pytanie, odpowiedzieliście na nie zgodnie ze swoimi poglądami, a później okazuje się, że ktoś pociął Waszą wypowiedź, podstawił inne pytanie i publicznie zrobił z Was idiotów.


To jak z Korwinem i Wiplerem w TVN ( ͡° ͜ʖ ͡°)

QBA_ - @a_s:
 Postawcie się w sytuacji osób odpowiadających - otrzymaliście kontrower...
  • Odpowiedz
@a__s: abstrahując od tego jak padło pytanie, nawet jeśli było właściwie zadane czyli o liczby arabskie wcale nie wyzywałbym ludzi od idiotów że źle po kojarzyli. Doskonale wiem że posługujemy się liczbami arabskimi (zapamiętałem ze szkoły) ale kiedyś znajomy dyktując mi MAC adres przez telefon (czyli D jak Danuta, A jak Adam) powiedział "osiem arabskie" i mimo że wiem z jakich tylko znaków może być zbudowany MAC adres miałem chwilową
  • Odpowiedz