Wpis z mikrobloga

Jestem świeżo po lekturze powieści Czarnyszewicza, Nadberezyńcy. Każdemu, kto lubi tematykę kresową gorąco polecam. Ale chciałam się podzielić perełką, którą znalazłam w tym tekście. Jest to perełka spod tagu: #wolnosc #konserwatyzm #gospodarka Warto jeszcze zwrócić uwagę, że książka była wydana w 1944 i pewne idee dopiero się kształtowały i zdobywały popularność.

... jedzenie ze wspólnego żłobu tej samej potrawy, mieszkanie w jednakim budynku, może zadowolić wołu, ale człowieka nigdy. Człowiek, z małymi wyjątkami, lubi pracować samodzielnie, lubi urządzać swe pomieszczenie jak najwygodniej i podług własnego gustu, chce być właścicielem warsztatu i swej pracy. Posiadanie tych praw zagrzewa go do intensywniejszej pracy, stawia do wyścigu i udoskonala. Życie człowieka jest tylko wyścigiem: siły, zdolności i rozumu. W wyścigu, w wolności czynu leży urok istnienia ludzkiego; w nich - może szukać i - znaleźć szczęście. Rząd dbający o dobro swych obywateli, o rozwój państwa, nie tylko nie powinien hamować wyścigu, ale zagrzewać doń.

#kresy #ksiazki #wolnoscgospodarcza