Wpis z mikrobloga

@blazej89: krzyzowy dziala tak ze laczy przewody w jednej pozycji rownolegle a w drugiej na krzyz. Czyli sa 2 przewody przgchodzace i 2 wychodzace, zaciski na laczniku oznaczone 1 2 z jednej strony) i 3 4 (z drugiej). Raz laczy 1z3 i 2z4 a po przelaczeniu 1z4 i 2z3
@CichyGlosZTyluGlowy: Mam taki problem w korytarzu dwa zwykłe włączniki i mam zamiar zamontować te schodowe bo obecnie jednym się zapala drugim gasi i potem na odwrót się nie da i trzeba klikać oba i szukać który włączy światło...

Czy te zwykłe wystarczy wymienić na schodowe i już będzie działać czy trzeba coś jeszcze w puszce przestawiać dokupować?
@dreaper: Nie mówię że moje lepsze, bardziej namotane, to na pewno. Po drugie we włączniku występuje zarówno faza jak i zero, więc to jest raczej na "-". Plusem ew. może być to, że jak masz fazę i zero, to możesz to zastąpić jakąś elektroniką jakby ktoś się chciał w to bawić. Ale poprawne jest, też zadziała.
Trudne pytanie: bo mam tak jak na schemacie. Na kablu 3 żyłowym i wszystko cacy jak była zwykła żarówka ale jak dałem świetlówkę to mruga. Na zacisku schodowym pojawia się jakieś drobne napięcie. Gdzie jest problem?
Zasilacz z czarnej listy???? Co to? Otwierałem puszki żeby zobaczyć co jest i ktoś to kiedyś tak zrobił że od pierwszej puszki do drugiej idą 3 żyły (dwie sygnałowe ze schodówki do schodówki, a wtrzeciej żyle sygnał powrotny) Jest to możliwe żeby napięcie się indukowało czy coś? Bo nie mam pomysłu co to. Może wymiana przełączników na inne?
@harcal: raczej wylaczniki nie powinny miec wplywu. Ale mozesz sprobowac w pierwszym wylaczniku polaczyc na "krotko" zasilanie z wyjsciem na lampe w ten sposob sprawdzic i ewentualnie wyeliminowac czesc instalacji z wlacznikami.
w oprawie żarówkowej zawsze są dwie blaszki i zawsze masz N i L więc nie wiem w czym ten schemat miałby być niby lepszy od poprzedniego XDD


@dreaper: A to to nie wiem o co chodzi :-P

I czy ja mówię że lepszy? Ehh. Ja tylko podałem inne rozwiązanie. Piszesz że podane przeze mnie rozwiązanie jest niepoprawne, ale nie podajesz dokładnego powodu dlaczego jest niepoprawne, tylko insynuujesz że może być niezgodne
@CichyGlosZTyluGlowy: Dla ciekawostki dodam również, że wyłączniki schodowa to nie jedyne jego wynalazki.
Schodow był jednym z najbardziej zasłużonych radzieckich budowlańców, który uczył się fachu od takich mistrzów, jak Działow czy Ratuszow. Uznał on, że w dobie postępu należy wymyślić wygodniejszy niż dotychczasowy sposób wchodzenia do mieszkań robotniczych (polegający na wspinaniu się po linie i wejściu oknem). Skonstruował on konstrukcję ze stalowych prętów zespawanych ze sobą, przypominającą klatkę, wewnątrz której umieścił
@kazmir: z tym że bistabilne mają jeden minus - szybko się zużywają. w zależności czy tani czy drogi, tanie FF potrafią paść po niecałym roku. choć i w drugą stronę u mnie działa już dość długo. wszystko zależy od użytkowania.