Wpis z mikrobloga

Podziwiajcie Mircy prawdziwego potwora baterii :)

Chłodzona CIECZĄ (na zdjęciu właśnie robię testy szczelności), prototypowa bateria do jednego z bolidów na wyścigi 'Formula 'E'.

W bolidzie umieszczone są dwie, co daje 2x800V*1000A = 1.6 MW mocy w impulsie do 20s, czyli do 2145 koni mechanicznych. Waga baterii : 2x216kg, waga bolidu razem z kierowcą około 1400kg.

Średnie obciążenie na jakie zaprojektowaliśmy system to 200kW (bez chłodzenia), skalowane testy (1 moduł) pokazały, że na chłodno nawet 1200A pociągnie.

Ogniwa A123 20Ah 210s2p

Znów w robocie #wieczornazmiana :/

Jak by kto pytał, to Polacy oczywiście na zmywakach w #uk siedzą ;)

#inzynieria #elektryka #elektronika #samochody #automotive #chwalesie #emigracja
Wujek_Fester - Podziwiajcie Mircy prawdziwego potwora baterii :)

Chłodzona CIECZĄ ...

źródło: comment_82nhRAwW7Ucp7Jwvs1jp5PEjxO2hQ33y.jpg

Pobierz
  • 50
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@mykeil: Połączone są 210s2p, jeden pomiar prądu dla całej baterii, pomiar napięcia dla każdej pary ogniw (2p). Jako, że były zbudowane trzy identyczne według jednego projektu, nie widzę różnicy poza semantyczną :P

Bezpieczeństwo to system, który odłącza obciążenie, jeżeli a)napięcie jakiegokolwiek ogniwa spadnie poniżej 2V dłużej niż na 1 sekundę b) jakakolwiek z temperatur przekroczy 95 stopni Celsjusza c)jakikolwiek współpracujący moduł (pomiar napięcia, prądu czy też transmiter CAN etc. przestanie
  • Odpowiedz
@Wujek_Fester: fajny projekt! jakieś crash testy będą robione z bateriami? ile taki pitstop może trwać? tu znalazłem jakiś filmik na yt, ale chyba za długi ten pitstop, bo jeśli co kilka okrążeń są wymieniane baterie, to chłopaki powinni się bardziej starać :)
  • Odpowiedz
@soma115: Klient płaci za wyścigówkę. To trochę inny biznes niż auta komercyjne, bardziej pole testowe dla różnych rozwiązań.

@seledynowakalarepa: Nie w automotive ;) Poza tym to Simulink/Matlab/Labview/ARM....dużo tego, zależy czego chce klient. Moja działka teraz to koordynacja tego bałaganu, stęskniłem się za klikaniem w LV :(:(:(
  • Odpowiedz