Wpis z mikrobloga

@Karmazynowicz: Od kiedy PL uznaje dwa obywatelstwa?

http://forumprawne.org/prawo-administracyjne/29683-podwojne-obywatelstwo.html

Obywatelstwo innego kraju możesz posiadać, ale tak długo jak masz Polskie, musisz go "używać" w kontaktach z polskimi władzami / urzędami, jesteś traktowany jak obywatel polski i nie możesz aktywnie powołać się na swoje drugie obywatelstwo. Tzn. możesz, ale urzędnik może to zwyczajnie mieć w czterech literach - takie "drugie" obywatelstwo nie ma mocy w Polsce :-)

A takich obywatelstw możesz mieć ile
@delbana: Jakoś tak z ciekawości pytam, może kiedyś ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Regis86: Ale jeśli załóżmy mieszkam w UK, zdobywam obywatelstwo, przeprowadzam się gdzieś indziej i chcę kolejne, to nie będę mógł używać mojego polskiego obywatelstwa w Polsce ?
@Karmazynowicz: Nie rozumiem jak Twoje pytanie ma się do tego co napisałem? Zasadniczo, to napisałeś coś zupełnie odwrotnego niż to, co ja.

Krótko: tak długo, jak masz obywatelstwo PL, tak długo dla polskich urzędów i instytucji jesteś WYŁĄCZNIE obywatelem polskim. Twoje inne papierki nic ich nie interesują, tak jakby ich nie było.
@Karmazynowicz nie ma jakichś obostrzeń w ilości.

Generalnie z obywatelstwem jest tak: niektóre kraje z urzędu wygaszą twoje obywatelstwo jeżeli przyjmiesz nowe. Polska nie jest takim krajem więc spoko, możesz przyjąć choćby 10 obcych paszportów a twoje polskie obywatelstwo będzie twoje, chyba że się go zrzekniesz.

W drugą stronę jest tez tak że niektóre kraje (jak np. Holandia) wymagaja żebyś się zrzekł starego obywatelstwa zanim dostaniesz obywatelstwo tego kraju. UK nie jest
@delbana

zamierzasz mieszkac po co najmniej 5 lat w roznych krajach

to w sumie nie trudne w krajach anglosaskich - np. w Kanadzie możesz dostać paszport po tych 5 latach a potem wyjechać do USA (Kanadyjczykom trochę łatwiej), 6-8 lat później masz kolejny paszport. A jak tułaczka za oceanem się znudzi i zechcesz wrócić do Europy np. do takiego UK to możesz złapać jeszcze czwarty paszport, a wszystko trwa szybciej niż wychowanie
@sakfa jest małe ale. USA nie akceptuje podwójnego obywatelstwa
Tudzież po cholere jechać do Kanady skoro można na legalu pracować w Europie? Takie paszporty jak Irlandii czy uk są tak samo super jak nie lepiej.
@delbana Akceptują, w każdym razie nie wymagają pozbycia się starego obywatelstwa przed naturalizacją. Ale tak samo jak Polska nie uznają drugiego obywatelstwa i wymagają posiadania przy sobie US paszportu żeby wyjechać i wjechać do kraju.