Wpis z mikrobloga

Rosjanie będą robić wysokobudżetowe filmy o polskich bohaterach u boku Armii Czerwonej aby wpływać na interpretację historii w Polsce?

Michaił Miagkow, szef rosyjskiego instytutu wojenno historycznego w kilku rosyjskich programach ubolewał, że zanikła pamięć o Polakach walczących u boku Armii Czerwonej przeciwko ZSRR. To ułatwia znoszenie pomników w Polsce. Proponuje aby przywracać pamięc poprzez tworzenie w Rosji dobrych filmów poświęconych polskim bohaterom u boku Armii Czerwonej.
Uważa, że to byłaby rosyjska odpowiedź na akty wandalizmu wobec pomników.

Twierdzi też , że wiekszość Polaków pozytywnie odnosi się do okresu gdy Polska i ZSRR były razem, ale też do czasów komunistycznej Polski. Powołuje sie na jakiś niedawny sondaż w którym 80% Polaków uznało, że żyło im sie lepiej w czasach Gierka niż obecnie. Szukałem takich sondaży nie znalazłem po polsku, a Rosjanie czesto takie dane podają jako rzekomy dowód na upadek Polski po odejściu od socjalizmu i współpracy z Rosjanami.

O propozycjach filmowych o tym mowa w relacji tv Rosija24. Watek od 3:00.

https://www.youtube.com/watch?v=QV9dt06vI_Y&list=PLAtPgTXtptfwu9lW0t2xHjY6epgzybsz_&index=114

M.Miagkow to ten sam człowiek , który w jednym z programów jakie streszczałem, nerwowo zaprzeczał, gdy jakiś Ukrainiec powiedział ZSRR i III Rzesza były sojusznikami w 1939.
Zapewne za tym pomysłem z filmami stoi nadzieja, że podłechtałyby one ego części Polaków i poprawiły postrzeganie Rosji.
Nie jest to pozbawione logiki. Trolle na onecie zaczęłyby pisac "patrzcie, na Zachodzie nie robią filmów o bohaterstwie Polaków a Rosjanie zrobili".
Rosjanie w zeszłym roku wypuścili przecież film, w którym czerwonoarmisci i Ak-owcy walcza do ostatniego naboju przeciwko Niemcom w jednym okopie. Scena gdy polski i rosyjski dowódcy giną padajac na siebie wyglada jak z propagandówki sprzed 50 lat.
Z dyskusji w polskiej sieci ( jednak niektórzy film obejrzeli) wnosze, że na wielu takie tanie zagrywki podziałały tak jak chcieli Rosjanie.
A i tak o tym filmie mało kto w Polsce wie. Ale to film niewysokobudżetowy. Jakby coś zrobił N.Michałkow to pewnie doszłoby to i do nas.

-----------------------------

Postanowiłem utworzyć tag #rosyjskiemediaopolsce . W nim na mirko ukazywałyby się co ciekawsze streszczenia wiadomości z tv, radia i dużych portali rosyjskich na temat Polski. Wieksza część z tego co wrzucam do mediów głównego nurtu się nie przebija, więc jak kogoś interesują różne ekskluzywne smaczki to zapraszam.

#rosja #media #4konserwy #neuropa #film
Pobierz szurszur - Rosjanie będą robić wysokobudżetowe filmy o polskich bohaterach u boku Arm...
źródło: comment_uBoqDSmYfNOFJqvnQSdI4rHOFuTqXC0Q.jpg
  • 4