Wpis z mikrobloga

Jeśli ktoś nie rozumie jak technologia poszła w ciągu tylko kilku kilkunastu ostatnich lat do przodu to pozwolę sobie przypomnieć że:

- Instytutowi Duke Eye Center udało stworzyć się pierwsze działające bioniczne oko na świecie, tym samym przygotowując grunt pod wyleczenie 99% przypadków ślepoty..

- Spacex stworzył silnik rakiety wytwarzający 5 krotnie wyższy ciąg niż jakakolwiek znana wcześniej ludzkości rakieta. Dzięki czemu firma w 2017 planuję wysłać pierwszą misję na marsa, a do końca 2020 planuję zacząć kolonizacje planety wysyłając na nią kilka tysięcy ludzi..

- Do końca 2016 ruszy pierwsza linia testowa HyperLoop, podciśnieniowej "kolei" która w momencie komercyjnego wprowadzenia na rynek umożliwi dostanie się z Warszawy do Paryża w kilkanaście minut..

- Powstały protezy symulujące ruch kostki, przez co utrata kończyn dolnych niemal przestała być problemem. Ludzie którzy utracili kończynę dolną są w stanie chodzić i biegać z protezą dokładnie tak samo jakby byli zdrowi, ponadto ludzie którzy utracili dłonie mogą wydrukować sobie protezy w drukarce 3D w cenie 50$ dzięki The Open Hand Project.

- Exoszkielety stały się na tyle lekkie i sprawne że można już wykorzystywać je wobec pacjentów np z zanikiem mięśni, sparaliżowani wstają z wózków. Firma 3D Systems (DDD) opracowała również dla chorych exoszkielet który w niewielkiej cenie można wydrukować na drukarce 3D.

- W ciągu ostatnich kilku lat o połowę spadło ryzyko śmierci dla osób chorych na raka (niestety ilość zachorowań rośnie, ale zakłada się że jest to związane ze znacznie większą ilością osób starszych i wzrostem life expectancy).

- Inicjatywa Avatar zrzeszająca inżynierów, lekarzy i biomechaników z całego świata jest zdania że do 2045 będzie w stanie skutecznie przenieść świadomość ludzką do maszyny tym samym kompletnie eliminując śmierć. Jesteśmy pierwszym pokoleniem dla którego śmierć być może nie będzie nieunikniona.

Nie będę wspominał o innych rzeczach takich jak implanty słuchu, tablety, smartfony, broadband, LTE, online banking'u, dronach cywilinych czy tysiącu innych rzeczy.

Deus Ex Machina. Żyjemy w pięknych czasach Panowie i Panie Inżynierowie i Developerzy, jesteście wielcy.

#technologia #it #oswiadczenie #medycyna #robotyka
  • 39
@franaa: Dane z głowy podpartą w małym stopniu google searchem tam gdzie było to potrzebne. Wybacz że nie podałem dokładnych idealnych danych co do dnia, milimetra i procenta podpartych naukowymi źródłami i cytatami wielkich wedle twoich rygorystycznych wymagań. Celem tego posta nie było stworzenie gigantycznej książki z wykresami i konceptami ale przekazanie idei ;)

@kisi3l: Tutaj zawodowa tancerka która straciła nogę w zamachach w bostonie tańczy na scenie: https://www.youtube.com/watch?v=PHDJ4eLRwJU

A
@franaa:
http://www.ibtimes.co.uk/elon-musk-reveal-spacex-mars-mission-plan-1541177
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mars_Colonial_Transporter

Tak jak mówię jeśli zrobiłem gdzieś błąd to błagam uniżenie o wybaczenie i przebaczenie i umyję Ci nawet nogi ale chodzi o przekazanie idei a nie bycie w 100% zgodnym. Tym bardziej jeśli dane nie idą w kosmos a na powyższym artykule Elon Musk mówi że pierwszą misję kolonizacyjną uda się wysłać do 2025 (połowa lat dwudziestych), a napisałem do 2020.
Inicjatywa Avatar zrzeszająca inżynierów, lekarzy i biomechaników z całego świata jest zdania że do 2045 będzie w stanie skutecznie przenieść świadomość ludzką do maszyny tym samym kompletnie eliminując śmierć. Jesteśmy pierwszym pokoleniem dla którego śmierć być może nie będzie nieunikniona.


@corpseRott: Jak można przenieść świadomość do maszyny, skoro tak naprawdę nie wiadomo czym ta świadomość jest?
@MrocznyBrokul: W ciągu ostatnich lat lekarzom udało się określić dokładnie która część mózgu odpowiada za świadomość. Problemem jest zmapowanie sieci neuronowych oraz systemu w jakim powstają ale wraz ze zwiększeniem możliwości obliczeniowych ten problem też w końcu powinno się udać wyeliminować.

Przykładowy artykuł: https://teddybrain.wordpress.com/2013/08/28/a-brief-review-on-consciousness-from-medical-interest/

@worldmaster: Nie podam Ci dokładnej ceny bo nie znalazłem, ale jak już zdążyłem podkreślić ideą tego posta nie jest podanie dokładnych idealnych danych, może Ci się
@corpseRott: nie przeczę. Dziwi mnie tylko, jak wiele wysiłku wkładane jest w problemy tak wyrafinowane podczas gdy problemy, zdawałoby się podstawowe, utrzymują się na mniej więcej stałym poziomie. Faktycznie umysł ludzki zdolny jest do tworzenia niesamowitych rzeczy, czasem tylko dziwi mnie to, gdzie koncentruje się uwaga najzdolniejszych ludzi.
- Exoszkielety stały się na tyle lekkie i sprawne że można już wykorzystywać je wobec pacjentów np z zanikiem mięśni, sparaliżowani wstają z wózków. Firma 3D Systems (DDD) opracowała również dla chorych exoszkielet który w niewielkiej cenie można wydrukować na drukarce 3D.


@corpseRott: dobra, stary ta firma zrobiła jeden egzo dla laski która ma straszne pieniądze... Nie robią tego każdemu za "niewielka cenę".
Jak można przenieść świadomość do maszyny, skoro tak naprawdę nie wiadomo czym ta świadomość jest?


@MrocznyBrokul: W sumie dowiemy się jak to zrobimy, chyba dowodem na to, że świadomość jest uniwersalna byłaby sytuacja w, której po przeniesieniu świadomości do jakiegoś komputera będziesz mógł mózgiem surfować po internecie itd, i będziesz widział na 2 sposoby, elektroniczny i normalny. Jeżeli przeniesiona świadomość będzie niezależna, to będzie to kompletnie nowa istota.