Wpis z mikrobloga

https://pl.wikipedia.org/wiki/Leszek_Balcerowicz#Lata_1989.E2.80.931991

„Plan Balcerowicza”, stanowiący przede wszystkim narzędzie antyinflacyjne, utożsamiany bywał z całością transformacji gospodarczej w Polsce. Krytycznie te reformy i ich przeprowadzenie oceniali m.in. późniejszy minister finansów Grzegorz Kołodko[17] oraz Karol Modzelewski[18]. Na tle niechęci do Leszka Balcerowicza powstał slogan „Balcerowicz musi odejść”.

Jego działalność jako ministra finansów dwukrotnie była przedmiotem sejmowego postępowania w sprawie odpowiedzialności konstytucyjnej. W obu przypadkach Sejm umorzył postępowanie: w 1993[19] i 1994[20].


@fortheworld: naprawdę? ;(

dzięki
@fortheword: dziękuję za twoją głęboką analizę, ale mam ścianę tekstu z kilku źródeł, które przeczą tej teorii i niestety wyglądają bardziej wiarygodnie. Dlatego chciałbym cię prosić o poparcie swoich tez jakimś rzeczowym artykułem. Pragnę mieć pełen obraz sytuacji.

Na gazeta.pl też nic nie mogę znaleźć :/
@Malesh: Co przedstawia to zestawienie? Bo chyba nie wzrost PKB? Ale cokolwiek by to nie było, mimo wszystko nie wydaje ci się, że Polska miała większe możliwości i potencjał rozwoju niż Słowenia, czy Mongolia? Zarzuty w przytoczonych artykułach są poważne i chciałbym poznać rzeczowe kontrargumenty zwolenników polityki Balcerowicza.

To zestawienie nie napawa dumą, te państwa to raczej nie Japonia, czy Irlandia.
@Amarantus_Ekspandowany: 100% to punkt wyjściowy, czyli PKB w 1989 roku. Nie chodzi o możliwości rozwoju, tylko o to jak kraje poradziły sobie ze zmianą ustroju. Nie masz co porównywać krajów zachodnich czy Japonii do Polski po transformacji bo te kraje nie musiały stawić czoła hiperinflacji i innym problemom ekonomicznym. Tutaj (ang.) masz wiarygodną pracę, która akurat rozprawia, jak przeprowadzać transformacje (dodane są jeszcze przykłady z dalekiego wschodu) i opisuje jak to
@Malesh: Nie mogę ściągnąć tego pliku, czy aż tak trudno jest podać artykuł broniący rzeczowo politykę Balcerowicza? :(

Za równie niedorzeczne, co porównanie do Japonii, uważam porównywanie do innych krajów demoludu, które z zapaści wychodziły tą samą drogą. Równie dobrze mogę zrobić zestawienie z krajami azjatyckimi i na tej podstawie będę mógł budować teorię wprost przeciwną.

Szukam czegoś konkretnego i treściwego, nie rozumiem, dlaczego zwolennikom Balcerowicza tak trudno przychodzi go bronić.
@Amarantus_Ekspandowany: Uwolnienie NBP i wprowadzenie treściwej i przejrzystej polityki pieniężnej, co pokazało światu, że polska sytuacja ekonomiczna ulegnie zdecydowanej poprawie (co się stało). Tu masz artykul o zwalczaniu inflacji.

Przeciwnicy Balcerowicza zawsze przytaczają błędy w jego polityce, a jego zwolennicy przytaczają dane popierające tezę, że Polska dobrze przeprowadziła transformację. Dyskusje w dwóch zupełnie innych dziedzinach, nigdy nie prowadzące do porozumienia. Nie natknąłem się jeszcze na wiarygodne zestawienie, że polityka Balcerowicza pogorszyła
@Malesh: Szkoda, myślałem że uda mi się dla równowagi znaleźć symetryczną treść z kontrargumentami. Byłbym gotów zaakceptować nawet mniej rzetelne źródło. Mimo wszystko chciałbym wyjść trochę poza ogólniki.

Swoją drogą, jestem ciekaw, czy w tamtych czasach była rozważana inna opcja/droga? Jest plan jakiegoś Iksińskiego, którego koncepcja przegrała z planem Balcerowiczem? Czy w ogóle w tamtych czasach odbywała się na ten temat jakaś debata? Czy plan zakładał obalenie komuny, a potem niech