Wpis z mikrobloga

Ze względu na golden week, wiadomości też są opóźnione za co z góry przepraszam.

1. Golden week już za nami. Są to święta państwowe zaczynające się pod koniec kwietnia.
Mamy 29 kwietnia Showa Day (dawniej urodziny cesarza),
3 maja Constitution Memorial Day ( japońska konstytucja została ogłoszona 3 maja 1947 roku),
4 maja Greenery Day, który był wcześniej obchodzony 29 kwietnia, ale zmieniono na 4 maja aby podkreślić przywiązanie cesarza do natury oraz
5 maja Dzień Dziecka a tak naprawdę to dzień chłopca Tango no Sekku. Dziewczynki mają swoje Hinamatsuri 3 marca.

Golden week jest najdłuższym okresem, kiedy firmy dają dni wolne lub pracownicy biorą urlop. W tym roku 2 dni urlopu dawało ponad tydzień wolnego. Przeważnie wszyscy gdzieś wyjeżdżają, przez co są 30-50 kilometrowe korki na autostradach, hotele przepełnione a bilety na samoloty wykupione o wiele wcześniej. Dodatkowo ceny związane z turystyką szaleją. Przewiduje się, że około 650 tys. Japończyków wyjedzie na zagraniczne wycieczki

2. W mieście Shinagawa, tuż obok Tokio dwie trzynastolatki popełniły wspólnie samobójstwo skacząc z peronu wprost pod przejeżdżający pospieszny pociąg. Do zdarzenia doszło o 19:20, obie zostały niezwłocznie przewiezione do szpitala gdzie niestety zmarły. Świadkowie zeznali, że skoczyły trzymając się za ręce.
W znalezionym na torach plecaku znajdował się list, w którym dziewczyny twierdziły, że chcą umrzeć ze względu na jakieś cierpienia związane z osobistymi relacjami. Nie podały czy chodziło o jakieś miłosne odrzucenie czy może były ofiarami mobbingu w szkole.
Stacja została zamknięta a cała linia zatrzymana, przez co około 16 tys. pasażerów było opóźnionych. Nie wiadomo w jakiej kwocie zostaną obciążeni rodzice za problemy związane z opóźnieniem pociągów.

3. 27 maja prezydent USA Barack Obama odwiedzi Hiroshimę. Będzie to pierwsza wizyta urzędującego prezydenta USA, do tej pory Hiroshima była odwiedzana tylko przez byłych prezydentów. Biały Dom zapowiedział, że prezydent nie będzie przepraszał za zrzucenie bomby, premier Abe potwierdził, że oczywiście będzie towarzyszył w czasie uroczystości i także nie spodziewa się przeprosin i nie są one wymagane.
Jedna z nielicznie jeszcze żyjących osób, która przetrwała wybuch bomby atomowej powiedziała, że nie czeka na przeprosiny a chciała zobaczyć, jak prezydent USA składa kwiaty przy memoriale i w chwili ciszy oddaje się zadumie. Wizyta ma przyczynić się do zlikwidowania arsenału atomowego na świecie.

4. W Yokohamie został aresztowany anestezjolog za próbę importowania zakazanego napoju „Rush” z Wielkiej Brytanii. Urząd celny w Kawasaki wykrył, że w paczce w które było 10 buteleczek znajdował się zakazany w Japonii azotyn izopropylowy, tzw. „popper”.
Policja dokonała przeszukania mieszkania lekarza, ale nic więcej nie znalazła. Lekarzowi poza zwolnieniem z pracy grozi kilkanaście lat więzienia.

5. Pogoda dopisała podczas wcześniej wspomnianego Golden Week i jak podaje Straż Pożarna (gdyż ona jest odpowiedzialna w większości za karetki pogotowia) od 25 kwietnia do 1 maja 181 osób trafiło do szpitala a jedna zmarła z powodu udaru słonecznego czy przegrzania. Ponad połowa chorych miała ponad 65 lat.
W zeszłym roku między majem a wrześniem ponad 50 tys. osób trafiło do szpitala z tego samego powodu.
*dodam od siebie, że wiele osób ciągle nosi zimowe ubrania, bo w telewizji nie powiedzieli by tego nie robić a okres coolbiz zaczyna się w czerwcu. Poza tym zgodnie z tradycją najszybciej od 1 maja można nosić luźniejsze ubrania. W letnie miesiące w biurze jest walka bo kobietom jest zimno, więc przykrywają się firmowymi kocami, bo klimatyzacja ustawiona jest na 24-25*C ale często zmieniana na 28*C .

6. Liczba narodzin dzieci z roku na rok jest niższa. Ta tendencja trwa od 35 lat. Rząd podał statystyki. Liczba dzieci w wieku 14 lat i mniej wynosi 16.05 miliona i jest to najniższa liczba w historii (8.22 miliona chłopców i 7.82 miliona dziewczynek).
Wśród 31 krajów z populacją większą niż 40 milionów Japonia jest na ostatnim miejscu za Niemcami. Co ciekawe tylko w Tokio odnotowano wzrost urodzeń, w prefekturach Fukuoka oraz Okinawa liczba pozostała bez zmian a w pozostałych prefekturach uległa zmniejszeniu.

7. W rejonie Kumamoto, dotkniętym tragedią trzęsienia ziemi zostanie przeprowadzona rządowa ankieta mająca na celu sprawdzenie zdrowia psychicznego 60 tys. dzieci. Wielu rodziców nie wie jak pomóc dzieciom w obniżeniu stresu i szuka pomocy w różnych ośrodkach. Jedno z centrów pomocy dzieciom podało, że codziennie otrzymuje ponad 40 telefonów z prośbą o poradę od zaniepokojonych rodziców. Wielu nauczycieli także informuje, że duża liczba dzieci niespodziewanie zaczyna płakać, ciężko się im skupić czy odmawiają rozmowy.
Rząd ma nadzieję, że dzięki ankiecie odkryje jak wielki jest to problem i postara się przeznaczyć odpowiednie środki by zapobiec pogorszeniu się sytuacji psychicznej dzieci.

8. W prefekturze Toyama, Yoshiro Totake, 90 letni mężczyzna doprowadził do czołowego zderzenia na autostradzie jadąc pod prąd. Zginął on na miejscu a drugi poszkodowany kierowca przebywa w szpitalu ze złamanym przedramieniem.
Do wypadku doszło o 16:55 w zeszły czwartek wewnątrz 1610 metrowego tunelu. Inni kierowcy starali się ostrzec jadącego pod prąd pana Totake, niestety bezskutecznie. Policja bada przyczyny wypadku oraz w jaki sposób udało się mu wjechać do tunelu pod prąd.

9. Japońska agencja kosmiczna JAXA podała, że porzuca projekt satelity Hitomi. Satelita, która miała obserwować promieniowanie rentgenowskie z czarnych dziur warta 273 miliony dolarów została wystrzelona 17 lutego. Było to wspólny projekt JAXA, NASA i innych grup. Niestety z nieznanych względów Hitomi po osiągnięciu orbity dostała rotacji i stracono z nią kontakt. Najprawdopodobniej podczas rozstawiania panelów słonecznych satelita zaczęła się obracać i obecnie znajduje się w stanie, w którym nie przewiduje się aby mogła ponownie normalnie funkcjonować.

#japonia #ciekawostki #wiadomoscizjaponii #amajapan
  • 27
@ama-japan:
Naprawdę Japończycy świętują ogłoszenie konstytucji narzuconej im siłą z zewnątrz? :o
Przecież od lat premierzy Japonii próbują odejść od restrukcyjnych zapisów w konstytucji dotyczących obronności kraju
@ama-japan: ad.5.
Moglbym prosic o cos wiecej w temacie? Jak wygladaja srednie temp w Japonii (tak wiem ze szerokosc geograficzna luzna) i skad wziela sie ta tradycja na zimow do 1 maja?
Jak rozumiem to narod ktoremu wiecznie zimno? Czy ma to jakies inne podstawy?
@PurpleHaze: mniej więcej tak to wygląda.
https://weather-and-climate.com/uploads/average-temperature-japan-tokyo.png

Temperatura sama w sobie nie jest problemem, to wilgotność robi straszną różnicę.
Co do tradycji to związane jest z obchodami świąt zgodnie z cyklami księżycowymi. Gdzieś się tak zakorzeniło w głowach i już. Wiele osób ubiera się pod kalendarz niż pod termometr.
Tak, przeważnie w biurze kobietom zawsze zimno i siedzą w kocach, kapciach a niektóre mają podgrzewane podnóżki.
@ama-japan: co do tych klimatyzacji to to jest problem nie tylko w Japonii. To trochę bardziej skomplikowane, kobiety zakładają spódnice i koszuli na ramiączka, a faceci siedzą w garniturach. Podobno kobiety wolą wyższe temperatury niż faceci, właśnie te 2 stopnie, jak się siedzi za biurkiem cały dzień, robi różnicę
@ama-japan:

4. W Yokohamie został aresztowany anestezjolog za próbę importowania zakazanego napoju „Rush” z Wielkiej Brytanii. Urząd celny w Kawasaki wykrył, że w paczce w które było 10 buteleczek znajdował się zakazany w Japonii azotyn izopropylowy, tzw. „popper”.

Policja dokonała przeszukania mieszkania lekarza, ale nic więcej nie znalazła. Lekarzowi poza zwolnieniem z pracy grozi kilkanaście lat więzienia.

to mnie chyba najbardziej zdziwiło D: