Wpis z mikrobloga

#prawo #dobrazmiana #bekazpisu #polityka
widzieliście mirki nowelizacje kpk a szczególnie
art. 250 § 2b. Jeżeli zachodzi uzasadniona obawa niebezpieczeństwa dla życia, zdrowia albo wolności świadka lub osoby dla niego najbliższej, prokurator dołącza do wniosku, o którym mowa w § 2a, w wyodrębnionym zbiorze dokumentów, dowody z zeznań świadka, których nie udostępnia się oskarżonemu i jego obrońcy."
Art. 249a. § 1. Podstawę orzeczenia o zastosowaniu lub przedłużeniu tymczasowego aresztowania mogą stanowić ustalenia poczynione na podstawie:
1) dowodów jawnych dla oskarżonego i jego obrońcy,
2) dowodów z zeznań świadków, o których mowa w art. 250 § 2b.
Inny art. § 5a. W razie złożenia w toku postępowania przygotowawczego wniosku o zastosowanie albo przedłużenie tymczasowego aresztowania podejrzanemu i jego obrońcy udostępnia się niezwłocznie akta sprawy w części zawierającej treść dowodów dołączonych do wniosku z wyłączeniem dowodów z zeznań świadków, o których mowa w art. 250 § 2b.";****

Tymczasowy areszt? Na jakiej podstawie? Nie powiemy panu i co nam pan zrobi xD
  • 52
  • Odpowiedz
@Wykoppeel1230: Zawsze jak widzę takie wpisy i informacje staram się wyszukać jakieś błędy w rozumowaniu, czy dać kontrargument w dyskusji. Tutaj się nie da. To zarówno ogranicza możliwości obrony jak i sprawia, że można kogoś przetrzymywać w areszcie dowolnie długo, bez szans na ustosunkowanie się obronie do dowodów winy, bo ich #!$%@? jego mać - nie pozna. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że będzie to zapis martwy i niewykorzystywany i zapewne
  • Odpowiedz
@norbw74: To nie śmieszne. Planuje wyjazd w czerwcu bo nie mogę wcześniej. Muszę coś wymyślić bo podpadłem paru policjantom i mogą mnie #!$%@?ć, sąd odwiesi poprzedni wyrok i idę siedzieć...
  • Odpowiedz
Pozostaje tylko mieć nadzieję, że będzie to zapis martwy i niewykorzystywany i zapewne w 99% tak będzie.


@vvivo: Zależy czy dana sprawa trafi do prokuratura służbisty, czy do prokuratura człowieka
  • Odpowiedz
Jeszcze co do tymczasowego aresztowania, jak było:

§ 3. Tymczasowe aresztowanie nie może być stosowane, jeżeli przestępstwo jest zagrożone karą pozbawienia wolności nieprzekraczającą 2 lat.


jak będzie od piątku:

„§ 3. Tymczasowe aresztowanie nie może być stosowane, jeżeli przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności nieprzekraczającą roku.
  • Odpowiedz
@Wykoppeel1230: Tak to właśnie wygląda. Gdyby utajnione były tylko dane świadka, to byłoby powiedzmy może w niektórych sytuacjach zrozumiałe. Ale że do treści zeznań nie ma mieć oskarżony i obrona żadnego dostępu?! Jakiś pan X zezna, że widział mnie w danym dniu jak przegryzam gardło sąsiadowi. Ale ja nie mam dostępu do treści tych zeznań, więc nie mogę się bronić wykazując, że w tym dniu leżałam na OIOMie w śpiączce
  • Odpowiedz
Lewacy oczywiście się burzą, ale nie wiem po co. Świadek zeznaje pod przysięgą, więc to oczywiste, że mówi prawdę. A prawdę oskarżony powinien znać, skoro popełnił przestępstwo.
  • Odpowiedz
@Wykoppeel1230: kolejny bubel, przy którym ręce opadają. Podejrzewam, że sądy nie będą dawać aresztu jeśli jedynym dowodem będą utajnione zeznania, bo nie dało by się nawet postanowienia napisać. Bardziej niebezpiecznie wygląda areszt za przestępstwa zagrożone karą powyżej 1 roku, to policja i prokuratura wykorzysta na całego do wymuszenia wyjaśnień. Średniowiecze.
  • Odpowiedz