Wpis z mikrobloga

Próbuję ogarnąć podstawy księgowości (tak dla siebie) i nie mogę zrozumieć co to tak naprawdę jest kapitał własny. Mam wzór:

Aktywa - Zobowiązania = Kapitał własny + (Dochody - Wydatki)
który po przekształceniu daje:

Kapitał własny = Aktywa - Zobowiązania - Dochody + Wydatki
Czyli tak, zaczynając od dwóch pierwszych czynników: mój kapitał to moje aktywa - zobowiązania, wszystko się zgadza, ale MINUS dochody i PLUS wydatki? To znaczy, że wzrost dochodów obniża mi kapitał własny? A wzrost wydatków chociażby na wódę, dziwki i koks mi go podwyższa? Wytłumaczy mi ktoś o co chodzi?

#ksiegowosc #ekonomia
  • 11
@CamelCase: @wytrzzeszcz: Zaznajomiłbyś się z definicją zamiast przekształcać wzory. Choćby z wiki na początek. To nie jest nauka matematyczna, a raczej językowa - chodzi o prezentację różnych spraw.

Dochody/wydatki -> szukaj gdzie idzie wynik z RZiS

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kapita%C5%82_w%C5%82asny

powinieneś zebrać #!$%@? za nieumiejętność korzystania z google


@skejna: Z wykształcenia i z zawodu jestem inżynierem, myślę za pomocą wzorów i liczb. ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Co do
@CamelCase: Zysk/strata stanowi/pomniejsza kapitał własny. Ten wzór jest mylący i chyba ma uwzględniać nie rozliczony na kontach wynik finansowy. Obliczenie kapitału własnego na podstawie sald kont, gdzie konto "kapitał własny" uwzględnia jedynie stan z początku roku (plus bezpośrednie zmiany), a reszta tego kapitału siedzi jeszcze na kontach wynikowych.
@CamelCase: Generalnie twój problem jest taki że skupiasz się na wzorze. Stąd nie rozumiesz skąd się toto wzieło.
Byłoby Ci znacznie łatwiej gdybyś zaczął od składników kapitału własnego :

kapitał podstawowy,
kapitał zapasowy,
kapitał rezerwowy,
kapitał z aktualizacji wyceny,
niepodzielony zysk lub niepokrytą stratę z roku obrotowego i lat ubiegłych,
zysk (strata) netto za bieżący rok obrotowy.

I tam definicja po definicji masz opisane co i jak jest tam prezentowane. To
@CamelCase : ogarnij to bardziej rozumowo:

Aktywa:
Masz firmę, która ma majątek trwały i obrotowy, np. maszyny oraz produkty gotowe = 200

Pasywa:
Firma ma też zobowiązania wobec dostawców = 150
wyliczamy więc Kapitał własny = 200-150 = 50 (żeby aktywa równały się się z pasywami)

Te 50 to jakby nadwyżka wynikająca z tego, że firma istnieje - mocno teoretycznie, gdybyś wszystko sprzedał, dostałby 50 jednostek "wartości dodanej" (raczej teoretycznie, niż praktycznie).