Wpis z mikrobloga

Mała #ciekawostki ze świata. Raczej nie przebije się na główną przez trochę oczywistych uprzedzeń :D Info sprzed paru dni ale ani w naszych media ani na wykopie ani słowa.

https://vid.me/YJiO

W Iranie o rewolucji islamskiej z 1979 roku kobiety są zmuszane przez prawo do zakrywania włosów i częściowo twarzy w przestrzeni publicznej. Coś się w ostatnim czasie przełamało i rozpoczęła się fala protestów ze strony kobiet - niektóre zdecydowały się nawet na ogolenie sobie głów aby móc poruszać się publicznie bez hijabu.

Do protestu w ostatnim czasie dołączyło wielu.... mężczyzn, którzy w ramach własnego protestu chodzą i robią sobie zdjęcia w hijabie.

Piszę to by poruszyć dyskusję. Zwykło się na wykopie te rejony świata spisywać na straty, a ja po tym artykule chciałbym podkreślić negatywny wpływ islamu na prawo krajowe i samego obywatela takiego kraju. Nie jest tu winny ani kolor skóry, ani kultura a właśnie prawo koraniczne z którym nawet miejscowi się chcą zgodzić.

http://www.independent.co.uk/news/people/men-in-iran-are-wearing-hijabs-in-solidarity-with-their-wives-a7160146.html

#iran #ciekawostki #islam #hijab #4konserwy #neuropa #muzulmanie #bliskiwschod
Python - Mała #ciekawostki ze świata. Raczej nie przebije się na główną przez trochę ...

źródło: comment_FPooM9sk61ByIHSPass115Ve1VhSqPBz.jpg

Pobierz
  • 115
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Gwyn66: @JestemPsem: Co jest gorsze - nie móc krytykować władzy, czy nie móc krytykować władzy, religii oraz nie móc się swobodnie poruszać po ulicy bez obecności męża, mieć obowiązek wyznawać wiarę itp.? Myślę że, fakt cenzury politycznej to kropla w morzu w porównaniu z obecną cenzurą - to chciałem podkreślić. Nigdzie nie jest idealnie.
  • Odpowiedz
Polecam przeczytać Szachinszacha Kapuścińskiego zanim się zacznie wykrzykiwać jak to było wspaniale w Iranie 50 lat temu i nagle przyszedł zły islam

  • Odpowiedz
@Python: To, oczywiście, prawda. W Iranie żyją normalni ludzie. Problemem jest system polityczny tego kraju.
Kilka lat temu poznałem młode małżeństwo z Iranu właśnie. Bawiliśmy się na weselu naszego wspólnego znajomego. Ponieważ ślub miał miejsce za naszą wschodnią granicą, to na miejscu spotkaliśmy się już dwa dni wcześniej. Przed ślubem trochę pozwiedzaliśmy razem i oczywiście wieczorami poszliśmy na p--o. Ci ludzie nie robili nam żądnych wykładów na temat picia alkoholu,
  • Odpowiedz
Część Irańczyków jeszcze pamięta normalność. I tęsknią. Zresztą nawet wśród arabów są normalni. Ale sama bym się tam bała chodzić z odsłoniętą głową. Kwestia prawa, pomijając nawet mentalność.
  • Odpowiedz
@Python: @lavinka: Iranki bardzo ładne kobiety, a jeżeli chodzi o rewolucję islamską to polecam film Persepolis(nie chodzi o starożytną stolicę Persji...), film jest oparty na faktach - historia dziewczynki(no i dziewczyny) dorastającej w czasie rewolucji islamskiej. Irańczycy nie są łatwopalnymi "allahuakbarami", j^$#ć zamordystycznych ajatollahów a zaraz po nim szachów. W Iranie zresztą i tak młodzi "prowadzą" się jak chcą, tyle, że nie publicznie, ale domówki to mają podobne
  • Odpowiedz
@JestemPsem: Nie wierzę w rójumysł. Z resztą "demokracja" dziwnie działa. Przykładów daleko nie trzeba szukać. Na PiS głosowało 5 milionów Polaków. W Polsce mamy 38,5 mln ludzi. Łatwo zauważyć, że pozostałe 33,5 mln jest rządzone przez władzę, którą wybrało te 5. I nie to, że czepiam się PiSu, raczej ordynacji. I co myślisz, że w Iranie też ponad połowa narodu chciała rządów radykałów? Myślę że tylko jakaś z'organizowana mniejszość.
  • Odpowiedz
@ZasilaczKomputerowy: Oczywiście, że nikt w Iranie nie wybrał obecnej władzy, bo nagle wszyscy stali się jednogłośni. Chodzi o to, że od XIX w. Iran był państwem postkolonialnym, dojonym przez Imperium Brytyjskie. W pewnym momencie, trafili na wyjątkowego tyrana-idiotę, którego obalili dzięki zwróceniu się w stronę Islamu. Można tu polemizować nad ich wyborem, ale jeśli tylko dzięki temu udało się przeprowadzić rewolucję, to może było warto? W długim terminie, jak widać,
  • Odpowiedz
@wyindywidualizowanyentuzjasta: @Nozyce @straggler

Kiedy Iran był brytyjską kolonia w kraju prowadzono sekularyzację

Sprytne. Powoływanie się na lata 20 (czego wyindywidualizowany nie wspomina), by zasugerować, że kobiety w końcu lat 70 chciały nosić hijab i zachowywać się jak te sprzed lat 20. Czyli: gdyby w latach 50 w Polsce władza nakazała nam nosić krynoliny, to wyindywidualizowany entuzjasta by dowodził, że kobiety czują się zniewolone tym, że krynolin już się
  • Odpowiedz
@straggler: Moja ciotka pracowała w miejscu gdzie za komuny był duży ruch osób spoza granic. Afganistan był przez pewien czas pod wpływem związku radzieckiego (PRZED wojną z nim) i wtedy był pewien ruch w obie strony. Były np. wymiany studenckie z Kabulem. O tym, co ZSRR pobudowało w Afganistanie przed wojną, polecam książkę deputowanej do afgańskiego zgromadzenia ludowego, pochodzącej z rodziny dzierżącej tradycyjnie władzę w Badachszanie, Fawzii Koofi "listy do moich córek". Nie było wielkiego problemu, by tamtych czasach tam wyjechać lub przyjechać. Także więc skąd twoje pytanie "skąd mąż z afganistanu?". Ano stąd co obecnie mąż np. z Francji.

a teraz bajki pociskasz

? Bajką jest zdjęcie protestów z lat 70 przeciw hijabowi w artykule guardiana? Jak na razie nie uzasadniłeś, skąd określenie "bajka".
A co do
empty_silence - @straggler: Moja ciotka pracowała w miejscu gdzie za komuny był duży ...

źródło: comment_A4TFnHWbBeINv0p8b9TMlhuoTTbxULbv.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
Moja ciotka pracowała w miejscu gdzie za komuny był duży ruch osób spoza granic


@empty_silence: Enigmatycznie

Afganistan był przez pewien czas pod wpływem związku radzieckiego (PRZED wojną z nim)

Wiem, zbudowali wtedy m.in. słynny tunel, w którym potem spłonęli radzieccy żołnierze, najtragiczniejszy dzień
  • Odpowiedz