Wpis z mikrobloga

Hej Astromirki,

Dwa dni temu pisałem o moim przypadkowym okryciu nowej gwiazdy pulsującej [[link]](http://www.wykop.pl/wpis/17050643/hej-astromirki-przez-przypadek-odkrylem-nieznana-d/). Zaproponowałem Wam wybranie nazwy dla tej gwiazdy i obiecałem utworzyć ankietę z pięcioma najbardziej plusowanymi propozycjami.Lud przemówił ( ͡° ͜ʖ ͡°), poniżej zamieszczam ankietę. Ostatnią propozycję wybrałem sam spomiędzy nazw, które padły w komentarzach. Głosy podliczę w noc z piątku na sobotę.

Gwiazda będzie obserwowana ponownie w sezonie jesiennym i zimowym. Mirko będzie informowane o ewentualnych odkryciach.

Przy okazji: padło pytanie,czy wokół tej gwiazdy mogą krążyć planety podobne do Ziemi i czy może być na nich życie. Tak, wokół takiej gwiazdy pulsującej jak najbardziej mogą krążyć planety skaliste. Czy może się na nich rozwinąć życie? Z tym może być już trochę gorzej. Teoretycznie mogłoby powstać życie zanim ta gwiazda zaczęła pulsować. Dziś, zmiana blasku tej gwiazdy wynosi aż 22% co 6.5 godziny. Tak zwana ekosfera, czyli obszar otaczający gwiazdę, w którym mogą się znajdować planety podtrzymujące wodę w stanie ciekłym, będzie gwałtownie się przesuwał, kurczył i rozszerzał. Wątpię, by była taka planeta, która byłaby zdolna utworzyć lub podtrzymać życie w takich warunkach. Gdyby zwiększyć promieniowanie ze Słońca o 10%, to Ziemia przestałaby się znajdować w takiej ekosferze i mielibyśmy problem. Prawdę mówiąc, Słońce planuje coś takiego zrobić w przeciągu jednego miliarda lat.

Zwrócono mi uwagę, że życie mogłoby się rozwijać pod lodową powierzchnią w globalnych oceanach, jak to hipotetycznie może mieć miejsce na księżycu Jowisza, Europie lub księżycu Saturna, Enceladusie. W takim wypadku w ogóle nie trzeba się przejmować ekosferą, ale życie będzie ograniczone do środowiska wodnego pod powierzchnią satelity.

Jako obrazek załączam wizję artystyczną planety skalistej krążącej wokół gwiazdy pulsującej ;). Pulsacje są zaznaczone ciemniejszymi kreskami wewnątrz gwiazdy. Jakby ktoś chciał dowiedzieć się więcej o metodach badań pulsacji gwiazd, czyli o asterosejsmologii, zapraszam do mojego dawnego wpisu: [[klik!]](http://www.wykop.pl/wpis/13641891/hej-astromirki-zanim-rozpoczne-kolejny-wpis-o-bada/).

Takie rzeczy tylko w #astronomiaodkuchni ( ͡° ͜ʖ ͡°)-

Ponadto: #astronomia #kosmos #nazwijgwiazde #ciekawostki
Pobierz AlGanonim - Hej Astromirki,

Dwa dni temu pisałem o moim przypadkowym okryciu nowej...
źródło: comment_8jfs1BzXYhh3J2IT7GzDj1wqH7o7m1P6.jpg

Jak powinna się nazwać nowoodkryta mikroblogowa gwiazda pulsująca?

  • Seba 22.9% (1069)
  • Plusare Majoris vel Plusar. 3.3% (153)
  • Plusare Mirkoris 12.0% (563)
  • JKM4.76 42.6% (1992)
  • Benek 19.3% (901)

Oddanych głosów: 4678

  • 36
@Al_Ganonim: Jestem ciekawy jak wygląda ogłoszenie światu odkrycia takiej gwiazdy. Zgłasza się to gdzieś? I czy jej odkrywca ma prawo nadać jej nazwę która już zawsze będzie używana, czy tylko tak umownie? Mógłbym opisać mniej więcej co się dzieje od momentu odkrycia (kiedy jestes na 100 procent pewny że to coś tam) do ogłoszenia tego faktu światu? :)
@BaalZebul: Powinna, ale lud przemówił ;) Na początku myślałem że będzie jakiś "Plusator", ale rzeczywistość zrewidowała moje zapędy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@iskra-piotr: Dzięki!

@Niecny: @MrFisherman: Tak jak powyżej, już pisałem wcześniej o procesie opisywania znaleziska. W skrócie wygląda to tak, że pisze się artykuł do naukowego czasopisma, który tam jest rewidowany przez recenzentów i wystawiany jest publicznie.

Czy gwiazda jest znana czy nie,