Wpis z mikrobloga

Milton Friedman wyróżnił 4 sposoby wydawania pieniędzy:

* Własne pieniądze, na własne potrzeby – np. obiad w restauracji. Szczególną uwagę przewiązujemy do tego, aby smacznie zjeść, ale nie wydać nadmiernie dużo pieniędzy.

* Własne pieniądze, na cudze potrzeby – np. kupno prezentu dla przyjaciela. Staramy aby zakupiona przez nas rzeczy była maksymalnie tania – kwestia jakości schodzi na drugi plan. Nie przywiązuje człowiek tak dużej uwagi do prezentów, niż do rzeczy które kupuje dla siebie.

* Cudze pieniądze, na własne potrzeby – np. obiad płacony z firmowej karty kredytowej. Priorytetem w wyborze dania jest jego smak, bądź prestiż. W ogóle nie zastanawiamy się nad jego ceną – im drożej, tym lepiej. Jesteśmy bardzo dokładni, aby dostać to, czego oczekujemy.

* Cudze pieniądze, na cudze potrzeby – np. nauczyciel w państwowej szkole, lekarz zlecający drogie badania, urzędnik decydujący o wybudowaniu nowej drogi.

Czwarty sposób wydawania pieniędzy jest najgorszy. Koszty utrzymania szpitali, szkół, uniwersytetów, urzędów są wysokie, a jakość niska – bo osoba nimi zarządzająca wydaje cudze pieniądze, na cudze potrzeby. Zarządca nie przykłada wielkiej uwagi to tego, aby stosunek ceny do jakości był optymalny. Bo przecież urzędnik nie buduje drogi za własne pieniądze, a nauczyciel nie wydaje własnych pieniędzy na dzieci, które uczy.

Oni wydają pieniądze podatników. W ten sposób uciekają one z systemu.

#polityka #4konserwy #neuropa #wolnosc #liberalizm #gospodarka #pieniadze #socjalizm
  • 4
@alpag: To samo można powiedzieć o każdej większej firmie a nie tylko o administracji. Zresztą ten punkt jest dosyć mocno nafaszerowany ideologią, Chile stosując się do wszystkich jego zaleceń z pełną prywatyzacją po 30 latach nie osiągnęła standardów życia Polski co potwierdzają dane OECD i ONZ.
@alpag: Z punktu czwartego wynika jasno, że firmy prywatne były, są i będą nieefektywne, ponieważ pracownicy zarządzają nie swoim kapitałem na rzecz właściciela, stąd oczywistym wnioskiem z niego płynącym jest konieczność likwidacji kapitalizmu oraz własności prywatnej. Ustanowienie komunizmu jako środka zaradczego wobec niegospodarności i marnotrawienia zasobów materialnych oraz ludzkich jest koniecznością.
@alpag: Chwilowa korekta, która jest działaniem doraźnym, a która to nie wprowadza istotnych zmian struktury i właściwości kapitalizmu oraz jego pochodnych jest bezsensownym traceniem czasu, którego ludzkość nie ma w ilościach nieograniczonych, stąd postulat komunizmu dalej jest w mocy. Jak widać gołym okiem, najlepszymi krytykami kapitalizmu, co jest poniekąd kontrintuicyjne, są jego apologeci.