Wpis z mikrobloga

Mała #ciekawostki ze świata. Raczej nie przebije się na główną przez trochę oczywistych uprzedzeń :D Info sprzed paru dni ale ani w naszych media ani na wykopie ani słowa.

https://vid.me/YJiO

W Iranie o rewolucji islamskiej z 1979 roku kobiety są zmuszane przez prawo do zakrywania włosów i częściowo twarzy w przestrzeni publicznej. Coś się w ostatnim czasie przełamało i rozpoczęła się fala protestów ze strony kobiet - niektóre zdecydowały się nawet na ogolenie sobie głów aby móc poruszać się publicznie bez hijabu.

Do protestu w ostatnim czasie dołączyło wielu.... mężczyzn, którzy w ramach własnego protestu chodzą i robią sobie zdjęcia w hijabie.

Piszę to by poruszyć dyskusję. Zwykło się na wykopie te rejony świata spisywać na straty, a ja po tym artykule chciałbym podkreślić negatywny wpływ islamu na prawo krajowe i samego obywatela takiego kraju. Nie jest tu winny ani kolor skóry, ani kultura a właśnie prawo koraniczne z którym nawet miejscowi się chcą zgodzić.

http://www.independent.co.uk/news/people/men-in-iran-are-wearing-hijabs-in-solidarity-with-their-wives-a7160146.html

#iran #ciekawostki #islam #hijab #4konserwy #neuropa #muzulmanie #bliskiwschod
Python - Mała #ciekawostki ze świata. Raczej nie przebije się na główną przez trochę ...

źródło: comment_FPooM9sk61ByIHSPass115Ve1VhSqPBz.jpg

Pobierz
  • 115
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Oboje są wspaniałymi ludźmi, ale to Persowie, a nie..


@wfm125m: otóż to. Czasem mam wrażenie, że większość Arabów nie wyszła jeszcze z "trybu" plemiennego i żyją w mniej więcej rzeczywistości w jakiej my (cywilizacja zachodnia), żyliśmy 500 lat temu, albo i lepiej.
  • Odpowiedz
@jack-lumberjack: Dowiedz się ile Arabowie włożyli do świata nauki, a potem obrażaj. Poza tym takie uogólnianie jest nietrafione, to tak jakby pisać o Słowianach - niby jedna religia, podobne języki, więc w sumie co tam! Słowianie od dawna nic nie dali światu. xD Język arabski jest równie różnorodny, a Arabów dzielą granice państw i nacjonalizmy. No i religia (sunnizm, szyizm).
  • Odpowiedz
Dowiedz się ile Arabowie włożyli do świata nauki, a potem obrażaj.


@dynamiczniak: tak wiem, wielkie odkrycia astronomiczne i matematyczne itd. Chyba więcej jak połowa widzianych gołym okiem gwiazd ma arabskie nazwy.
Tylko to było 300, a może 500 lat temu.
Nie obrażam, stwierdzam fakt, że mentalność sporej części jest po prostu plemienna (pierwotna)
  • Odpowiedz
@Python: Iran się zmieni, jak Chamenei umrze. Rowhani jest znacznie bardziej liberalny. Raczej nie wrócą do obyczajowości Iranu z czasów Pahlawiego, ale sądzę, że po śmierci Chameneia obyczajowo mogą stać się taką np. Syrią (oczywiście pre-wojenną).
  • Odpowiedz
@Python: Iran jest jednym z normalniejszych, jeśli nie najbardziej normalnych państw na Bliskim Wschodzie, gdzie panuje islam. Spowodowane jest to między innymi przez to, że to jeden z niewielu państw, gdzie dominuje znacząco jego szyicka odmiana.
  • Odpowiedz
@halfmaniac: No tylko ze to to szyiccy radykalowie... i pozniej mamy takie kwiatki jak
http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/skazani-na-chloste-za-teledysk-pharrella-williamsa,469346.html
Obowiazkowe hijaby (nawet w wiekszosci sunnickich krajow - oprocz Arabii Saud. nie sa obowiazkowe)
Prawny 100% ban na a-----l (podobnie - nawet w wiekszosci sunnickich krajow a-----l jest w jakims stopniu legalnie dostepny)
Itp
Jedynie obywatele są mniej niebezpieczni ;)
  • Odpowiedz
Takie protesty i ogólne zachodnioeuropejskie podejście występuje tylko wśród części wielkomiejskiej klasy średniej. Prawie cała prowincja (czyli większość kraju) to islamistyczny beton.


@wjtk123: To tak jak np. w Maroku, raz jechałem pociągiem z Marakeszu do Kasablanki i w przedziale jechała studentka, bez okrytych włosów, w dżinsach. Jak się zgadaliśmy (dobrze mówiła po angielsku), to stwierdziła, że na prowincji nie mogłaby sobie na to pozwolić. I faktycznie, gdy byłem gdzieś na
  • Odpowiedz