Wpis z mikrobloga

#allegro #gwarancja #prawo #januszeprawa
witam mireczków a przedewszystkich tych studiujących prawo!
Mam taką zagwozdkę.
Kupiłem 1rok 10m temu pewne urządzenie i odmówiło ono posłuszeństwa. Jest na gwarancji a nie mogę odnaleźć dowodu zakupu. Kupowałem to na allegro i mam potwierdzenie z systemu, że przedmiot został zakupiony.
Kontaktowałem się z serwisem i oni twierdzą, że faktura lub paragon jest dla nich wiążąca.
Ktoś coś poradzi?
  • 11
  • Odpowiedz
@piastun W dokumencie gwarancyjnym wszystko jest opisane. Dowodem zakupu może być wyciąg z konta Allegro, ale jeśli gwarancja nakazuje przedstawienie faktury/paragonu, to musisz go mieć.
  • Odpowiedz
Rozróżnić trzeba 2 rzeczy:
- oddanie na gwarancje do samego producenta (wtedy mogą mieć swój własny, wymyślony regulamin i nie ma tutaj klauzul zakazanych)
- oddanie do sprzedającego aby on dostarczył na gwarancję do producenta (wtedy sprzedawca nie może odmówić z powodu braku faktury/paragonu, wystarczy że wyślesz im np. potwierdzenie zapłaty z banku i potwierdzenie zakupu na allegro). Ostatnio UOKiK się wypowiedział w podobnej sprawie Auchan gdzie wymagali paragonu:
https://uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=11630

Najgorszy scenariusz
  • Odpowiedz
aktury/paragonu, wystarczy że wyślesz im np. potwierdzenie zapłaty z ban


@gchmurka: no właśnie zaczynam się obawiać, że ten koleś już zakończył zabawę z handlem.
Czyli co najlepiej do niego odsyłać sprzęt?
Co jak nie będzie chciał tego przyjąc ?
  • Odpowiedz
@piastun: Jak zakończył (zwinął firmę) to komu chcesz wysyłać? Podmiot odpowiedzialny nie istnieje, a to że właściciel nieistniejącej już firmy jeszcze żyje wcale nie obliguje go do czegokolwiek.
Przejrzyj gwarancję producenta, może daje dwa lata (ma prawo dać ile zechce).
  • Odpowiedz
e daje


@viruszg: producent daje gwarancję 24mieszki.
"Dzień dobry,
zgodnie z warunkami gwarancji podstawą do złożenia reklamacji jest przedstawienie dowodu zakupu (paragon lub faktura vat).
W związku z powyższym proponuję by wystąpić do sprzedającego o duplikat dowodu zakupu (nie powinno być problemu skoro data zakupu jest znana).
Po przedstawieniu tegoż dokumentu, zakładając że zakup został dokonany w formie konsumenckiej (gwarancja 24 miesiące), nie będzie przeszkód by rozpatrzyć Pańską reklamację. "
to
  • Odpowiedz
@piastun: W regulaminie gwarancji co masz napisane? Jeśli nie ma nic o "paragon lub faktura vat" a tylko wspomniano o dowodzie zakupu, to możesz z wyciągiem z banku i mailem z allegro oczekiwać rozpatrzenia reklamacji na podstawie gwarancji producenta. Jeżeli producent w regulaminie gwarancji jasno napisał że wymaga paragonu/faktury (niezależnie od tego co teraz pisze), to musisz mieć paragon, fakturę.
Z drugiej strony, sprzedawca ma i tak obowiązek przechowywania dokumentacji dotyczącej
  • Odpowiedz
  • 0
@taktoto: Dla niego jest, rękojmię stosuje się do towarów zakupionych po 24.12.2014, Mirek kupił rok i 10 msc temu więc przed tą datą.
  • Odpowiedz