Wpis z mikrobloga

Hipoteza: katolicy są pozbawieni wartości etycznych.
Argument za poparciem hipotezy: Biblia nigdy nie odwołuje się do istnienia uniwersalnych zasad etycznych, ale zawsze jest powiedziane "zostało wam powiedziane: nie zabijaj".
Eksperyment myślowy: katolikom objawia się ich bóstwo i mówi, że od dzisiaj mają zabijać rudych. Dobrzy katolicy to robią.
Jak łatwo zauważyć, moralność katolików to moralność etapu - dzisiaj ich bóstwo każe im nie kraść, nie zabijać, nie cudzołożyć, ale gdyby chciało, może to zmienić jutro.
Albo powiedzieć, że zakazuje jedzenia nożem i widelcem.
#bekazkatoli #religia #neuropa

  • 42
@Ginden: Panie kolego, "dobrzy katolicy" jesli by mieli napisane zeby zabijać pewnie by to robili. Panie kolego "dobrzy muzułmanie" jesli mieliby napisane by zabijac w imie wiary pewnie by zabijali.


Kazda religia w której by kazali zabijac to wierni by zabijali. Pamiętajmy ze pismo święte jest stworzone przez ludzką rękę.
@Ginden:

Biblia nigdy nie odwołuje się do istnienia uniwersalnych zasad etycznych, ale zawsze jest powiedziane "zostało wam powiedziane: nie zabijaj".

Bzdura... Paweł pisał tak:

_1 Przeto nie możesz wymówić się od winy, człowiecze, kimkolwiek jesteś, gdy zabierasz się do sądzenia. W jakiej bowiem sprawie sądzisz drugiego, [w tej] sam na siebie wydajesz wyrok, bo ty czynisz to samo, co osądzasz*. 2 Wiemy zaś, że sąd Boży według prawdy dosięga tych, którzy
@Ginden: Niech mi Pan kolega powie jeszcze tak juz odbiegajac od tematu. Rozumiem ze wychodzi Pan kolega z zalozenia że religia jest trochę dla ciemnogrodu i otumania ludzi z czym i ja bym sie zgodził. Uwazam sie za osobę wierzącą lecz niekoniecznie w jezusa chrystusa czy obojetnie jakiego boga nazwanego przez człowieka.

Do czego ma prowadzic ten eksperyment myślowy Panie kolego? Wywolanie typowego bólu dupy i moze tam jakas atencja czy
@verso: jaki jest sens wierzyć w dzisiejszych czasach, w wymyslonego przez siebie Boga? Jaka ma to pełnić funkcję w życiu człowieka, bo absolutnie tego nie rozumiem? Już mniej pogardzam agrsywnymi ateistami niż takimi osobami, które mają za mało samozaparcia i dyscypliny żeby kultywowac, i trwać w wierze, ktora ma setki lat tradycji, i jest jednym z filarów jego cywilizacji.
@Ginden: Zgodnie z teologią Bóg ma wolną wolę i może uczynić wszystko. Postępuje jednak z własną naturą i istotą. Można by to nazwać charakterem/ zespołem cech. Zatem jego słowa i czyny nie są sprzeczne a uzupełniają się. Jeśli według tej nauki człowiek pochodzi od Boga to przejmuje on zestaw tychże uniwersalnych zasad etycznych, które w Nowym Testamencie stawia się za wyznacznik wybrania przez Boga ludzi którzy nigdy o Jezusie nie słyszeli,
@Ginden:Moi mirkowie xD > Dziesięć przykazań, będąc wyrazem podstawowych powinności człowieka względem Boga i względem bliźniego, objawia w swojej istotnej treści poważne zobowiązania.Chodzi o to że człowiek morze ale nie musi przestrzegać tych zasad.Jeden ziomek morze tego nie przestrzegać a drugi przestrzega tylko połowę a trzeci wszystko np.Jesteście na pielbrzymce i koleś(nienormalny,)każe wam np.zabić.To wy możecie go posłuchać albo nic z tym nie robić.
@KurtGodel: Panie kolego, nie w boga. Bardziej nazwalbym to siłą wyższą. Kultywowanie tradycji? Hmm.. Co jesli uwazam ze jest to pic na wode i przez te 2016 lat wszystko co nazwales tradycją bylo zmieniane. Po co wierzyć w cokolwiek? Zeby nie stracić zdrowego rozsądku chociażby. Troche do dziwne przynajmniej dla mnie. Cała ludzkość ewoluowała i nie wierzylaby w nic? Swiat bez religi i wierzeń? Tak troche pusto sie w głowie robi
@OstrzeKtoreZabijaLewakow: A wiesz o tym, że Jezus dokładnie o tym mówił ? Nie o chodzeniu do kościółka, dawaniu na tacę czy przyjmowaniu sakramentów ? Nie o dekalogu i o prawie danym Izraelitom, nie o starym przymierzu tylko o nowym ?

10 Jeśli będziecie zachowywać moje przykazania, będziecie trwać w miłości mojej, tak jak Ja zachowałem przykazania Ojca mego i trwam w Jego miłości. 11 To wam powiedziałem, aby radość moja w
@verso: piszesz, że wierzysz w siłę wyższą - ja się pytam po co? Żeby lepiej spać? Tworzenie takiego niesprecyzowanego bytu, czy siły wyższej to chyba najobrzydliwszy okaz egoizmu jaki jestem sobie w stanie wyobrazić. Swoich wątpliwości nie będziesz mógł z nikim dzielić, ich ujściem będzie jeszcze większa pustka niż ta, którą miały wypełnić. Weź chłopie się nawróć i załóż rodzinę w duchu chrześcijańskim, albo jak chcesz być towarzyską atrakcją to przekonwertuj
@verso: z egoizmu da się wyleczyć, a w dalszej perspektywie, przy odpowiednich wzorcach, można na jego miejscu wyhodować prawdziwie kolektywistyczną i egalitarystyczną tożsamość
kolekrywistyczną


@KurtGodel: to już było. Poza tym cywilizowane państwo laickie zawiera w sobie założenie wolności wyznania. Ateiści mają prawo do krytyki religii i wierzeń a wierzący do wyznawania swoich religii. Jak na razie przynajmniej na wykopie częsciej dostrzegam efekty napięcia u ateistów którzy od czasu do czasu realizują potrzebę ( w dośc prymitywny sposób wpisami z wiedzą teologiczną na poziomie przeciętnego polskiego wierzącego czyli dość nikłą) utwierdzenia się w przekonaniu o
@Ginden: niezły pseudo naukowy bełkot. Jeżeli jest powiedziane: nie zabijaj to jest to właśnie odwołanie do wartości etycznych, które to wartości zostały zawarte w Bibli nie na potrzeby obecnych katolików, a na potrzeby ciemnego ludu który istniał w momencie tworzenia Bibli ( ͡º ͜ʖ͡º)
@Ginden: Jestem cały w szoku, że komuś chce się myśleć a takie tematy. Jestem praktycznie pewien, że nawet ksiądz nie znalazłby ochoty ani siły na myślenie nad takimi pierdołami. Masz zdecydowanie zbyt dużo wolnego czasu.
@Ginden: Słabiutkie. Nauczanie Kościoła katolickiego mówi, że Pismo Święte > objawiania itd. Więc kto by się nie objawił, to jesli będzie nawolywal do rzeczy niezgodnych z Biblią, to KK oleje to ciepłym eklezjalnym moczem.
@Ginden:

If the only thing keeping a person decent is the expectation of divine reward, then that person is a piece of shit;


tak czy srak - mistrzowski bait( ͡º ͜ʖ͡º)
Nie. Bóg wielokrotnie kazał zabijać niewinnych, łącznie z eksterminacją całych narodów wraz z kobietami i dziećmi. I było to dobre,


@Ginden: przy czym dotyczyło to ówczesnej pedagogiki wobec ludzi; ludów które składały własne dzieci paląc je żywcem w ogniu ku czci bóstw kaananejskich. Te miasta mogły się poddać, nie uczyniły tego, wcześniej nawiedzały je plagi, które miały ich zmusić do ucieczki, wiedziały o spektakularnych sukcesach Izraelczyków; co więcej Bóg miał powiedzieć
@Ginden: hmmm wiesz to zależy jakiego księdza spotkałeś... jak dla mnie to o czym napisałeś w pierwszym komentarzu, stawiając jednocześnie hipotezę, że katolicy są pozbawieni wartości etycznych jest niezłym przegięciem. Gdyby wszyscy podchodzili to tego co jest napisane w książce jak katolicy to by się np.: nie wysadzali. Tylko kretyn ślepo idzie za nakazami. Dla mnie katolicka religia skupia się na jednej rzeczy: być dobrym dla innych. Jeśli ktoś dopatruje się
Jezus za najważniejszą zasadę uznaje "Nie czyń drugiemu co tobie nie miłe" odchodząc od sztywnych reguł zakazowych.


@CichyGlosZTyluGlowy: Nie czytałeś w tej samej książce, że Bóg kazał Abrahamowi zabić syna i ten się na to zgodził? Boga to zadowoliło.