Wpis z mikrobloga

Czołem mircy. Jest ambitny plan. Ostatnio bardzo mi wchodzą Imperialne IPY i postanowiłem coś zmontować z tego co mam. Wiem, że jest pełen przepis od Cz. Dziełaka ale patrząc na chmielenie to nie stać mnie na takie cudo (odpowiadam zawczasu urodziny różowego paska i ojca wyczerpały budżet). Ze słodów mam jeszcze kilka kilo pilzneńskiego i pale ale, monacha typ2 1kg, i pszenicy 1kg. Chmieli trochu mniej bo 100g citry, 100g mosaic, 100g rakau, 100g cascade i chyba 100g iungi. Gęstwa będzie z US-05 pierwsze pokolenie. Jakieś pomysły? Nie robiłem nigdy mocnego piwa dlatego liczę na rady od mirków.


#piwowarstwo
  • 17
@makapakaninja:
edit:
ipa ma być wytrawna
Płątki owsiane nadają piwu bardziej fakturę niż smak, poprawiają pianę itp.
Dziełak w swojej recepturze na grand czempiona pomija jakiekolwiek płatki

400g płatków jęczmiennych i owsianych. Chodzi mi o to, czy nie będzie zbyt "wytrawnie"

własnie surowce niesodowane wpływają na odczucie wytrawności, możesz wrzucić 400 gram ale efekt będzie odwrotny od zamierzonego
@makapakaninja: przyznam się, że jeszcze nie mam śrutownika, choć z tego co liczyłem to już by mi się z grubym okładem zwrócił, muszę w końcu nabyć, nie wiem na co czekam. Niemniej jak nie planujesz jednej warki rocznie to głosuję za 'warto', jak jednak się rozmyślisz to chętnie ja skorzystam z deala :D

@Nebayh: słyszałem, że wiertarki bywają niebezpieczne w śrutowaniu bo mają za dużo obrotów i że lepiej używać
@PIWOWARSTWO: zależy czy wiertarka ma miękki start, wtedy prędkość regulujesz odpowiednio dociskając lub zwalniając przycisk. Istotne jest natomiast jaka moc wiertarki. Obecnie śrutuję udarową (bez udaru ( ͡° ͜ʖ ͡°)) która ma 900W. Śrutowałem 600 watową ale spaliła się przy 3 kilogramie.
@makapakaninja: pieniądze się zawsze znajdą, kuchnia kiedyś zwolni, a kobieta...

@makapakaninja: ja mam Brewferma i jest spoko. Nie wiem co oferuje @browin posiadanie własnego jest o tyle fajne że możesz sobie bardziej zmielić żeby uzyskać większą wydajność, sklepy grubiej śrutują żeby ludziom nie stawała filtracja. Nie zapomnij o Lubelskim na lekki cytrus! Tylko nie przesadź, 15g powinno starczyć! xD Powodzenia! Warz gar!