Wpis z mikrobloga

Mirki,
ostatnio znajomemu podczas badań wyszedł bardzo duży niedobór witaminy D (nie, nie siedzi w piwnicy xD) i generalnie trochę spanikował - ja w sumie tez. Nigdy nie braliśmy pod uwagę tego jaki mamy poziom tych witamin w organizmie itp. (odżywiamy się raczej zdrowo). Zastanawiamy się nad zakupem witamin, z tego co widzę takim "kompleksowym" produktem są witmainy od firmy Olimp - czy ktos z Was z nich korzystal? Szczerze mowiac przerazaja mnie troche dawki tych witamin - mam na mysli przekroczone dzienne zalecane spozycie. Przykladowo witamina D - 200%.

#pytanie #zdrowie #medycyna #silownia
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@mozz: biorę D-Vitum forte raz dziennie, 2000IU (1000% zapotrzebowania). Tak też jest zalecane w niedoborach w naszej strefie klimatycznej. Więc te 200% to z palcem w nosie możesz.
  • Odpowiedz
ganizmie itp. (odżywiamy się raczej zdrowo). Zastanawiamy się nad zakupem witamin, z tego co widzę takim "kompleksowym" produktem są witmainy od firmy Olimp - czy ktos z Was z nich korzystal? Szczerze mowiac przerazaja mnie troche dawki tych witamin - mam na mysli przekroczone dzienne zalecane spozycie. Przykladowo witamina D - 200%.


@mozz: Na luzaku możesz ładować po 5000 j. dziennie. Nic się nie stanie, jeżeli jesteś zdrowy. Witamina jest
  • Odpowiedz
@mozz: "W szerokości geograficznej, w której leży Polska, kąt padania promieni słonecznych w miesiącach jesienno-zimowych jest zbyt mały, nie umożliwia produkcji cholekalcyferolu w skórze. Ilość „zmagazynowanej” witaminy D3 w tkankach zazwyczaj jest niewystarczająca. Badania epidemiologiczne wykazują, że stężenie witaminy D3 lub jej metabolitów u większości dorosłych nie osiąga pożądanego poziomu."

Wielu lekarzy zaleca przez to branie wit. D od jesieni do wiosny, a niektórzy nawet cały rok. Taki pech geograficzny.
  • Odpowiedz
@mozz: Jeśli na niedobór witaminy D to lekarz powinien mu wypisać witaminę D w kroplach (lek na receptę, nie suplement diety).

Naturalną opcją jest tran, AFAIR dziesięć łyżeczek tranu z dorsza dziennie pokrywa całe zapotrzebowanie.
  • Odpowiedz
@mozz: Biorę Dekristol 20 000j. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Też miałam ogromny niedobór. Na początku przez tydzień codziennie, później jedną na dwa tygodnie. Co go skłoniło do badania? Jakaś choroba? Dziwne objawy?
  • Odpowiedz
Tak jak @alamein pisała w Polsze nie da się mieć wit. D na odpowiednim poziomie bez kombinowania. Ja 2-3 miesiące temu zacząłem brać w tabsach 10000 IU dziennie i niedawno sobie zbadałem poziom. Wyszło 62.80 ng/ml - czyli poziom cud miód, z tego co mi wiadomo. Do tego K2, żeby nie mieć problemów z odkładaniem się wapnia tam gdzie nie potrzeba. W kompleksowe witaminy nie bardzo wierzę. Te dwie to jedyne,
  • Odpowiedz
w Polsze nie da się mieć wit. D na odpowiednim poziomie bez kombinowania.


@zergu: ale "Polsza" jest geograficznie (i astrogeograficznie) mniej więcej w tym samym miejscu od tysięcy lat. Cud że rozwinęło się tu życie ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@berti: Życie to się chyba w Afryce rozwinęło, a tutaj przypełzło. A od zaniżonego poziomu wit. D się jeszcze nie umiera. Zresztą nigdy wcześniej się tak bardzo przed słońcem nie osłanialiśmy (praca w biurze, stacjonarny tryb życia, filtry itp).
  • Odpowiedz