Wpis z mikrobloga

Mirki, idę sobie na studia na informatykę. Odwieczne pytanie - UWr, czy PWr? Celem jest ogarnięcie programowania, mogą być też sieci (nie jestem do końca zdecydowany). Wiadomo, PWr ma lepsze opinie ze względu na to, że jest uczelnią techniczną, ale na UWr podobno wygląda to lepiej pod kątem praktycznej części informatyki niż na WIZ. Interesuje mnie przede wszystkim jakość kształcenia. Dodam, że do UWr zachęca mnie brak fizyki
#studia #pwr #uwr #informatyka #programowanie
  • 64
  • Odpowiedz
@Gage: Ty się fizyką nie przejmuj, nawet na WPPT jest jej prawie wcale, na innych wydziałach pewnie też. Matmy za to nie unikniesz, a łatwa nie jest. Za to prowadzący są niesamowici (mówię o WPPT), takich ludzi jak J.C., M.M., czy M.G. jak nie poznasz to dużo stracisz i najgorsze, że nawet nie będziesz o tym wiedział. @-PPP- zapewne pozna po inicjałach o kim mówię i potwierdzi, takich prowadzących na bank
  • Odpowiedz
@-PPP- zapewne pozna po inicjałach o kim mówię i potwierdzi, takich prowadzących na bank na innych wydziałach nie ma.


@Porana123: Dokładnie tak, potwierdzam xD bez tych ludzi nasz wydział po prostu nie byłby taki sam, to są takie niezbędne ogniwa xD a cała reszta to według mnie w 90% są świetni ludzie, osobiście przez całe swoje studia jedynymi prowadzącymi na których się #!$%@?łem byli ci z instytutu fizyki, ludzie z naszego
  • Odpowiedz
@Porana123: @-PPP-: Dzięki za pomoc :) Nie musi być lekko, byleby było znośnie i zostało trochę czasu wolnego po nauce. Skoro tak polecacie mi WPPT - złożę tam papiery. Być może do zobaczenia na wydziale za 3 miesiące.
  • Odpowiedz
@Gage jeżeli nie chcesz analizy i fizyki to może prywatną wybierz wtedy Masz dużo czasu na samodoskonalenie a prowadzący z uwr i pwr
  • Odpowiedz
@Gage: idź na uwr. Żadne studia nie przygotują cię dobrze do pracy, a wręcz zaszkodzą, ale na uwr będziesz miał okazję poznać programowanie funkcyjne i logiczne (haskell, ocaml, prolog)i będziesz zmuszony poudowadniać trochę algorytmów, może nawet jakieś poukładać. To + na początek praca w małej firemce, gdzie się znajdą otwarci, doświadczeni programiści i po roku pracy będą z ciebie ludzie.
  • Odpowiedz
@Gage: Idź gdziekolwiek gdzie dadzą Ci papier. Studia to strata czasu i nikt nie patrzy gdzie studiowałeś, czy studiowałeś dziennie/zaocznie, tylko czy nabyłeś niezbędne umiejętności.
Mało tego, mogę Ci powiedzieć, że nawet papier w wielu przypadkach nie jest potrzebny (niektóre firmy wymagają bo w przetargach są wymogi, że np. osoby zajmujące się projektem będą inż./mgr , zwykle jest poprostu wyższe wykształcenie).
Wiedzy ze studiów i tak praktycznie nigdzie nie wykorzystasz (
  • Odpowiedz
@Gage: Też jestem po WPPT i z perspektywy czasu mogę śmiało polecić WPPT ;). Moim zdaniem idealne wyważenie między UWr z masą algorytmiki (moim zdaniem aż za dużo teoretyzowania, ale kto co lubi) i zorientowanym na inżynierię oprogramowania WIZem na PWr (to też moim zdaniem nie jest takie super, bo studia informatyczne nie są od uczenia klepania formularzy i UMLa).

Nie słuchaj tych głupot, że na informatyce ppt jest więcej matmy
  • Odpowiedz
@MegaZU0: Na prywatną mnie nie stać, a chcę pracować w zawodzie. Na samym techniku informatyku i przy obecnej wiedzy może być trochę ciężko
@sasik520: A UWr załatwia jakieś ciekawe staże/praktyki? Jak u nich wygląda ten program?
@eovenn: Algorytmika i logika to moje najsłabsze strony. Tzn. nie żebym był jakimś idiotą, ale jak mierzę się z poważniejszym problemem programistycznym to te dwa aspekty ewidentnie u mnie kuleją. Myślę, że łatwiej
  • Odpowiedz
@Gage: we wrocławiu jest tyle pracy w IT, że to pytanie brzmi aż śmiesznie ;) Pracodawcy robią co mogą, żeby wyłapać studentów do siebie.

Co do tych opinii (pytanie skierowane oryginalnie do @Bixkog): to nie sa przeciwstawne opinie, obie sa prawdziwe. Więcej jest teorii, przedmioty są niemal w pełni wybieralne. Tzn. są w pełni, ale jak nie wybierzesz obowiązków, to nie zdasz semestru ( ͡º ͜ʖ͡º
  • Odpowiedz
@sasik520: A mógłbyś mi napisać, na czym polega to teoretyczne przygotowanie? Jakie są założenia kształcenia pod tym kątem na UWr?
  • Odpowiedz
@Gage: przedmioty obowiązkowe to głównie matma:
- logika - straszne zło i odsiewacz na pierwszym semestrze, ale to jeden z dwóch (obok humanistycznej "Sztuki negocjacji" ;)) najbardziej wartościowych przedmiotów na studiach, zmienia życie w znacznym stopniu,
- analiza matematyczna, algebra, analiza numeryczna, matematyka dyskretna, rachunek prawdopodobieństwa i statystyka - to jest czyste liczenie i, przede wszystkim, dowody. Tylko na numerkach jest pracownia z zastosowaniem tych wzorków w prawdzwym programie. Dowody to
  • Odpowiedz
@sasik520: A myślałem, że logika jest w tym wszystkim najprostsza. Mylące nazwy. Takie to trudne, czy ludziom po prostu nie chce się przykładać?
Te wszystkie umiejętności wyglądają na przydatne. No, może z wyjątkiem kilku matematyk.
Dzięki za pomoc. Prawdopodobnie złożę i na PWr i na UWr i zobaczymy, co dalej. A nuż mnie przyjmą tylko w jedno miejsce i wszystko rozwiąże się samo
  • Odpowiedz
@Gage: logika jest najtrudniejsza, bo jest na pierwszym semestrze. Ja np. ledwo zdałem, ale już na trzecim i dalszym semestrze zdałbym na luzie (może nie na 5, ale nie spinałbym się o zdanie).

Generalnie jeśli chcesz być wartościowym pracownikiem, to i tak musisz klepać sam, bez względu na studia. I własne fajne projekty dadzą i więcej satysfakcji, i więcej plusów w cv (co pozwoli np. negocjować wyższe stawki na start). Pamiętaj,
  • Odpowiedz
@Malakian: Mógłbym poznać trochę bardziej dogłębnie różne dziedziny informatyki, niż w technikum. Na razie poszedłem w stronę programowania, ale już kiedyś umiałem trochę into bazy danych. Chętnie dowiedziałbym się czegoś o sieciach. Natomiast to wszystko pobocznie, póki co stawiam właśnie na programowanie i najprawdopodobniej chciałbym, żeby to było tematem przewodnim studiów, razem z bazami danych (bo to się przecież uzupełnia). Na studiach chciałbym załapać się do dobrej pracy, jako stażysta, bez
  • Odpowiedz
@Gage: Ok, to może zacznę od samej uczelni.
Te wszystkie historie o których zdazyło ci sie słyszeć jakie #!$%@?ą prowadzący na uczelniach - na UWr tego nie spotkasz - na PWr owszem. 2 wspóllokatorów chodzi na PWr i często zdarza mi sie słyszeć o takich szopkach - a pan to nie pisze piórem, -2 pkt. O, a pan nie ma odpowiedniego stroju - prosze opuscic sale itd. Na UWr jest tak
M.....n - @Gage: Ok, to może zacznę od samej uczelni.
Te wszystkie historie o któryc...

źródło: comment_YlKKc2MbtJ9QSDqpxib9A9v8eyaQwt5S.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Malakian: Projekty takie wykonujesz w ramach zajęć/pracowni? I jak jest z przygotowaniem do nich? Większość zagadnień, dzięki którym będziesz w stanie coś takiego napisać musisz ogarnąć samemu, czy raczej wykłady + ćwiczenia?
  • Odpowiedz