Wpis z mikrobloga

Z racji choróbska które postanowiło mi umilić długi majowy łikend oraz kończących się środków na #digitalocean , postanowiłem spróbować zaprzyjaźnić się z #linux. Dodatkowo po pokoju walał się stary, nieco wysłużony laptop - więc nic nie stało na przeszkodzie żeby postawić własny serwerek.

No to siup - instalkę ubuntu 14.04 w wersji desktop miałem już gotową na pendrive. Po zainstalowaniu systemu - pierwsze kroki były nieco nieudolne, ale sam system interfejs i podstawowe funkcje idzie poznać w godzinkę. Co mnie zaskoczyło to to, że laptop który na #windows 7 chodził raczej przeciętnie - na #ubuntu chodzi bez zająknięcia. Wiadomo że każdy świeżo postawiony system będzie chodził miło, ale mimo to różnica jest zauważalna.

Przyszła pora na zapytanie się wujka google - CO DALEJ? Efektem różnych zapytań w stylu "how to make old laptop a webserver", dotarłem do kilku artykułów, tutorali w stylu KROK-PO-KROKU a nawet video-tutoriali na YT. Źródeł wiedzy jest od groma i ciut ciut - wystarczy wdrożyć się wstępnie w nomelnklaturę linuxową i co chwila pytać google w razie potrzeby.
Same pojęcia często dobrze tłumaczy WIkipedia, ale co ciekawe trafiłem kilku bardzo udanych Youtuberów którzy bardzo akuratnie tłumaczyli zagadnienia budowania własnego serwera na bazie różnych dystrybucji Linuxa.

Po spędzonych ~10h dość luźnego poznawania świata linuxa - mogę powiedzieć śmiało, że gdyby nie pewne standardy pracy oraz rynek rozrywki - które to dyskredytują biednego pingwina, zostawiłbym produkty microsoft wpi#$%^&* ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Efektem moich prac jest:
- webserver LAMP - chrzanić beznadziejne hostingi ( ͡° ͜ʖ ͡°)
jeszcze bez dostępu FTP(WIP), dodatkowo planuję zaisntalować webmina.
- usługa Owncloud, czyli prywatny dropbox. Posiada aplikacje klienckie na android, ios i klasyczne desktopy
- serwer Teamspeak3
- dostęp przez http://www.noip.com/ - choć niestety do serwera TS3 nie daje rady podpiąć
- na starym "laptopie-serwerze" nadal zawsze mogę obejrzeć film, a nawet korzystając z usługi lokalnego streamowania #steam - pograć w gry z mojego stacjonarnego #pcmasterrace ( ͡° ͜ʖ ͡°)

No i generalnie #czujedobrzeczlowiek, bo antybiotyk chyba w końcu zaczął działać, a ja się nauczyłem kilku nowych rzeczy.

Pozdrawiam mircy i mirabelki - udanej majówki!
  • 1
@withoutSmallGarden: Gratulejszyn. Chociaż Ubuntu jest dość ciężki, jak będziesz szedł mocno w deweloperkę i walniesz konsolowego Debiana i go skonfigurujesz, to już bardzo dobrze :P

LAMP moim zdaniem to pewnego rodzaju zbędna rzecz. XAMPP na Windowsie się stawia, by nie stawiać po kolei Apache2, konfiguracji, MySQL itd. W Linuksie w zasadzie po instalacji jest już wszystko gotowe do działania, nie trzeba nic konfigurować.