Wpis z mikrobloga

Uwaga na kleszcze w Parkach, na skwerach, a także ogródkach przydomowych, czy tarasach na których rosną tuje.
Żyjące w Polsce kleszcze przenoszą kleszczowe zapalenie mózgu, boreliozę, anaplazmozę, babeszjozę, riketsjozę.
Usuwanie:
1. Za pomocą pęsety (najlepiej zakrzywionej) uchwyć kleszcza za główkę jak najbliżej skóry. Usuń kleszcza poprzez pociąganie go jednostajnym ruchem pionowo do góry.
2. Przemyj ranę środkiem odkażającym i pokryj małym opatrunkiem.
3. Pozostanie fragmentów główki lub odnóży w skórze nie jest groźne, powoduje co najwyżej miejscowy stan zapalny (nie zwiększa ryzyka zakażeń przenoszonych przez kleszcze) ale niezwłocznie należy udać się do lekarza.
4. Obserwuj miejsca po usunięciu kleszcza. Jeśli pojawi się rumień należy udać się do lekarza.
Najczęstsze błędy:
a) chwycenie kleszcza za odwłok – powoduje to oderwanie tylko tej części i pozostawienie fragmentu kleszcza w skórze
b) wyciskanie kleszcza ze skóry
c) „duszenie” kleszcza (odcięcie go od dostępu tlenu) przez szczelne pokrycie warstwą maści, kremu lub zalanie (np. spirytusem szczelnie wypełniającym nakrętkę butelki)
d) stymulacja kleszcza do „wyjścia” przez uciskanie skóry wokół niego kolistymi ruchami lub przypalanie
#medycyna #kleszcze #ciekawostki
Pobierz
źródło: comment_nbLBfYINFc6TpBGqWXVZhmshqggFOJ9i.jpg
  • 21
@Nicy: No trochę nie bardzo, jako ratownik na obozach wyciągnąłem niezliczoną ilość kleszczy dzieciakom, prawidłowy schemat to:
1. Dezynfekcja Octaniseptem miejsca i kleszcza;
2. Wyciągnięcie kleszcze pęsętą a najlepiej lasso jak wyżej (miejsce złapania jak najbliżej skóry) obkręcając go w LEWĄ stronę;
3. Przemycie miejsca octaniseptem jeszcze raz;

Ani razu główka mi nie została w ciele. Nie wolno smarować, wyciskać itp. itd. Ale należy go wykręcić.
@Agemaker: Może wyciągałeś setki razy, ale nie wolno smarować kleszcza!. Kto Ci tak powiedział? I kto Ci powiedział że nalezy wykręcać? Od lat specjaliści mówą, że nie wykręcamy i nie smarujemy. Jak robiłeś źle to nie przekazuj tego dalejm tylko zmień praktykę.
@alta27: Bzdury
@emcter: pewnie według niektórych wykopków pan doktor też się nie zna i chciał Ci zaszkodzić ( ͡° ͜ʖ ͡°) czasem warto zaopatrzyć się w wiedzę niekoniecznie pochodzącą z Internetu żeby oszczędzić sobie nerwów i wiedzieć jak pomóc w razie czego, a wykopki? Swój świat, swoje kredki i Biblia wiedzy w postaci Internetu... ( ͡ ͜ʖ ͡)
@Nicy: Wreszcie jakieś informacje zgodne z najnowszymi wytycznymi. Mam do Ciebie pytanie. W co NAJLEPIEJ się zaopatrzyć na wypadek konieczności wyciągania kleszcza? Mam te zielone szczypce, ale one wymagają wykręcania kleszcza, a tego przecież nie wolno robić. Niektórzy polecają ssawkę, ale nie mam przekonania o jej skuteczności - a co z owłosioną skórą? Inni polecają to lasso. Jeszcze inni - po prosty pęsetę. Co będzie najlepsze i da najmniejsze ryzyko zostawienia
Pobierz
źródło: comment_bY1Sbi7awAEx6d1aJ2m4fJXp5qzKNhlv.jpg