Wpis z mikrobloga

Wiecie co jest trudne?

Zacząć.

A jeszcze trudniejsze?

Robić to co zaczęliśmy.

Ile razy już sobie wmawiałeś: "Od jutra". Albo oszukiwałeś siebie, że się do tego nie nadajesz?
Albo poddawałeś się zanim jeszcze zacząłeś? Bo prawda jest taka, że na pewne rzeczy jednak trzeba trochę poczekać.

I można zazdrościć sukcesu Gonciarza, ale on zna tą zasadę bardzo dobrze. Nawet jego filmik trafił ostatnio na główną.

http://www.wykop.pl/link/3207915/krok-pierwszy/

A wiecie czemu on zna tą zasadę? Bo już to robił wystarczająco długo. Dobra wiadomość jest taka, że jak rozwiniecie jedną umiejętność na pewnym poziomie (jakieś 2000-4000 godzin), to nauczyć się nowej rzeczy będzie wam łatwiej. Znacie sposób nauki. Wiecie jak się uczyć. I wiecie, że porażka to element życia codziennego.

Jest coś takiego jak Efekt kuli śnieżnej. I to jest bardzo fajny efekt. Zaczynacie od niczego. Rozwijacie się. Aż dochodzicie do momentu, w którym jesteście tak rozpędzeni, że sukces zaczyna gonić sukces.

Czasem trzeba jednak poczekać. Rok, dwa, pięć lat. Czasem nawet 7.

Ale taki dzień nadejdzie, jeżeli się nie poddacie.

Każdy zaczynał od modelowania kubków, pisania Hello World i pętelek, albo nie mógł złapać akordu F-Dur. Ale po pewnym czasie takie rzeczy są dla was proste, więc stawiacie sobie nowe wyzwania.

Ale jak tylko zaczniecie odnosić pierwsze większe sukcesy, to już wiecie, że jesteście w stanie Flow.

A Flow jest jak uzależnienie ;)

Bo w stanie Flow jesteś w stanie coś robić przez 12 godzin z przerwą na obiad i prysznic.

Ale powinieneś sobie odpowiedzieć na jedno zajebiście ważne pytanie. Co chcesz robić?

I potem zacząć to robić.

#motywacja #naukaprogramowania #wygryw #przegryw
  • 13
@Rezix: Nie miałem tego na myśli, ale też może posłużyć jako przykład. Pewne osoby osiągną szybciej doskonałość w jakiejś dziedzinie wkładając w to mniej pracy - nie wiem jak na ciebie, ale na mnie działa to demotywująco.
@Rezix: zgadzam sie
zaczynalem bieganie od 2 km po plaskim a pozniej umieralem ze zmeczenia
pozniej wpadla 5, 10, 20, marathon
pozniej ultra
a to wszystko mimo wielu kontuzji (niestety @Twojbratmirko ma troche racji, ja mam np stopy nie do biegania I powoduja u mnie kontuzje)
ale jak sie czegos chce mocno to jest duza szansa na to by to osiagnac mimo niesprzyjajacych okolicznosci
@Rezix: A co do filmu, to kawał motywującego materiału. Można obejrzeć, zmotywować się na 5 minut, a potem ta "rozpędzona kula śniegu" uderza w mur, zwany prozą życia. Sukces dobrze wygląda na 5-minutowych filmach, bo pokazuje skrajne etapy danej osoby, ale brak jest tam każdej minuty, sekundy, którą ktoś poświęcił, żeby to osiągnąć.
@Rezix: Podobają mi się Twoje teksty, faktycznie motywują. Zakładam, że masz sporą wiedzę, więc mam pytanie. Lubie sobie pisać w technologi C# .Net. Mam jednak problem, że często nie wiem czy moje rozwiązanie jest optymalne - przechowywać obraz w bazie czy nie, używać do czegoś javascriptu by odciążało server czy jedak bezpieczniej po stronie servera, przy nauce skupić się na C#, .Net, html, css, javascript czy bazach danych. W tym co