Wpis z mikrobloga

#bartosiak #geopolityka #polityka #polska #rosja #usa

Przeczytałem wczoraj wywiad z stary Geogiem Friedmanem
http://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/460968,george-friedman-o-polityce-rosji-przyszlosci-polski-i-jej-roli-w-europie.html

Nasunęły mi się ciekawe wnioski. Tak jak mówi Bartosiak elity USA wierzą że Rosja się zapadnie w niedalekiej przyszłości. Friedman twierdzi, że potrzeba do tego niskich cen ropy i wciągnięcie Rosji w wyścig zbrojeń który dobije ich ekonomicznie. Wydaje mi się, że właśnie po to wywołano wojnę na Ukrainie. By krwią Ukraińskiego narodu być może skazanego nawet na porażkę pociągnąć Rosję w dół. Po to właśnie ma być obecność NATO w Polsce by zmusić Rosję do wyścigu zbrojeń. Nie do wojny jak to #!$%@?ą mędrki pokroju Jabłonowskiego czy Braun. Nie zdziwiłbym się jakby podobnych działań było więcej. A może odgrzanie wojny z Gruzją albo Czeczenią? A gdy Rosja się zapadnie to można by jej zaproponować śmieszne warunki do współpracy przeciwko Chinom.

A teraz najważniejsze bo zawsze gdy ludzi skonfrontuje się z tym, że dla USA jesteśmy tylko interesem to obsrani pytają no to z kim innym? No bo przecież skoro USA to nie są przyjaciele to może ktoś inny nas polubi. Trzeba myśleć czy to jest dla nas dobre, jak możemy to dla siebie wykorzystać i czy mamy korzystniejsze opcje? Ludzie obudzeni dalej śnią sny o przyjaźniach i brzydzą się interesem. To trochę wina mentalności Polaków którzy myślą, że jak ktoś coś zyskuje na współpracy z nami to my tracimy. Myślę, że powinniśmy pójść delikatnie w tę grę Hamerykanów. A gdy Rosja się zapadnie poszerzyć naszą strefę wspływów opartą o szlak wodny E-40 i zrobić nową Unię Hadziacką. I robić handel od morza do morza.
  • 11
@rudy2007: Ale USA mogło uruchomić Majdan. Polecam posłuchac Vincenta Severskiego, były funcjonariusz polskiego wywiadu. Kiedyś stwierdził, że to co dzieje się na Ukrainie mieści się w scenariuszach które polski wywiad ma opracowane. Skro Polacy wiedzieli, że możliwy jest taki rozwój wypadków to i Amerykanie musieli wiedzieć.
Wydaje mi się, że właśnie po to wywołano wojnę na Ukrainie. By krwią Ukraińskiego narodu być może skazanego nawet na porażkę pociągnąć Rosję w dół. Po to właśnie ma być obecność NATO w Polsce by zmusić Rosję do wyścigu zbrojeń.


@Szymon90: W Donbasie walczą Rosjanie i Ukraińcy nieuznający nowej władzy, a uzbrajani zakupami broni rosyjskiej. Prawdziwy wyścig zbrojeń odbywa się w Arktyce (surowce), kosmosie (własny system GPS oraz satelity), czy w
@Szymon90: PRzecież jest dokładnie odwrotnie niżtwierdzi Friedman. Usa potrzebująRosji przeciwko Chinom. Rosja chce partnerstwa a USa proponują tylko podległość taką jaką mają inne państwa a mozę nawet i mniej ze względu na brak zaufania. Wątpie by USA dążyły do rozbijania Rosji
@Szymon90: Odniosłeś bardzo trafne wrażenie, tak się sprawy mają że akurat światowe mocarstwo chce osłabić naszych największych wrogów, nigdy wcześniej taki uśmiech opatrzności nam się nie przytrafił, być może nigdy później się nie przytrafi. Friedman w swojej książce wydanej chyba ponad rok temu, opisał plan na przyszłość Polski z perspektywy Waszyngtonu, status lokalnego mocarstwa po który będziemy mogli sięgnąć i sami go wywalczyć, albo odwrócić się od US i wtedy walczyć
Polecam posłuchac Vincenta Severskiego, były funcjonariusz polskiego wywiadu. Kiedyś stwierdził, że to co dzieje się na Ukrainie mieści się w scenariuszach które polski wywiad ma opracowane.


@Szymon90: LINK
Friedman w swojej książce wydanej chyba ponad rok temu, opisał plan na przyszłość Polski z perspektywy Waszyngtonu, status lokalnego mocarstwa po który będziemy mogli sięgnąć i sami go wywalczyć, albo odwrócić się od US i wtedy walczyć o przetrwanie.


@sureshot: I powinniśmy mieć świadomość, jaka jest stawka i co naprawdę powiedział do nas Obama. Nie mamy.